Notiks sestā RTU Vēstures diena

3. oktobris, 2022

Ieskandinot RTU 160. jubilejas nedēļu, pirmdien, 10. oktobrī, notiks tradicionālā RTU Vēstures diena, kurā šogad plānoti vairāki pasākumi. Plkst. 9.30 RTU Zinātniskās bibliotēkas Konferenču zālē, Paula Valdena ielā 5, sāksies RTU 63. starptautiskās zinātniskās konferences sekcijas «Inženierzinātne un augstskolu vēsture» sēde, kurā konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar 11 referātiem par dažādām tēmām, kas saistītas ar mūsu augstskolas vēsturi. Sekcijas sēdes norises vieta šogad nav izvēlēta nejauši – pēc tās dalībnieki dosies ekskursijā, apskatot jaunās RTU studentu pilsētiņas ēkas Ķīpsalā.

Savukārt plkst. 15.30 Ķīpsalas ielā 6 A/B, gaitenī starp Būvniecības inženierzinātņu un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātēm, notiks RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra (IVPC) sagatavotās zinātniskās monogrāfijas «Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 110 gados. 1912–2022» un mūsu augstskolas olimpiešu galerijas atklāšanas svētki. Zinātniskajā monogrāfijā, kas iznākusi latviešu un angļu valodā, apkopots RTU IVPC vadītājas docentes Ilze Gudro un profesores Alīdas Zigmundes pētījums par inženierzinātņu studentiem, absolventiem un mācībspēkiem, kuri piedalījušies olimpiskajās spēlēs no 1912. līdz 2022. gadam, par viņu saistību ar dažādām sporta organizācijām, kā arī par sportu RPI / RTU. Monogrāfija veltīta RTU 160. jubilejai un 110. gadskārtai, kopš Latvijai un RTU ir sava olimpiskā medaļa, ko 1912. gadā V olimpiādes spēles Stokholmā izcīnīja Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras nodaļas students (1913. gada absolvents) Haralds Blaus, iegūstot 3. vietu un bronzas medaļu māla baložu (mūsdienās – stenda) šaušanā.

RTU Vēstures diena augstskolas jubilejas nedēļas ieskaņā notiek kopš 2017. gada. Katra Vēstures diena ir veltīta kādam nozīmīgam notikumam. 2017. gadā pirmajā RTU Vēstures dienā Kronvalda bulvārī 1 tika atklāta IVPC vēstures ekspozīcijas zāle; 2018. gadā otrā RTU Vēstures diena bija veltīta Latvijas Republikas simtgadei un 50 gadiem, kopš RTU studenti mācās Ķīpsalā; 2019. gadā – pirmā mūsu augstskolas rektora Ernsta Nauka 200. jubilejai; 2020. gadā ceturtajai RTU Vēstures dienai tika dots nosaukums «Personības un laikmets», un zinātniskās konferences referāti bija veltīti kādai konkrētai personai, kas saistīta ar Rīgas Politehnikumu / Rīgas Politehnisko institūtu / Rīgas Tehnisko universitāti; 2021. gadā piektajā RTU Vēstures dienā atcerējāmies mūsu augstskolas priekšteča – Rīgas Politehnikuma (RP) – izveides gaitu un organizēšanas darbus, kas noritēja vairāk nekā gadu pirms RP oficiālās atklāšanas 1862. gada 14. oktobrī. Tagadējā Latvijas teritorija tolaik atradās Krievijas impērijas sastāvā, un jau 1861. gada maijā cars Aleksandrs II apstiprināja RP Nolikumu, dodot zaļo gaismu šādai augstskolai Rīgā. Uz Nolikuma oriģināla ir Aleksandra II rezolūcija «Быть по сему!» («Lai notiek tā!»), un šis dokuments bija oficiāla piekrišana augstskolas dibināšanai.

Sestā RTU Vēstures diena veltīta RTU 160. jubilejai.

3. oktobris, 2022 plkst. 13:38

Par mums