RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

Nedēļa pirms 30 gadiem: Barikāžu laiku atceroties

11. janvāris, 2021
Foto: Grupa RTU darbinieku dežūrpostenī, Kaļķu ielas 1 ēkas iekšpagalmā barikāžu laikā. 1991. gads.

Pirms 30 gadiem – 1991. gada janvārī – norisinājās viens no vērienīgākajiem atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības pasākumiem, kas vēsturē pazīstams kā Barikāžu laiks. Tajā aktīvi piedalījās arī daudzi RTU darbinieki un studenti.

RTU darbiniekiem un studentiem – īpaši Latvijas Tautas frontes (LTF) aktīvistiem – 1991. gada janvāra dienas bija satraucošs laiks. Pēc asiņainajiem notikumiem Lietuvā LTF dome 13. janvāra rītā nolasīja aicinājumu Latvijas tautai pulcēties Doma laukumā svarīgu objektu aizsardzībai. Tajā pašā dienā ap pusmiljonu iedzīvotāju pulcējās manifestācijā Daugavmalā. Pēc mītiņa vairums to dalībnieku kopā ar smagās tehnikas vadītājiem un viņu vadīto tehniku palika Rīgā pie stratēģiski nozīmīgiem objektiem (Augstākās Padomes, Ministru Padomes, Televīzijas centra, Radiokomitejas, sakaru centriem utt.). LR MP ministri un darbinieki deva norādes, kā barikāžu celšanai organizēt smago lauksaimniecības un celtniecības tehniku, automašīnas ar baļķiem un betona bluķiem. Naktī sākās šo norādījumu izpilde. Dažu stundu laikā Rīga bija kļuvusi par barikāžu pilsētu. Bija sācies draudu un nedrošības pilnais Barikāžu laiks, kas ilga līdz 21. janvārim.

Dienas pirmajā pusē notika plānotās mācības – ieskaites un eksāmeni, jo studentiem bija sesijas laiks, bet pēc nodarbībām vairums visu fakultāšu mācībspēku – bieži kopā ar studentu grupām – devās dežurēt uz ierādītājām barikāžu vietām.

RTU darbinieku dalību dažādos Rīgas objektos koordinēja centrālais štābs, kas bija izvietots ēkā Kaļķu ielā 1a. Lai nepieciešamības gadījumos nodrošinātu RTU administrācijas sakarus ar citām iestādēm un organizācijām, nepārtraukti kāds atradās pie telefona aparāta rektora kabinetā: dienā dežurēja rektors Egons Lavendelis, savukārt naktīs (pēc oficiāla darba laika līdz nākamās dienas rītam) pārmaiņus – prorektori Ivars Knēts un Juris Briedis.

Par aktīvu darbību barikāžu laikā daudzi RTU darbinieki un studenti tika apbalvoti ar «1991. gada barikāžu dalībnieka Piemiņas zīmi» un saņēma attiecīgu apliecību.

Ar barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi apbalvotie Enerģētikas un elektrotehnikas (tagad – Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu) fakultātes darbinieki (no kreisās): Uldis Antonovičs, Jānis Rozenkrons, Kārlis Timmermanis, Jānis Greivulis, Leonīds Ribickis, Arvīds Vanags, Arvīds Kanbergs, Pēteris Broks, Jānis Dinevičs, Jānis Valeinis. 2008. gads.

Avots: Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā (1991–2008), 4. daļa. Rīga, RTU, 2011.

11. janvāris, 2021 plkst. 14:28

Par mums