Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte

Konkursā uzvar 3D apbalvojuma modelis, kas reprezentē kamaniņu sportu un Siguldas kamaniņu un bobsleja trasi

19. jūnijs, 2020
.
.

3D printēšanas konkursa galveno balvu – jaunu 3D printeri – iegūst Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes studenti Harijs Pēteris Broks un Mārtiņš Kuža. Studentu izstrādāto apbalvojuma modeli varētu turpināt attīstīt un izmantot kamaniņu sporta sacensību uzvarētāju sveikšanai.

Šogad 3D printēšanas konkursa dalībniekiem pēc Latvijas kamaniņu sporta izlases trenera un mehāniķa Mārtiņa Rubeņa izaicinājuma bija jārada apbalvošanas modeļu prototipi Pasaules kausa posmam kamaniņu sportā Siguldā. 

Uzvarētājkomandas «XYZ-ABC» izstrādātajā apbalvojuma prototipā attēlota gan Siguldas kamaniņu un bobsleja trase un tās apkārtne, gan kamaniņbraucējs, kas lielā ātrumā traucas pa trasi. Žūrija, vērtējot prototipu radošumu un funkcionālo dizainu, atzina, ka tas visvairāk līdzinās reālam apbalvojumam, ko pasniedz sporta sacensību uzvarētājiem. Pēc konkursa iecerēts turpināt sarunas par prototipa attīstīšanu un iespēju to izmantot sportistu apbalvošanai. 

Otro vietu un RTU Studentu parlamenta simpātiju balvu ieguva komanda «AVA», kurā startēja RTU studentes Anna Nikolajeva un Anna Zaprudņeva un RTU absolvents Vladimirs Krupeinikovs. Komanda izstrādāja prototipu medaļai.

Ikgadējā 3D printēšanas konkursu rīkoja RTU Studentu parlaments un RTU Dizaina fabrika sadarbībā ar M. Rubeni. Tā mērķis ir paplašināt studentu zināšanas par 3D printēšanas iespējām un izmantošanu. Dalībai konkursā varēja pieteikties jebkuras augstskolas studenti gan individuāli, gan komandās, komandā bija jābūt vismaz vienam RTU studentam, darbiniekam vai absolventam. Dalībniekiem nebija obligātas 3D modelēšanas un printēšanas priekšzināšanas, jo RTU Dizaina fabrikas eksperti nodrošināja mācības un konsultācijas 3D modeļu veidošanā. Konkursam pieteicās 23 komandas ar kopumā 47 dalībniekiem, bet uzņemtas tika 20 komandas. Covid-19 krīzes dēļ tika mainīta konkursa norise, mācības un konsultācijas organizējot tiešsaistē. Arī konkursa pusfināls norisinājās attālināti. Pēc tā sešu finālistu modeļi tika izdrukāti RTU Dizaina fabrikas atvērta tipa darbnīcā «theLAB», kurā RTU studentiem, darbiniekiem un zinātniekiem ir iespēja materializēt savus izgudrojumus, izmantojot 3D printēšanas, lāzergriešanas un gravēšanas, ploterēšanas, lielformāta drukas un citu palīgrīku sniegtās tehnoloģiskās iespējas. Konkursa fināls notika klātienē, dalībniekiem prezentējot apbalvojuma alfa prototipus un gala ideju konceptus. 

3D printēšanas konkurss uzskatāms par turpinājumu jau 2017. gadā RTU aizsāktajai sadarbībai ar Latvijas kamaniņu sporta federāciju. Jau vairākus gadus RTU inženieri un zinātnieki palīdz sportistiem sasniegt augstākus rezultātus, izstrādājot un tehniski pilnveidojot sporta kamanas un speciālo inventāru. 

Pagājušajā gadā konkurss notika sadarbībā ar Latvijas Zemessardzi. Dalībniekiem bija jāizstrādā 3D modeļi militāro uzdevumu izpildes simulācijām (wargaming).

3D printēšanas konkurss 2020

Kopīgot rakstu

Jaunumi

_