Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte
Parādīt izvēlni
Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs izsludina erudīcijas konkursu skolēniem

17. jūnijs, 2020
.
.

Lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par dažādu implantmateriālu izmantošanu medicīnā, Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) izsludina erudīcijas konkursu skolēniem, kas ilgs visu nākamo mācību gadu. Veiksmīgākā skolēnu komanda balvā iegūs ceļojumu uz Šveici. 

Konkurss domāts 10. un 11. klašu skolēniem, kuriem ir interese uzzināt, iemācīties un attīstīt daudzveidīgas prasmes biomateriālu pētīšanā un veidošanā.

Konkurss notiks vairākās kārtās. Četras kārtas notiks neklātienē – skolēnu komandām, izmantojot teorētiskās un/vai praktiskās zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā, būs jārisina dažādi uzdevumi un jāiesniedz rezultāti. Katrā kārtā būs vismaz viens eksperimentāls uzdevums, kas būs jāiesniedz video formātā. Konkursa pirmā kārta notiks no 15. septembra līdz 30. oktobrim un būs veltīta fizikai, otrā kārta ilgs no 9. novembra līdz 18. decembrim un būs veltīta ķīmijai. No 15. janvāra līdz 26. februārim ilgs konkursa trešā kārta, koncentrējoties uz uzdevumiem bioloģijā, bet no 10. marta līdz 23. aprīlim – ceturtā kārta, tās tēma būs medicīna. 

Konkursa noslēgums un apbalvošana notiks klātienē Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU). Noslēgumā piedalīsies vislabākos rezultātus sasniegušās komandas. Uzvarēs komanda, kas konkursa kārtās būs sakrājusi vislielāko punktu skaitu. Uzvarētāji balvā iegūstot ceļojumu uz Šveici un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – AO Pētniecības institūtu Davosā. Institūtā skolēniem būs iespēja iesaistīties biomateriālu pētniecības procesā. 

Neklātienes uzdevumus sagatavos un vērtēs BBCE partneri, fizikas jomā tas būs RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs, ķīmijas jomā – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultāte, bioloģijas jomā – Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija, bet medicīnas jomā – RSU Stomatoloģijas institūts.

Konkursā varēs piedalīties ne vairāk kā 20 komandas. Katrā komandā būs jābūt 4-5 skolēniem un vienam skolotājam, kurš pildīs konsultanta un mentora funkcijas. Erudīcijas konkursam būs iespējams reģistrēties jaunā mācību gada sākumā septembrī. 

Šā gada sākumā, veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvienojot kompetences un attīstot infrastruktūru, Rīgā sāka veidot BBCE. Ekselences centrs nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam pielietojumam un stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Vērienīgā zinātniskā projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, OSI, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. BBCE vadošā mītne tuvāko gadu laikā tiks izveidota RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Tiks paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra. Sadarbībā ar ārvalstu partneriem tiks vairota Latvijas zinātnieku kompetence, bet sadarbībā ar industriju – zināšanu un tehnoloģiju pārnese, sekmējot inovatīvas nozares, kā arī augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību.

Kopīgot rakstu

Jaunumi

_