Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte
Parādīt izvēlni
Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultāte

Sasniegumi lietišķajā zinātnē

Sasniegumi lietišķajā zinātnē

RTU DTF zinātnieki par pētījumiem 2017. gadā iegūvas vienu no LZA prezidenta atzinības rakstiem.

Sintezēti jauni ķīmiskie savienojumi silikona/sililterminēto polimēru un epoksīda divkomponentu adhezīvu un hermētiķu ekoloģiskās un tehnoloģiskās efektivitātes paaugstināšanai pielietošanai būvniecībā un autobūvē

Dr. sc. ing. Jānis Zicāns, Nikolajs Kurma, Uldis Rekners,  Dr. sc. ing. Remo Merijs Meri, Juris Umbraško, Ritvars Bērziņš, Juris Bitenieks

Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Polimērmateriālu institūts sadarbībā ar SIA «TENACHEM/Soudal Group» (Latvija/Beļģija) un «Werner Hollbeck GmbH» (Vācija)

Sintezēti  jauni  ķīmiskie  savienojumi  silikona/sililterminēto polimēru  un  epoksīda divkomponentu  adhezīvu  un  hermētiķu ekoloģiskās  un  tehnoloģiskās  efektivitātes  paaugstināšanai pielietošanai  būvniecībā  un  autobūvē  pašizlīdzinošos  hermētiķu, kā arī augstas stiprības un augstas deformējamības adhezīvu vai hermētiķu  veidā.  Veikta  kompozīciju  sastāva  izstrāde  nolūkā uzlabot cietēšanas kinētiku, kā arī noteikti svarīgākie tehnoloģisko (uzglabāšanas  stabilitāte,  viskozitāte,  cietēšanas  kinētika,  gēla punkts, agrā stiprība) un ekspluatācijas īpašību rādītāji (stiepes stiprība,  cietība,  stabilitāte  ūdens  vidē,  izturība  pret  UV starojumu). Veikta izstrādājamo sistēmu sastāvdaļu nekaitīguma izvērtēšana,   aizvietojot   reproduktīvajai   sistēmai   kaitīgos dibultilalvas  un  tributilalvas    katalizatorus  ar  ekoloģiskākām alternatīvām.

2016. gada Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības raksts

2016. gadā divi RTU MLĶF veiktie pētījumi «Sēra dioksīda izmantošana augstas pievienotās vērtības produktu sintēzē» un «Jauns materiāls un tehnoloģija saules enerģijas kolektoriem» apbalvoti ar Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinības rakstu.

«Sēra dioksīda izmantošana augstas pievienotās vērtības produktu sintēzē»
Izstrādāta metode sēra dioksīda izmantošanai jaunu organisko reaģentu sintēzē. Iegūtie reaģenti ir plaši pielietojami grūti gaistošu savienojumu gāzu hromatogrāfiskajā analīzē un arī jaunu bioloģiski aktīvu vielu sintēzē. Papildus atklāts, ka šķidrs sēra dioksīds var darboties kā viegli reciklējams šķīdinātājs daudzu organiskas sintezēs procesu veikšanai. Izstrādātās metodikas var lietot, lai iegūtu farmaceitiski aktīvās vielas. Plašāka informācija.
«Jauns materiāls un tehnoloģija saules enerģijas kolektoriem»
Izstrādāts jauns materiāls un tehnoloģija saules enerģijas kolektoriem. Augstas jaudas saules enerģijas kolektora (AJSEK) cauruļveida materiālam jāspēj ilgstoši izturēt augstas temperatūras, neizmainot savu mikrostruktūru un nezaudējot savus sākotnējos siltumtehniskos raksturlielumus. RTU Silikātu materiālu institūta zinātnieki sadarbībā ar LU Cietvielu fizikas institūta speciālistu izstrādājuši tehnoloģiju, kas ļauj iegūt AJSEK saules enerģiju uztverošo materiālu, kas spēj izturēt 600oC vismaz 250 dienas. Šī materiāla pamatā ir nerūsējošā tērauda cauruļveida materiāls, kuram uzklāta stiklkristāliska emalja, kas satur pigmentus, nodrošinot emaljai melnu krāsu. Emaljas apdedzināšanas procesu un augsttemperatūras ilgstošu izturību nodrošina ne vien emaljai pievienotās specifiskās piedevas, bet arī emaljai papildus uzklātais sola-gēla nanodaļiņu pārklājums. Plašāka informācija.