Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

Vilhelms Ostvalds – vienīgais Latvijā dzimušais Nobela prēmijas ieguvējs

4. septembris, 2018
.
.
Foto: TV3 ziņu raidījuma ekrānuzņēmums

Vilhelms Ostvalds (1853.-1932.) ir vienīgais Latvijā dzimušais zinātnieks, Rīgas Politehnikuma (tagad — RTU) profesors, kurš pirms vairāk nekā simts gadiem ir saņēmis Nobela prēmiju par pētījumiem ķīmijā. Par V. Ostvaldu un viņa ieguldījumu zinātnē TV3 ziņu sižetu sērijā ”Lepni Latvijā” sestdien, 1. septembrī, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dekāns Māris Turks un RTU profesore inženierzinātņu vēstures pētniece Alīda Zigmunde. 

«Viņš jaunībā ir teicis, ka sevi veltīs tikai zinātnei, un, ja cilvēks jaunībā tā var pateikt, tad, acīmredzot, tā mērķtiecība nāk no bērnības,» saka A. Zigmunde. Kaut dzimis Rīgā, kur jau kopš 1862. gada darbojās Politehnikums, Ostvalds tomēr izvēlas studēt Tērbatā. Taču, kad Rīgas Politehnikumā atbrīvojas profesora vieta, Ostvalds atgriežas Rīgā un Politehnikumā nostrādā no 1881. līdz 1887. gadam. Taču, kad arvien spēkā pieņemas rusifikācija, Ostvalds izlemj pārcelties uz Leipcigu. Nobela prēmiju viņam piešķir 1909. gadā – trīs gadus pēc tam, kad zinātnieks jau devies pensijā. 

Ostvalds pasaulē ir zināms kā viens no fizikālās ķīmijas tēviem. «Vēsturiski fizikālķīmija, kas attīstījās 19. gadsimta 70-80. gados, deva ļoti zinātnisku piegājienu – matemātiskais aparāts, fizikālas metodes, mērījumi. Joprojām tiek lietots Ostvalda piknometrs, Ostvalda viskozimetrs, un arī viena pipete saucas Ostvalda un vēl viena zinātnieka Folina vārdā,» skaidro M. Turks. 

Viņš stāsta, ka arī mūsdienās ķīmijā lieto Ostvalda reakciju kinētikas pētījumus, lai saprastu, cik ātri radīsies produkts, cik ātri – piemaisījums. Ostvaldam pieder arī kāds ļoti nozīmīgs patents par amonjaka oksidēšanu, ko var lietot slāpekļskābes ieguvē, jeb Ostvalda slāpekļskābes sintēzes metode. 

TV3 sižets «Aprit 165 gadi, kopš Rīgā piedzima Latvijas pirmais Nobela prēmijas laureāts» (01.09.2018.)
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. septembris, 2018 plkst. 15:19

Līdzīgi raksti

Jaunumi