Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

RTU zinātniece stāsta par universitātē radīto pārklājumu atkritumu poligoniem

31. janvāris, 2018
.
.
Foto: Elīna Karaseva

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki radījuši atkritumu poligonos izsmidzināmu pārklājumu, kurš mazina atkritumu nelabvēlīgo ietekmi uz vidi un atbaida dzīvniekus. Par to Latvijas Radio raidījumā «Zināmas nezināmajā» 31. janvārī stāsta RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas katedras docente Olita Medne. 

Zinātnieku radītais pārklājumus paredzēts izsmidzināšanai uz poligonos atvestajiem atkritumiem – tas nodrošina iespēju samazināt smaku izplatīšanos, vēju nesto atkritumu lidošanu pa gaisu, atbaida putnus, kukaiņus un grauzējus. Produkta lietošana palīdz arī lokalizēt metāna gāzi, ko izdala atkritumi, līdz ar to samazinot poligonu radītās kaitīgās emisijas.

«Getliņi EKO» Apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Rūdolfs Kalējs pastāstīja, ka līdzīgu materiālu uzņēmums izmanto kopš 2014. gada, ar to ir apmierināts, tomēr atzīst, ka tas nav lēts un vajadzētu strādāt pie tā, lai rastu ekonomiski izdevīgākas alternatīvas. 

RTU pētnieku iecere bija koncentrēties uz Latvijā pieejamu izejmateriālu izmantošanu, lai tādejādi samazinātu produkta ražošanas izmaksas. Šobrīd ir gatavs produkta prototips, un pēc vajadzības to vēl var nedaudz modificēt, bet kopumā tas ir gatavs ražošanai. Zinātniece pieļauj iespēju, ka produkta sastāvā tiks iekļauti arī atkritumi, tādejādi tos izmantojot atkārtoti un ieviešot bezatkritumu ražošanas ciklu. 

«Getliņi EKO» izmantotajā un RTU zinātnieku radītajā materiālā ir līdzīgas sastāvdaļas – saistviela, māls, mulča, augu ekstrakti u.c. Pēc O. Mednes teiktā, mums ir potenciāls ražotājiem piedāvāt cenas ziņā konkurētspējīgāku projektu, jo lielākā daļa tā sastāvdaļu tiktu iegūtas Latvijā. 

Raidījumu var noklausīties Latvijas Radio mājaslapā.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

31. janvāris, 2018 plkst. 16:59

Līdzīgi raksti

Ziņas