Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

RTU pētniece un doktorante iegūst «L’Oréal» Baltic stipendiju «Sievietēm zinātnē»

5. jūnijs, 2017
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniece Marina Sokolova un MLĶF Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūta Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedras doktorante Jekaterīna Ivanova saņēmusi kosmētikas uņēmuma «L’Oréal» Baltic stipendiju «Sievietēm zinātnē». Zinātnieces pētījumu mērķis ir izveidot kompozītmateriālus, kas imitē cilvēka kaulu struktūru un funkcijas. Jekaterīnas Ivanovas pētījums ir veltīts potenciālu pretvēža savienojumu izstrādei. 

Marinas pētījums ir ļoti aktuāls, jo līdz ar sabiedrības novecošanu un ekstrēmo sporta veidu popularitātes pieaugumu ir palielinājies kaulu slimību un kaulu traumu gadījumu skaits. Kaulu bojājumus un kustību traucējumus izraisa tādas slimības kā osteoporoze, artrīts un kaulu vēzis, tāpēc ir nepieciešams radīt materiālu, ar kuru var pilnvērtīgi aizstāt bojātos kaulu audus.

«Kauls ir galvenais cilvēka ķermeņa uzbūves elements, tam jābūt ne tikai stipram kā betona blokam, bet arī elastīgam kā gumijai triecienu absorbēšanai. Apvienojot kalcija fosfāta biosaderību un osteokonduktivitāti ar polimēriem, piemēram, hialuronskābi, iespējams iegūt kompozītmateriālu ar cilvēka kaulam līdzīgu struktūru, sastāvu un mehāniskajām īpašībām,» stāsta jaunā Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētniece Marina Sokolova.

Jekaterīnas Ivanovas doktora disertācijas tēma ir «Aromātisko sulfonamīdu kā ogļskābes anhidrāžu inhibitoru sintēze».

Stipendija ik gadu tiek piešķirta vienai zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai un divām doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei. Ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu stipendija izveidota starptautiskās L΄ORÉAL–UNESCO sadarbības programmā «For Women in Science» («Sievietēm zinātnē»). Tās mērķis ir atbalstīt daudzsološas zinātnieces un iedvesmot sievietes pievērsties karjerai zinātnē.

Kopīgot rakstu

Jaunumi