Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

Izsludina pieteikšanos erudīcijas konkursam vidusskolēniem «BIO-GO-Higher»

13. septembris
.
.
Pagājušajā mācību gadā «BIO-GO-Higher» konkursā uzvarēja RTU Inženierzinātņu vidusskolas komanda, balvā iegūstot ceļojumu uz Šveici un iespēju iesaistīties biomateriālu pētniecībā AO Pētniecības institūtu Davosā. Foto no skolēnu vizītes institūtā.

14. septembrī sākas pieteikšanās Baltijas Biomateriālu ekselences centra erudīcijas konkursam 10. un 11. klašu skolēniem «BIO-GO-Higher». Konkurss tiek rīkots otro gadu, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu viņu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā. Konkurss norisināsies visu mācību gadu, skolēnu komandām sacenšoties par galveno balvu – ceļojumu uz biomateriālu pētniecības centru Vācijā. 

Lai piedalītos konkursā, 10. un 11. klašu skolēnu komandām no 14. septembra plkst. 9.00 līdz 21. septembra plkst. 12.00 elektroniski jāaizpilda pieteikuma anketa Baltijas Biomateriālu ekselences centra (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) mājaslapā.

Novērtējot lielo skolēnu ieinteresētību piedalīties konkursā, šogad dalībnieku reģistrācija netiks apturēta, sasniedzot 20 komandu skaitu. Visas komandas, kas pieteiksies konkursā, 22. un 23. septembrī piedalīsies atlases kārtā – tiešsaistes testā. Tiešsaistes testā būs jāatbild uz ķīmijas, fizikas, bioloģijas un medicīnas jautājumiem. 20 komandas, kas atlases kārtā iegūs lielāko punktu skaitu, piedalīsies erudīcijas konkursā un cīnīsies par galveno balvu – ceļojumu uz Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes un Biomateriālu centru Vācijā. 

Katrā kārtā tiks noteiktas trīs labākās komandas, kas saņems atzinības rakstus un piemiņas balvas no konkursa rīkotājiem. Konkursa noslēgumā atzinības rakstus un piemiņas balvas saņems visi dalībnieki. 

Erudīcijas konkurss norisināsies vairākās kārtās attālināti, skolēniem izmantojot teorētiskās un praktiskās zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā, būs jārisina uzdevumi un jāiesniedz rezultāti. Konkursa pirmā kārta notiks no 27. septembra līdz 29. oktobrim, tā būs veltīta ķīmijai. Otrā, bioloģijai veltītā kārta ilgs no 15. novembra līdz 22. decembrim. Savukārt trešā kārta ilgs no nākamā gada 10. janvāra līdz 18. februārim, tajā skolēnu komandām būs jārisina ar fiziku saistīti uzdevumi. Ceturtajā kārtā, kas norisināsies no 7. marta līdz 14. aprīlim, uzdevumi būs saistīti ar medicīnu. 

Uzdevumus skolēniem sagatavos un vērtēs BBCE partneri: ķīmijas jomā tā būs Rīgas Stradiņu universitātes (RSU) Farmācijas fakultāte, bioloģijas jomā – RSU Stomatoloģijas institūts, fizikas jomā – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs, bet medicīnas jomā – Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija.

Konkursa nolikums. 

Pagājušajā mācību gadā interese piedalīties konkursā bija ļoti iela – maksimālais dalībnieku skaits tika sasniegts 15 minūšu laikā pēc konkursa izsludināšanas. Dalībnieki konkursu salīdzināja ar starpdisciplināru ilgtermiņa olimpiādi ar lieliskām balvām.  Konkursā uzvarēja RTU Inženierzinātņu vidusskolas (RTU IZV) komanda, balvā iegūstot ceļojumu uz Šveici un iespēju iesaistīties biomateriālu pētniecībā AO Pētniecības institūtu Davosā. Izcilus rezultātus konkursā uzrādīja arī skolēni no Alūksnes, Siguldas, Rēzeknes un Daugavpils skolām.

AO Pētniecības institūtu Davosā apmeklēja RTU IZV vidusskolēni Otomārs Gulbis, Patrīcija Rocēna, Mārtiņš Prokuratovs, Anete Paula Tomiņa un Kristiāns Kuļšs kopā ar bioloģijas skolotāju Sandru Gromsku un RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētnieku Kristapu Kļaviņu. Viņi iepazinās ar centra laboratorijām, aplūkoja biomedicīnas pētījumu subjektus, dzīvniekus, un iepazina pētniekus no visas pasaules. Izpētes centrā skolēniem bija iespēja darboties arī praktiski, piedaloties implantoloģijas operācijā trusim, uzstādot osteosintēzes plāksnītes mākslīgiem kauliem, veicot 3D printēšanu un pārbaudot biomateriālu mehānisko izturību. Pēc darbošanās skolēni saņēma arī atmiņām bagātus suvenīrus – pašu printētus, pārbaudītos paraudziņus un mākslīgos kaulus. Paralēli ekskursijām un darbam laboratorijās skolēni varēja arī apskatītu Davosu, dodoties pastaigās unpārgājienā uz kalnu virsotni Strela-Pass, kas paceļas 2350 metru augstumā. 

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. 

Baltijas Biomateriālu ekselences centra erudīcijas konkursa «Bio-Go-Higher» uzvarētāju - RTU IZV skolēnu - vizīte AO Pētniecības institūtā Davosā

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. septembris plkst. 16:11

Līdzīgi raksti

Jaunumi