Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

Aicina skolēnus un viņu mentorus piedalīties erudīcijas konkursā un cīnīties par ceļojumu uz Šveici

15. septembris, 2022
.
.
BBCE konkursa uzvarētāji apmeklē Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centru Vācijā.

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (BBCE) izsludina jau trešo erudīcijas konkursu skolēniem «BIO-Go-Higher» – visa mācību gada laikā tiks pārbaudītas vidusskolēnu zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā. Sekmīgākā skolēnu komanda mentora pavadībā balvā iegūs ceļojumu uz Šveici un iespēju iesaistīties biomateriālu pētniecības un izstrādes procesā vienā no pasaules vadošajiem šīs jomas pētniecības centriem. Pieteikšanās dalībai konkursā tiks atvērta 19. septembrī. 

Pieteikšanās konkursam, konkursa nolikums un papildu informācija.

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) ikgadējo konkursu rīko, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā.

Konkursā var piedalīties 10. un 11. klašu skolēni. Tas notiks vairākās kārtās attālināti, skolēnu komandām risinot uzdevumus un iesniedzot rezultātus. Uzdevumos tiks ietverti teorētiskie jautājumi/testi un vismaz viens eksperimentāls uzdevums, kam atbilde būs jāiesniedz video formātā.

Komandu atlases kārta notiks no 22. līdz 23. septembrim. Tajā tiks pārbaudītas skolēnu zināšanas ķīmijā, fizikā, bioloģijā un medicīnā. Pēc atlases kārtas 20 komandas, kuras būs ieguvušas lielāko punktu skaitu, turpinās dalību konkursā. 

No 3. oktobra līdz 7. novembrim notiks konkursa pirmā kārta, kas veltīta fizikai. Tai jautājumus gatavo un atbildes vērtēs Rīgas radiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūts. 

No 21. novembra līdz 19. decembrim notiks otrā kārta, kurā būs jārisina ar ķīmiju saistīti uzdevumi. Tos gatavos un vērtēs RSU Farmācijas fakultāte. Savukārt nākamā gada 9. janvārī sāksies trešā bioloģijai veltītā kārta. Tās uzdevumus veidos un vērtēs Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija. Trešā kārta ilgs līdz 13. februārim. Noslēdzošā kārta sāksies 27. februāra un ilgs līdz 17. aprīlim, skolēniem risinot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra izstrādātus uzdevumus medicīnā.

Plānots, ka konkursa noslēgums un apbalvošana notiks maijā RTU. Komanda, kas, izpildot visu kārtu uzdevumus, būs saņēmusi lielāko punktu skaitu, balvā iegūs ceļojumu uz Šveici un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – AO Pētniecības institūtu Davosā. Institūtā skolēniem būs iespēja iesaistīties biomateriālu pētniecības procesā. 

Iepriekšējā mācību gadā īstenotajā konkursā uzvarēja Siguldas Valsts ģimnāzijas komanda, kas kopā ar savu mentoru šovasar devās ceļojumā uz Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centru Vācijā. Ceļojumā laikā komanda ne vien iepazinās ar centra un pētnieku darbu un izmēģināja dažādus biomateriālu pagatavošanas veidus, bet pat izprintēja smadzenes un izbaudīja Vācijas kultūras un kulinārijas piedāvājumu. 
Vēl gadu iepriekš ceļojumu uz AO Pētniecības institūtu Davosā, Šveicē, ieguva RTU Inženierzinātņu vidusskola.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. 

BBCE erudīcijas konkursa «BIO-Go-Higher» uzvarētāji apmeklē Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centru Vācijā

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. septembris, 2022 plkst. 9:45

Līdzīgi raksti

Jaunumi