RTU Latvijas Jūras akadēmija
Parādīt izvēlni
RTU Latvijas Jūras akadēmija

RTU, «Iespējamā misija» un Izglītības un zinātnes ministrija sadarbosies, piesaistot Latvijas skolām vairāk aizrautīgu STEM skolotāju

12. decembris, 2023
.
.
.

14. decembrī plkst. 15 nodibinājuma «Iespējamā misija», Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Izglītības un zinātnes ministrijas vadība parakstīs memorandu, apņemoties trīs gadu laikā piesaistīt līdz 180 augsti kvalificētus dažādu nozaru ekspertus un sagatavot viņus dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju pedagogu darbam skolās.

Memorandu RTU konferenču zālē, Āzenes ielā 6, 11. stāvā, parakstīs RTU rektors Tālis Juhna, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša un «Iespējamās misijas» valdes priekšsēdētāja Ramona Urtāne. Memoranda parakstīšanai būs iespējams sekot līdzi RTU, ministrijas un «Iespējamās misijas» Facebook

Viena no nozīmīgākajām izglītības nozares problēmām Latvijā ir nevienlīdzīga piekļuve kvalitatīvai izglītībai. Iespējas gūt konkurētspējīgu izglītību lielā mērā atkarīgas no dzīvesvietas – pētījumi rāda, ka lielāko pilsētu skolu skolēniem ir augstāki mācību rezultāti. Savukārt STEM priekšmetu piedāvājumu un skolēnu sekmes ietekmē skolu spējas piesaistīt kvalificētus skolotājus, nodrošināt tehniskos resursus un mācību materiālus. Centralizēto eksāmenu rezultāti apliecina vajadzību uzlabot dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju mācību jomās sasniedzamos rezultātus, lai Latvijas jaunieši pēc vidējās izglītības iegūšanas varētu turpināt izglītību STEM jomā, kļūstot par augsti izglītotiem inženieriem, kuri sekmēs attīstību zināšanu ekonomikas virzienā.

Lai mazinātu kvalificētu skolotāju trūkumu, «Iespējamā misija» sadarbībā ar RTU un Izglītības un zinātnes ministriju īstenos skolotāju līderības attīstības programmu, atlasot aizrautīgus dažādu nozaru profesionāļus, nodrošinot intensīvas mācības un stipendijas, lai viņi kļūtu par matemātikas, dabaszinību, fizikas, ķīmijas, bioloģijas, ģeogrāfijas un programmēšanas skolotājiem un caur savu profesionālo pieredzi dotu skolēniem jaunu STEM izglītības pieredzi. Programmas realizēšanā tiks iesaistītas arī pašvaldības. 

Lai padarītu STEM izglītību pieejamāku, vispirms plānots atlasīt un apmācīt profesionāļus darbam Latgales un Kurzemes plānošanas reģionu izglītības iestādēs, intensīvu mācību programmu viņi varētu uzsākt jau nākamā gada vasarā. Tam sekos jaunu pedagogu sagatavošana Vidzemes un Zemgales skolām, bet 2026. gada vasarā – Rīgas plānošanas reģionam. Iecerēts, ka «Iespējamās misijas» skolotāji primāri strādās pamatskolās un vidusskolās ar zemu sniegumu STEM jomās, kā arī mazākumtautību skolās.

Papildu tam RTU plāno izveidot atvērtu koprades darbnīcu skolotājiem jeb makerspace, kur viņi varēs apgūt darbu ar dažādiem instrumentiem, kā arī dizaina domāšanas metodes un citus rīkus, kas nepieciešami prototipu, inženiertehnisku un vides risinājumu izstrādei. Tiks rīkoti arī dažādi semināri un kursi, nodrošinot zināšanas un prasmes, kas pedagogiem palīdzēs pilnveidot mācību saturu skolās. Plānots, ka makerspace atradīsies RTU zinātkāres centrā «Futurimo Rīga», kur notiek gan zinātnes nodarbības bērniem, gan pilnveides semināri izglītībā nodarbinātajiem.  

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. decembris, 2023 plkst. 11:21

Līdzīgi raksti

Jaunumi