Erasmus+ augstākās izglītības iestāžu studentiem sniedz iespēju iegūt starptautisku pieredzi un zināšanas, īstenojot prakses periodu kādā no uzņēmumiem vai augstskolām Eiropā.
Erasmus+ prakses mobilitātē var doties jebkurš RTU studējošais, kā arī absolventi gada laikā pēc studiju beigšanas, ja pieteikušies un tikuši apstiprināti mobilitātei un stipendijas saņemšanai vēl esot studenta statusā. Prakses mobilitāti var īstenot visās studiju programmās, visās studiju formās un augstākās izglītības līmeņos, sākot no otrā studiju gada. Pretendentiem nedrīkst būt akadēmiskie parādi, nepieciešamas labas sekmes līdzšinējās studijās (vidējā svērtā atzīme ne zemāka par 6.25), labas angļu, vācu vai kādas citas ES valsts valodas zināšanas, kā arī skaidri formulēts mērķis prakses mobilitātei.
Ja students jau iepriekš saņēmis Erasmus vai Erasmus+ stipendiju, jāņem vērā, ka stipendijas saņemšanas maksimālais periods vienā studiju līmenī ir 12 mēneši. Minimālais prakses periods ir 2 mēneši.
Pieteikšanās prakses mobilitātei notiek tiešsaistē, portālā outgoingexchange.rtu.lv.
Pirms pieteikuma iesniegšanas students:
INFORMATĪVIE PASĀKUMI – septembrī un februārī aicinām visus interesentus piedalīties informatīvos pasākumos par Erasmus+ programmas iespējām, kuros detalizēti tiks skaidroti dažādi jautājumi saistībā ar Erasmus+ konkursu, izklāstīta iepriekšējo gadu pieredze un aspekti, kuriem jāpievērš īpaša uzmanība, plānojot mobilitāti.
Informācija par informatīvo pasākumu laiku un vietu pieejama outgoingexchange.rtu.lv.
PIETEIKŠANĀS TERMIŅI – Pieteikšanās Erasmus+ prakses mobilitātei tiek rīkota divreiz gadā – oktobrī ar termiņu 31. oktobris un martā ar pieteikšanās termiņu 31. marts (prakses mobilitāti iespējams sākt uzreiz pēc konkursa noslēgšanās un pieteikuma apstiprināšanas).
Pieteikums prakses mobilitātei jāiesniedz tiešsaistē outgoingexchange.rtu.lv.
Pieteikumam jāpievieno nepieciešamie dokumentu (CV, atzīmju izraksts par līdzšinējām studijām, valodu prasmju sertifikāti, ja tādi ir).
Iesniedzot pieteikumu Erasmus+ prakses mobilitātei, studentam nav jāmin precīza prakses uzņēmuma/institūcijas/augstskolas informācija. Prakses vietu būs iespēja meklēt arī vēlāk, pēc atlases beigām, ja students tiks izvirzīts dalībai Erasmus+ prakses mobilitātē un Erasmus+ stipendijas saņemšanai.
PRAKSES VIETAS ATRAŠANA – Piemērotas prakses vietas atrašana ir pašu studentu ziņā. Šis process ir ļoti darbietilpīgs un prasa daudz laika. Ieteicams obligātās studiju prakses sākt plānot laicīgi. Prakses vietas meklēšanā var izmantot privātos kontaktus, sadaļā Erasmus+ prakses piedāvājumi apkopotos resursus, kā arī RTU mācībspēku padomus.
Prakses vietas meklēšanu var sākt jau pirms pieteikuma iesniegšanas prakses mobilitātei. Tomēr to var darīt arī vēlāk.
Komunicējot ar potenciālajiem darba devējiem, derīgi jau pašā sākumā pieminēt, ka RTU piedalās Erasmus+ programmā un ir iespējams finansiāls atbalsts prakses periodam.
ATLASES PASĀKUMI – Iesniedzot pieteikumu prakses mobilitātei tiešsaistē platformā outgoingexchange.rtu.lv, students pārliecinās, ka pieteikums ir pilnīgs, un ir pievienoti visi nepieciešamie pielikumi (CV, Atzīmju izraksts, Valodu prasmes apliecinošie sertifikāti, ja tādi ir). Beidzoties pieteikumu termiņam, nepilnīgie pieteikumi tiek noraidīti.
Visiem studentiem, kuru pieteikumi ir pilnīgi, tiek organizēts angļu valodas tests. Pēc vidējās svērtās atzīmes un testa rezultātiem visiem kandidātiem aprēķina atlases kopvērtējumu, pēc kopvērtējuma visus sarindo dilstošā secībā. Erasmus+ stipendiju komisija pieņem lēmumu, cik studentus apstiprināt dalībai studiju mobilitātē un Erasmus+ stipendijas saņemšanai. Nominētajiem studentiem tiek rīkots obligāti apmeklējams informatīvais seminārs.
Erasmus+ praksi var īstenot gan studiju laikā, gan gada laikā pēc diploma iegūšanas. Atkārtota pieteikšanās atlasei nav nepieciešama. Stipendija tiek piešķirta tikai brīdī, kad ir atrasta prakses vieta un noslēgts «Prakses līgums» («Learning Agreement for Traineeships»)
Tiklīdz ir atrasts prakses uzņēmums, students informē Erasmus+ koordinatoru par plānotās prakses sākuma un beigu datumiem un valsti, kurā prakse notiks, un sāk nepieciešamo dokumentu noformēšanu un saskaņošanu.
PRAKSES LĪGUMS – Students, sadarbojoties ar prakses vietas atbildīgo personu un, ja prakse ir obligāta studiju programmas sastāvdaļa, arī ar programmas vadītāju RTU, noformē «Prakses līgumu» («Learning Agreement for Traineeships») (veidlapas pieejamas «Dokumenti lejupielādei»). Obligātās prakses gadījumā tās mērķi, uzdevumi un ilgums rūpīgi jāsaskaņo ar studiju programmas atbildīgajām personām, kā arī jāizpilda visas prasības, kādas paredzētas studiju programmā attiecībā uz prakses norisi un atskaitīšanos par to. Prakses mobilitāti ar savu parakstu uz «Prakses līguma» saskaņo fakultātes ECTS koordinators un programmas direktors. Pēc atgriešanās no prakses mobilitātes, fakultātes atbildīgās personas izvērtē notikušo praksi, atzīst to, students saņem vērtējumu un paredzētos KP, praksi iekļauj studenta sekmēs.
Brīvprātīgā prakse drīkst norisināties no studijām brīvajā laikā. Tās mērķus, programmu un ilgumu jāsaskaņo ar fakultātes ECTS koordinatoru un studiju programmas direktoru. Brīvprātīgās prakses mobilitātes gadījumā ECTS netiek piešķirti, tomēr ir iespējams saņemt uzņēmuma apstiprinājumu par notikušo praksi.
Ja prakse notiek pēc studiju beigām (Recent Graduate statusā), prakses mobilitāte nav jāsaskaņo ar fakultātes pārstāvjiem, nepieciešams saskaņojums ar Erasmus+ koordinatoru Starptautiskās mobilitātes nodaļā. Šīs prakses mobilitātes gadījumā ECTS netiek piešķirti, tomēr ir iespējams saņemt uzņēmuma apstiprinājumu par notikušo praksi.
FINANSĒJUMA LĪGUMS – Pēc «Prakses līguma» parakstīšanas un neilgi pirms došanās Erasmus+ mobilitātē RTU Erasmus+ koordinators un students noslēdz «Mobilitātes finansējuma līgumu», kurā paredzēts stipendijas apjoms, tās izmaksas kārtība un termiņi. Parasti stipendija tiek izmaksāta pirms students dodas mobilitātē.
Eiropas Veselības Apdrošināšanas Karte (EVAK) – Pirms došanās mobilitātē students obligāti noformē EVAK, kā arī jebkādu citu apdrošināšanu pēc uzņemošās puses pieprasījuma. Dažos gadījumos uzņemošā puse uzņemas apdrošināša
Tiešsaistes valodas atbalsts (Online Linguistic Support - OLS) sniedz atbalstu valodas apguves procesā Erasmus+ mobilitātes programmas dalībniekiem. Veicot valodas prasmju testu OLS platformā, mobilitātes dalībniekiem ir iespēja novērtēt, cik labi viņi pārvalda to svešvalodu, kuru viņi lietos studējot, strādājot vai veicot brīvprātīgo darbu ārvalstīs. Mobilitātes laikā OLS platformā dalībniekiem ir pieejami tiešsaistes apmācības kursi angļu valodai vai vietējai valsts valodai. OLS platforma izstrādāta 18 valodām.
Studentam 30 kalendāro dienu laikā pēc atgriešanās no mobilitātes jāaizpilda un jāiesniedz tiešsaistē dalībnieka individuālo atskaiti «Mobility Tool» sistēmā. Aicinājumu aizpildīt atskaites formu students saņem e-pastā nākamajā dienā pēc mobilitātes perioda beigu datuma.
Studentam jāierodas pie RTU Erasmus+ koordinatora Rīgā, Kaļķu ielā 1, 302. kabinetā, lai iesniegtu apliecinājumu par mobilitātes periodu («Confirmation of Traineeship»), kā arī citu trūkstošo dokumentāciju.
Pēc prakses mobilitātes beigām un apliecinājuma saņemšanas no prakses vietas studentam nekavējoties jādodas pie sava studiju programmas direktora un jāuzsāk prakses atzīšanas process, ja students bijis obligātajā praksē. Prakses atzīšana un nepieciešamo KP iegūšana par to ir studenta pienākums.
Erasmus+ programmas atbalsts pieejams trīs veidu prakses mobilitātei:
Prakses vietas https://outgoingexchange.rtu.lv
RTU studentiem ir dota iespēja konkursa kārtībā saņemt stipendijas un īstenot prakses periodu (vienu vai vairākus) ārzemju uzņēmumos, pētniecības institūcijās, augstskolās. Pieļaujamos stipendiju apjomus mobilitātei uz visām programmas valstīm noteikusi Eiropas Komisija.
Skatīt Erasmus+ stipendiju apjomus
Stipendijas domātas, lai palīdzētu segt ar praksi ārzemēs saistītās papildu izmaksas. Erasmus+ programmā tiek uzsvērts, ka tā nodrošina tikai daļu no mobilitātes izmaksu segšanai nepieciešamajiem līdzekļiem. Studentam pašam savlaicīgi jārūpējas par papildu finansējuma nodrošināšanu. Prakses laikā students drīkst saņemt atalgojumu no uzņēmuma.
Studentiem ar īpašām vajadzībām ir iespēja pieteikties uz papildu finansiālo atbalstu mobilitātes īstenošanai (papildu aprīkojuma, speciālā transporta, pavadošās personas u. c. izdevumiem).
Atkarībā no augstskolai piešķirtā finansējuma apjoma Erasmus+ stipendiju komisija pieņem lēmumu par stipendiju apjomiem attiecīgajā akadēmiskajā gadā, kā arī ierobežojumiem saņemt stipendiju. Šim mācību gadam ir noteikti sekojoši ierobežojumi:
Eiropas Kredītpunktu pārneses sistēma (European Credit Transfer System) ir izstrādāta, lai objektīvi varētu novērtēt studenta veikumu un sekmes, studējot dažādās augstskolās, kurās ir atšķirīgas vērtēšanas sistēmas, vai strādājot praksi ārzemēs. ECTS veicina akadēmisko atzīšanu, un, attiecībā uz praksi, tas nozīmē, ka ārzemēs strādātā prakse tiek atzīta RTU, novērtēta ar attiecīgu KP skaitu un iekļauta studenta sekmēs. Par sekmīgi aizvadīto praksi uzņēmums studentam izsniedz apliecinājumu, uz kura pamata notiek prakses atzīšana RTU. ECTS kredītpunkti balstās uz studējošā darba apjomu, kas nepieciešams, lai sasniegtu sagaidāmos studiju rezultātus. 1 Latvijas kredītpunkts = 1,5 ECTS.
Katrā RTU fakultātē ir ECTS koordinators, kura galvenie pienākumi ir konsultēt studentus par prakses posma plānošanu ārzemēs, kā arī nodrošināt ārzemju uzņēmumā vai augstskolā iegūto kredītpunktu atzīšanu RTU. ECTS koordinatoru saraksts.