Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

Studiju vide Inženierekonomikas un vadības fakultātē kļūst atvērtāka

9. janvāris, 2019
Foto: Elga Sīle, RTU

«Risks atmaksājies,» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekāne Elīna Gaile-Sarkane par fakultātē izveidoto atvērto bibliotēku, kas strauji iekarojusi studentu simpātijas. Bažām par grāmatu krājuma izsaimniekošanu nav pamata, liecina atvērtās bibliotēkas pirmajās simts pastāvēšanas dienās gūtā pieredze.

Esam ieguvuši studentiem atvērtu vidi, centru, kur viņi uzturas ar prieku, tiekas, komunicē, izmanto viedierīces, lasa grāmatas, uz ieguvumiem norāda E. Gaile-Sarkane.

Atvērtā bibliotēka izveidota RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes cokolstāvā, līdzās garderobei, kas arī piedzīvojusi pārmaiņas – kļuvusi kompaktāka un brīvi pieejama.

Visu telpas gala sienu sedz milzu grāmatplaukts, kur vienkopu pieejamas gan mācībspēku izdotās grāmatas, gan nozares literatūra un periodika dažādās valodās. Studentu ērtībai izvietoti sēžammaisi, sofas un nelieli galdiņi, uz grīdas ir atraktīva 3D fotogrāfija – haizivs. Pie tās fotografējas gan studenti, gan augstskolas viesi, jo, kā ar smaidu jautā E. Gaile-Sarkane, «kurš gan negrib būt biznesa haizivs?»

Iepriekš grāmatu krājums bija pieejams metodiskajā kabinetā, taču tas bija vāji apmeklēts. Iespējams, tas skaidrojams ar cilvēcisko faktoru – pa reizei atbildīgais darbinieks nebija uz vietas vai nebija pienācīgi pretimnākošs. Arī garderobi, kurā bija milzu drēbju statīvi un virsdrēbes pieņēma garderobistes, neizmantoja visi studenti. Tam fakultātes vadība min vairākus iemeslus – lai nodotu vai saņemtu drēbes, bija jāstāv garās rindās, vakara stundās garderobe nereti tika slēgta pirms fakultāti pameta pēdējie studenti. «Sapratām, ka sistēma ir jāmaina. Zināmā mērā tās bija nevajadzīgas izmaksas, liekas cilvēkstundas, kas tika tērētas neproduktīvi,» skaidro E. Gaile-Sarkane. Viņa lēš – uz algu rēķina gūtais ietaupījums jau nosedzis investīcijas vides labiekārtošanā.

Īsteno studentu ideju

Sākotnēji tika pieņemts lēmums par brīvpieejas garderobes izveidi. Tā kā garderobes telpa ir liela, tās vienā galā tika lemts izvietot metodisko kabinetu. Par iecerētajām pārmaiņām runājot ar RTU Dizaina tehnoloģiju institūta pārstāvjiem, īpaši Dizaina un materiālu tehnoloģijas katedras lektori Ilzi Gudro, radās ierosme telpas pārveidē iesaistīt studentus. Vairāki studenti kursa darbā meklēja risinājumu garderobes pārveidei, viena – arī Inženierekonomikas un vadības fakultātes auditoriju pārbūvei par amfiteātra auditorijām. E. Gaile-Sarkane studentu veikumu uzteic un rāda vizualizācijas. Tieši studenti rosināja atteikties no iepriekš lietotajiem bibliotēkas plauktiem un izvēlēties par labu vienam lielam plauktam pie galējās sienas. «Tas bija konceptuāli labs risinājums, jo ļāva radīt vietu atpūtai un savstarpējai komunikācijai,» pamato fakultātes dekāne.

Pretestība pārvarēta

Sākot idejas īstenošanu, bijusi jūtama neticība, atsevišķiem kolēģiem bijušas bažas, vai grāmatas netiks aiznestas, atstājot tukšus plauktus, vai studenti izmantos garderobi, ja virsdrēbes neviens nepieskatīs. Tas skaidrojams ar dažādu vēsturisko un sociālo pieredzi. «Mēs esam dzīvojuši laikos, kad viss bija jāpiesien, lai neaiznestu. Tomēr mana visdziļākā pārliecība ir, ka 21. gadsimtā mēs dzīvi uztveram citādi,» nosaka E. Gaile-Sarkane. Jāpiebilst, ka drošības apsvērumu dēļ garderobē ir izvietotas novērošanas kameras.

100 dienas pēc bibliotēkas atklāšanas redzams – plaukti nav tukši. Mācībspēki pārskata savus plauktus kabinetos un uz bibliotēku nes dažādus izdevumus, RTU rektors studentiem lasīšanai nodevis žurnāla «The Economist» numurus. «Mēs esam priecīgi, ka notiek grāmatu aprite,» gandarīta ir RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekāne. Viņa cer, ka fakultātē izdosies izveidot vairāk šādu vietu, vairojot pozitīvo atmosfēru. Ēkā netrūkst dažādu nišu un stūrīšu, tos pārkrāsojot un labiekārtojot ar ērtām mēbelēm, piemēram, sēžammaisiem, zviļņiem un nelieliem galdiņiem, ar salīdzinoši nelielām investīcijām vidi varētu padarīt studentiem pieejamāku un mājīgāku, tādējādi arī vairojot viņu piesaisti universitātei.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

9. janvāris, 2019 plkst. 9:55