Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Parādīt izvēlni
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

RTU veikts pētījums liecina, ka trešā daļa e-cigarešu tiek pirktas nelegāli

9. marts
.
.
Foto: shutterstock.com

9. martā plkst. 15.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes (IEVF) Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūtā (SESMI) tiks prezentēti pētījuma «Elektronisko cigarešu tirgus attīstības tendences un akcīzes nodokļa novērtējums» secinājumi.

Valdība ir sākusi diskusijas par iespējamām nodokļu izmaiņām, tiek piedāvāts palielināt arī akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem. RTU SESMI eksperti secina, ka akcīzes nodokļa iespējas ir jau izsmeltas – Lafēra maksimālās likmes princips jau ir sasniegts, un nevajadzētu cerēt, ka šī nodokļa palielinājums dos nepieciešamos ieņēmumus. Lai arī Latvija uzrāda labus rezultātus nelegālā tirgus apkarošanā, joprojām ir jāuzlabo kontrole, īpaši tas attiecas uz augošo elektronisko cigarešu tirgu, eksperti piebilst. 

Ņemot vērā elektroniskajās cigaretēs izmantojamā šķidruma un karsējamās tabakas aprites rādītājus un par šo produktu iekasētā akcīzes nodokļa analīzi, pētījuma autori norāda, ka šobrīd nodokļu ieņēmumi no šī produkta ir niecīgi attiecībā pret citām tabakas izstrādājumu kategorijām. Citu valstu pieredze vēsta, ka problēmas rada elektronisko cigarešu iegāde nelegālā tirgū, tostarp ar interneta starpniecību, kur netiek kontrolēta produktu atbilstība, kvalitāte un pircēja vecums, tādējādi veidojas nodokļu plaisa. SESMI pētījuma rezultāti rāda, ka elektronisko cigarešu patēriņš šobrīd ir samērā zems, lai neveiktu radikālus soļus papildus nodokļu palielināšanā. Institūta eksperti secina, ka, paaugstinot nodokļus, pastāv risks negūt gaidītos fiskālos ieguvumus valsts budžetam, vienlaikus pazaudējot esošo nodokļu bāzi. Tā vietā būtu nepieciešams uzlabot iespējas veikt precīzāku un plašāku produkta tirgus analīzi, paralēli ierobežojot nekontrolēto nelegālo tirgu internetā, iespējams, ar akcīzes marku ieviešanu sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Tam, kā rosina pētījuma veicēji, varētu izmantot jau esošās veselības aptaujas, pilnveidojot šo aptauju izveides metodoloģiju un ietverot tajās jautājumus, kas palīdzētu noskaidrot patērētāju izvēlētos elektronisko cigarešu iegādes veidus. 

«Elektronisko cigarešu tirgus attīstības tendences un akcīzes nodokļa novērtējums» ir turpinājums pētījumam par nelegālo cigarešu tirgu, ko RTU SESMI asociētais profesors Māris Jurušs veica sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) projektā «Protokols par tabakas izstrādājumu nelikumīgas tirdzniecības novēršanu». 

RTU SESMI dibināts 1994. gadā ar mērķi apvienot studijas, kvalifikācijas celšanu un zinātniskos pētījumus starptautisko ekonomisko sakaru, pārvadājumu, muitas un nodokļu jomās. Viens no svarīgākajiem institūta uzdevumiem ir starptautiski atzītu, augsti kvalificētu šo jomu speciālistu sagatavošana. Starptautiskajā izglītības reitingā «Eduniversal Best Masters Ranking 2019» maģistra programma «Muitas un nodokļu administrēšana» 2019. gadā  ierindota 30. vietā pasaulē starp TOP 100 programmām nodokļu administrēšanas jomā. Salīdzinot ar 2018. gadu, tā reitingā pakāpās par četrām vietām.
 

Kopīgot rakstu

Ziņas

_