Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

RTU studenti un pasniedzēji žurnālā «iFinanses» analizē riskus kriptoaktīvu nodokļu administrēšanā

10. jūnijs, 2019
Foto: Pixabay.com

Nodokļu regulējums darījumos ar kriptovalūtām ir jāpilnveido, žurnālā «iFinanses», turpinot analizēt tuvā nākotnē sagaidāmus izaicinājumus nodokļu jomā tehnoloģiju attīstības rezultātā, secina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes pasniedzēja Justīna Hudenko un Māris Jurušs.

Žurnāla par nodokļiem, grāmatvedību, darba un komerctiesībām «iFinanses» rubrikā «Nodokļu smilšu kaste», kas tapusi sadarbībā ar RTU Muitas un nodokļu katedru, jūnijā tiek analizēti riski kriptoaktīvu nodokļu administrēšanā. J. Hudenko un M. Jurušs analizē RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes studenšu Montas Sandores un Aleksandras Agejevas apkopotos materiālus, izvērtē ekspertu viedokļus, kā arī skata, ko par šo jautājumu saka zinātnieki un kādas ir politiskās nostādnes.

Apkopojot informāciju, viņi secina, ka galvenie nodokļu riski ir šādi:

• nav iespējams identificēt kriptoaktīvu «maka» turētāju, tāpat kopumā būtu nepieciešami uzlabojumi, lai noteiktu kriptoaktīvu lietotāju identitāti;
  • nav iespējams identificēt «racēju» un citu virtuālo dalībnieku darījumu izpildes vietas, tāpēc tam jāmeklē risinājums vai arī jārada specifiska nodokļi sistēma, kas iekasē nodokļus neatkarīgi no darījuma vietas, tomēr par labu valstij, kuras infrastruktūra vai iedzīvotāji ir iesaistīti attiecīgajā platformā;
  • jārada jauns nodokļu administrēšanas veids, kur ne vienmēr ir nepieciešama personas identificēšana un kas var darboties pārrobežu tirgū, vienlaikus jārada skaidri kritēriji, kādi darījumi ekonomikā ir pieļaujami un kādi darījumi ir jāapkaro;
  • kriptoaktīvi ir jāintegrē oficiālajās maksāšanas sistēmās, nepieciešamības gadījumā veidojot tiem pilnīgi jaunu tiesisko telpu.

«iFinanses» šopavasar aizsāka jaunu rubriku «Nodokļu smilšu kaste», popularizējot studentu zinātniski pētniecisko darbību. Tajā studentiem kopā ar J. Hudenko un M. Jurušu dota iespēja dalīsies pārdomās par blokķēdēm, mākslīgo intelektu, digitālo identifikāciju, kolektīvo finansēšanu, čatbotiem, bezseguma naudu, viedlīgumiem un citām aktuālām tēmām.

Jūnija žurnāla «iFinanses» raksts «Darījumi ar kriptovalūtām - nodokļu riski» (52.lpp.)

Jūnija žurnāla «iFinanses» raksts «Darījumi ar kriptovalūtām - nodokļu riski» (53.lpp.)

Jūnija žurnāla «iFinanses» raksts «Darījumi ar kriptovalūtām - nodokļu riski» (54.lpp.)

Jūnija žurnāla «iFinanses» raksts «Darījumi ar kriptovalūtām - nodokļu riski» (55.lpp.)

RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar PMO un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu un muitas iestādēm. Tā ir pirmā pasaulē atzītā muitas un nodokļu administrēšanas studiju programma, kas saņēmusi PMO sertifikātu par atbilstību šiem standartiem.

RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes SESMI institūtā muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada, savukārt nodokļu speciālistu apmācība – kopš 2004. gada

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

10. jūnijs, 2019 plkst. 10:42