Inženierekonomikas un vadības fakultāte

RTU atklāta Muitas kontroles laboratorija

18. aprīlis, 2019
Foto: Elga Sīle

Šis ir vēl viens solis mācību procesa pilnveidošanā, Rīgas Tehniskajā universitātē atklājot Muitas kontroles laboratoriju, norādīja RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta direktors Aivars Vilnis Krastiņš.Šis ir vēl viens solis mācību procesa pilnveidošanā, Rīgas Tehniskajā universitātē atklājot Muitas kontroles laboratoriju, norādīja RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta direktors Aivars Vilnis Krastiņš.

Muitas kontroles laboratorija izveidota RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) Muitas un nodokļu katedrā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes atbalstu.

Laboratorija ir aprīkota ar dažādām mērierīcēm un tehniskiem līdzekļiem, ko muitnieki izmanto ikdienas darbā, veicot transportlīdzekļu un personu apskati, piemēram, blīvuma un starojuma plūsmas mērīšanas ierīcēm, metāla detektoriem, endoskopiem, narkotestiem utt., kas ļauj pārbaudīt, vai transporta līdzekļos netiek slēptas kontrabandas preces. Lai praktiskās nodarbībās trenētu studentu spējas atrast kontrabandas preces, izveidoti arī īpaši slēpņi dobtos dēļos, automašīnas durvīs, sēdekļos, degvielas bākās un riepās. Tādējādi laboratorijā tiek imitētas Latvijā bieži izmantotas slēptuves neatļautu preču pārvadāšanai. Laboratorija aprīkota arī ar tehniku dažādu muitas kontroles mācību filmu un video demonstrēšanai.

Laboratorija līdz šim bija iztrūkstošais posms topošo muitas speciālistu sagatavošanā, uzteicot SESMI paveikto muitas izglītības izveidē un pilnveidē, atzina RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekāne Elīna Gaile-Sarkane. Studenti mācību procesā iepazīstas ar darbu muitas punktos, iziet praksi. Laboratorija nodrošinās studentiem vēl vienu iespējas iegūt un pilnveidot praktiskās iemaņas.

Laboratorijas aprīkojumu plānots arvien papildināt, pauda A.V. Krastiņš, uzreiz gan piebilstot, ka ne visus tehniskos līdzekļus, ko darbā izmantot muitnieki, drīkst izlikt apskatei. Jau atklāšanas dienā laboratorija kļuva bagātāka – VID Muitas pārvalde studentu izglītošanas vajadzībām dāvāja viltotus sporta apavus.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes direktora vietnieks Raimonds Zukuls laboratorijas atklāšanā teica, ka RTU ir stabils sadarbības partneris, un ar katru gadu jaunie speciālisti tiek sagatavoti arvien labāk. Lai cik lielus līdzekļus ieguldītu tehniskajā aprīkojumā, svarīgākie ir speciālisti, kuri muitā strādā, viņš uzsvēra.

Šis Latvijas muitai ir svētku gads – muita svin savu simtgadi. Savukārt muitas izglītībai Latvijā aprit 25 gadi. RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes SESMI muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada. RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju un VID. Studiju programma «Muitas un nodokļu administrēšana» atbilst starptautiskajiem muitnieku profesijas standartiem. Tā ir pirmā programma pasaulē, kas saņēmusi Pasaules Muitas organizācijas (PMO) sertifikātu par atbilstību šiem standartiem. PMO teju kā apstiprinājusi atjaunotos starptautiskos muitnieku profesijas standartus, kuru izstrādē piedalījās SESMI. Papildu informācija – https://ej.uz/PMOpateiciba

RTU atklāta Muitas kontroles laboratorija

RTU Sabiedrisko attiecību departaments