Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

RTU 158. dzimšanas dienā sumina izcilākos zinātniekus un mācībspēkus

14. oktobris, 2020
RTU jubilejā tradicionāli sveic izcilākos zinātniekus. (No kreisās) Māris Turks, Līga Stīpniece, Ģirts Būmanis, Viktors Haritonovs, Jānis Braunfelds. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), svinot 158. dzimšanas dienu, tradicionāli godināja izcilākos zinātniekus par ieguldījumu zinātnē un tehnoloģiju un produktu komercializāciju, kā arī apbalvoja gada labākos mācībspēkus un sumināja Gada absolventu.

Gada balvas zinātniekiem tika pasniegtas RTU 61. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdē. Tās piešķir, izvērtējot vairāku kritēriju kopumu – starptautiskas zinātniskās publikācijas, organizatorisko darbu pētniecībā, RTU piesaistītā finansējuma apjomu, pretendenta vadībā izstrādāto un aizstāvēto promocijas darbu kvalitāti un iegūtos patentus un licences.

Vērtējot pēc šiem kritērijiem, balvu «RTU Gada zinātnieks 2020» saņēma Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) dekāns akadēmiķis Māris Turks. Balvu «RTU Gada Jaunā zinātniece 2020» ieguva MLĶF Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta pētniece Līga Stīpniece, savukārt balvu «RTU Gada jaunais zinātnieks 2020» – Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) Materiālu un konstrukciju institūta vadošais pētnieks – Ģirts Būmanis.

Jau ceturto gadu RTU sumina arī zinātniekus, kuri veiksmīgi sadarbojas ar industriju un savus radītos produktus ir spējuši komercializēt jeb valorizēt. Žūrija vērtēja pretendentu ieguldījumu jaunu tehnoloģiju attīstībā un to popularizēšanā, kā arī sadarbību ar industriju. Šogad Gada balvu valorizācijā saņēma BIF Transportbūvju institūta vadošais pētnieks Viktors Haritonovs.

Gada balva valorizācijā tika pasniegta arī studentam, un to saņēma Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Telekomunikāciju institūta pētnieks Jānis Braunfelds. Viņš ir viens no pirmajiem RTU doktorantiem, kurš projektā «Industriālais doktors» ar SIA «Latvijas Mobilais telefons» («LMT») finansiālu atbalstu izstrādā inovācijas, ko «LMT» nākotnē izmantos savā darbā.

Savukārt Senāta svinīgajā sēdē par godu RTU jubilejai tradicionāli sveica labākos mācībspēkus, pasniedzot «Akadēmiskās izcilības gada balvu 2020». To saņēma RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga. Savukārt «Gada jaunā mācībspēka goda nosaukumu 2020» saņēma ETF Radioelektronikas institūta vadošā pētniece Anna Litviņenko.

Naudas balvas labākajiem mācībspēkiem jau tradicionāli atbalstīja RTU absolventa un bijušā rektora vietnieka Aigara Ločmeļa uzņēmums «Industry Service Partners». «Atbalstot Akadēmiskās izcilības balvu, mēs atbalstām vērtības. Mācīšanās ir mūžīga vērtība, un tas ir mūsu biznesa pamats, jo izglītības loma ir vitāli svarīga mūsu valsts attīstībā,» saka A. Ločmelis.

Par atbalstu inženierzinātņu studijām tituls «RTU Goda absolvents» tika piešķirts «LMT» prezidentam un valdes priekšsēdētājam Jurim Bindem. Viņa vadītais uzņēmums ilgus gadus ir atbalstījis RTU studijas un zinātni, un, pateicoties J. Bindes atsaucībai, RTU ar «LMT» finansiālo atbalstu īsteno Latvijā vēl nebijušu projektu «Industriālais doktors», kura laikā gan jau minētais studentu valorizācijas balvas saņēmējs J. Braunfelds, gan RTU doktorants Rūdolfs Rumba izstrādā inovatīvus risinājumus «LMT».

Senātā tika sveikti arī vairāki RTU mācībspēki par jauno zinātnieku sagatavošanu, tāpat tika godināti Inženierzinātņu vidusskolas skolotāji, vairāki RTU darbinieki saņēma Goda diplomus, savukārt RTU dienesta viesnīcu vadītājiem tika teikts paldies par uzcītīgo un atbidlīgo darbu Covid-19 laikā.

RTU ir pirmā Latvijas teritorijā izveidotā augstskola, kas dibināta 1862. gada 14. oktobrī. Rīgā augstskola bija nepieciešama, jo 19. gadsimta vidū Baltijas saimnieciskā attīstība bija sasniegusi tādu līmeni, ka bez vietējiem tehniskajiem speciālistiem tās attīstība draudēja palēnināties vai pat vispār apstāties. Rīgas Politehnikumu (tagadējo RTU) dibināja, paraugu gūstot no attīstītākajām Rietumeiropas valstīm, kur jau bija trīspakāpju tehniskās izglītības sistēma. Līdz ar Politehnikuma izveidi Rīgā sākās strauja inženiertehnisko zinātņu attīstība.

Mūsdienās RTU ir starptautiski pazīstama un prestiža vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā. RTU deviņās fakultātēs iespējams apgūt daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs. RTU nodrošina augstas kvalitātes izglītību, izcilu pētniecību un valorizāciju jeb inovāciju un tehnoloģiju pārnesi, zinātnes sasniegumus iedzīvinot praksē.

RTU 158. dzimšanas diena

RTU Sabiedrisko attiecību departaments