Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Parādīt izvēlni
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

Noslēgusies pirmā «Universitāšu inkubatora» sezona

14. augusts, 2020
.
.
.
Foto: Lauris Veļičko

Ar sešu komandu prezentācijām noslēgusies Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu inovāciju grantu (SIG) programmas «Universitāšu inkubators» 2019./2020. gada sezona. 

Finālā savu paveikto un nākotnes plānus demonstrēja sešas komandas, kas četrus mēnešus strādājušas pie savas zinātniski ietilpīgās biznesa idejas izstrādes un sākotnējās pārbaudes, sagatavojot tās nākamajai idejas attīstības fāzei – privātai vai publiskai investīciju piesaistei.

«Universitāšu inkubatoru» kopīgi izveidoja RTU un Latvijas Universitāte, lai veicinātu zinātniski ietilpīgas uzņēmējdarbības attīstību Latvijā. Katrā uzņemtajā komandā jābūt vismaz vienam RTU vai LU studentam un vienam pārstāvim jābūt kompetencēm STEM, bet vienam – biznesa, ekonomikas vai vadības jautājumos.

«AUGAM!»

«Augam!» ir zināšanu ietilpīgas bioekonomikas inovācija – biodegradējams augsnē stādāms podiņš ar paaugstinātu izmantošanas efektivitāti stādu audzēšanai. Produkta izejvielas ir lauksaimniecības, enerģētikas, kokapstrādes blakusprodukti, kā arī ezeru rekultivācijas procesa blakusprodukts – organiski ezera nogulumi – sapropelis. Pievienotās organiskās sastāvdaļas nodrošina barības vielas auga attīstībai. Rezultāts ir videi draudzīgs, «zero waste» un aprites ekonomikas principos izstrādāts produkts, kas uzlabo augsnes kvalitāti.

«Magnalysis»

Komanda strādā pie tiešsaistes platformas, kas ļautu cilvēkiem iegūt medicīnas profesionāļa viedokli jeb tā saukto «second opinion» gadījumos, kad ir radušās aizdomas par nepilnīgu vai neprecīzu medicīnisku diagnozi. Iegūtā informācija var būt noderīga gan pacientam, gan ārstējošajam personālam. Apstiprinājums ļautu pacientam bez šaubām uzsākt vajadzīgās procedūras, savukārt, viedoklis, kas atšķiras no uzstādītās diagnozes, var palīdzēt ārstam pielāgot citas pārbaudes vai pārskatīt iepriekšējos rezultātus efektīvāka ārstēšanas plāna izveidē. 

«Correcty»
 
«Correcty» ir Latvijas jaunuzņēmums, kas izstrādājis stāju koriģējošu t-kreklu. Ar īpašas atbalsta korekcijas shēmas palīdzību, t-krekls trenē muguras muskuļu atmiņu. Šis apģērbs veidots konsultējoties ar ortopēdiem un fizioterapeitiem. Krekls nav uzskatāms par ārstniecisku līdzekli, taču, to valkājot ilgtermiņā, izstrādājas paradums muguru turēt pareizā pozā, nekaitējot sev. 
 
Arī šobrīd tirgū ir pieejami dažādi palīglīdzekļi stājas uzlabošanai, taču to lietošana ikdienā nav ērta. Tādēļ galvenais mērķis izstrādājot produktu bijis izveidot ērti valkājamu stājas korektoru, kam nav nepieciešama papildus pielāgošana. Liela nozīme bijusi, lai šo t-kreklu varētu pielāgot jebkuram stilam un tas uzlabotu kā stāju tā pašapziņu. Šī iemesla dēļ korekciju nodrošinošā shēma kreklam iestrādāta no iekšpuses un tikpat kā nav redzama.

«Humico»

Komanda «Humico» strādā pie efektīvas, videi draudzīgas augsnes uzlabošanas metodes. To var panākt, optimizējot kūdras pārstrādes tehnoloģijas jaunu inovatīvu produktu iegūšanai no dabas izejvielām. Komanda ideju turpina attīstīt pēc sekmīgas dalības citā «RTU Inovāciju granti studentiem» programmā – «Co.Lab», kurā jaunie pētnieki kopā ar industrijas pārstāvjiem strādā pie komercializācijas iespēju radīšanas zinātņietilpīgām idejām un pētījumu rezultātiem. 

«AG Vibez»

Komanda «AG Vibez» izstrādājusi taktīlās mūzikas tērpu. Atkarībā no tā, kādu mūziku cilvēks klausās, tiek veidota vibrācijas horeogrāfija pa visu ķermeni, pateicoties tērpā iestrādātiem mikromotoriem, kā arī īpašai programmatūrai. Projekta mērķa auditorija ir vājdzirdīgi cilvēki un melomāni.

Šis produkts iekļaujas haptiskajā jeb kinestētiskas saziņas tirgū. Pirmā vibrācijas horeogrāfija izveidota, par pamatu ņemot Tomasa Ņūmena dziesmu «Any Other Name». Ar programmatūras palīdzību mūzika tiek pārveidota vibrācijās, kas pagaidām tiek darīts manuāli. Uzņēmuma nākotnes mērķis ir radīt automatizētu vibrācijas horeogrāfiju, lai cilvēki ar dzirdes problēmām varētu atskaņot dažādus skaņdarbus un izbaudīt dažādu mūziku.

«WILEG»

«WILEG» ir lineārais ģenerators ūdens viļņu enerģijas pārveidošanai elektrībā. Tas ļauj ar enerģiju apgādāt piejūras reģionu salas, kā arī upes, lai varētu nodrošināt lielu kuģu satiksmi vai labu viļņu režīmu. Izstrādātais peldošais ģenerators var tikt arī stacionāri uzstādīts uz mola. Gala produkts ļaus izmantot nepārtrauktās viļņu svārstības, kuras izvirza šo atjaunojamā energoresursa veidu priekšplānā saules paneļiem, jo var darboties 24h diennaktī, kamēr vien ir viļņi. Koncepcija atsķiras no tirgū pieejamajiem viļņu enerģijas pārveidotājiem ar to, ka spēj izmantot mazus viļņus 5-50 cm augstumā. Tas nozīmē, ka arī mierīgā, neliela vēja laikā būs iespējams savākt enerģiju, pretēji vēja ģeneratoriem, kuri mazā vējā neražo enerģiju. Savukārt liela vēja un augstu viļņu apstākļos dizains ir pašlimitējošs un nav jāapstādina, pretēji vēja ģeneratoriem kuri liela vēja apstākļos ir jāaptur lai netiktu bojāti. Arī lielu vētru laikā «WILEG» turpina strādāt un nodrošināt patērētāju ar enerģiju.

«WILEG» rada iespēju izmantot 21. gadsimta ērtības jebkurā vietā, kur iespējams izmantot viļņu enerģiju. «WILEG» peldošā elektrostacija īpaši piemērota salu īpašniekiem un piekrastes iedzīvotājiem, kuri nevēlās ieguldīt milzīgus resursus pieslēgumam lokālajam elektrotīklam, tādejādi veidojot lokālu drošību un neatkarību no energopārrāvumiem.

«Universitāšu inkubators» ir viena no programmas «Inovāciju granti studentiem» aktivitātēm. Šo programmu Latvijas vadošās augstskolas īsteno kopš 2019. gada, lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspējas. Programmās «RTU inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001) un «Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/007) studenti var iesaistīties dažādās aktivitātēs, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātņietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendijas un atbalsta grantus. 

«Universitāšu inkubatora» 2019/2020 sezonas noslēgums

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. augusts, 2020 plkst. 10:30

Līdzīgi raksti

Jaunumi