Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

Muzeju naktī atklās muitnieku un muitas suņu darba noslēpumus

14. maijs, 2019
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Muitas un nodokļu vēstures muzejs, ļaujot ielūkoties muitnieku ikdienā un redzēt, kā ar tehnisko līdzekļu un suņu palīdzību tiek atklāti kontrabandistu slēpņi, noskaidrot, kā viltotas preces var atšķirt no īstām un kādus suvenīrus no ārvalstīm labāk nevest.

Pasākuma programma

Muzeju nakts notiks 18. maijā. Muitas un nodokļu vēstures muzejs RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē (IEVF), Kalnciema ielā 6, 112. telpā, apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 18.00, piedāvājot izzinošu un izklaidējošu pasākumu programmu. Tā tapusi sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Bauskas muzeju.

Līdz pat pusnaktij apmeklētājiem būs iespējams tikties ar RTU IEVF Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūta (SESMI) Muitas un nodokļu katedras un VID Muitas pārvaldes pārstāvjiem un iztaujāt tos par ikdienas darbu, iepazīt dažādus tehniskos līdzekļus, ko muitnieki ikdienā izmantot transportlīdzekļu un personu apskatei, atklāt, vai kontrabandistu fantāzijai ir robežas, veidojot slēpņus neatļautu preču pārvadāšanai. Muzeja apmeklētājiem būs iespēja uzzināt arī par biežāk viltotajām preču grupām, kas tiek atklātas pasta sūtījumos un kravās, un aplūkot dažādus konfiscētos viltojumus. Iesaistoties spēlē, būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas par preču pārvietošanas nosacījumiem, šķērsojot robežu, kā arī aplūkot «aizliegtos suvenīrus». Savukārt stāstus «iz seniem laikiem» par notikumiem uz robežas un kontrabandu Baltijā vēstīs «Ziņģes brāļu» šovs no Bauskas «Ar dziesmu caur muitu».

Ar paraugdemonstrējumiem paklausībā un narkotisko vielu un kontrabandas cigarešu meklēšanā Muzeju naktī piedalīsies arī muitas kinologi ar suņiem. Kinologi iepazīstinās ar darba specifiku neatļauto vielu un kontrabandas preču uziešanā, pastāstīs, kādi suņi strādā muitas dienestā, kā tie tiek apmācīti un ko tie prot. Lai gan tehnoloģijas attīstās, tās joprojām ir tālu no spējām, kādas piemīt suņa degunam, norāda SESMI direktors Aivars Vilnis Krastiņš. «Muzeju naktī vēlamies parādīt, ka jau kopš seniem laikiem muitai Latvijā ir ļoti svarīga loma iezīmēt svarīgākās šodienas problēmas un caur eksponātiem un aktivitātēm demonstrēt nepārtraukto sacensību muitnieku un kontrabandistu starpā. Tā ir sacensībās – viens bēg, otrs ķer, un tas, kurš bēg, vienmēr ir nedaudz priekšā tam, kurš ķer. Mūsdienās sacensība ir atkarīga ne tikai no skriešanas ātruma, bet arī no tā, cik izglītoti ir muitnieki un muitas klienti,» uzsver A.V. Krastiņš.

«Muitai ir liela nozīme kontrabandas un tādējādi arī ēnu ekonomikas izskaušanā Latvijā. Tas nozīmē nepārtrauktas sacensības ar noziedzīgo pasauli, kas nelegālās cigaretes, narkotikas, lielu daudzumu skaidras naudas un daudz ko citu mēģina pārvest pāri robežai degvielas cisternās, ogļu vagonos un pat apakšbiksēs – ierobežojumu šai fantāzijai nav. Muzejs precīzi atspoguļo, kā mums šajā cīņā ir veicies,» atzīst VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

RTU Muitas un nodokļu vēstures muzejs izveidots 2008. gadā, sadarbojoties VID un RTU. RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju un VID. Šogad muitas izglītībai Latvijā aprit 25 gadi, savukārt Latvijas muita šogad svin savu simtgadi.

LNT sižets par Muzeju nakts pasākumu RTU Muitas un nodokļu vēstures muzejā.

RTU Muitas un nodokļu vēstures muzejs

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

14. maijs, 2019 plkst. 10:32