Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

Itāļu valodas nedēļas centrā – jaunieši, izglītība un vide

7. oktobris, 2022

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jubilejas nedēļā universitātē pastiprināti skanēs itāļu valoda, jo no 10. līdz 14. oktobrim norisināsies «XXII Itāļu valodas nedēļa pasaulē», kuru šogad Latvijā Itālijas vēstniecība organizē sadarbībā ar RTU.

Pasākumam veltīto aktivitāšu vienojošais vadmotīvs šogad ir «L’italiano e i giovani» jeb Itāļu valoda un jaunieši, liekot uzsvaru uz jauniešu lomu valodas mainībā un attīstībā. Nedēļas priekšplānā tiks izvirzītas  Bergamo Universitātes (UniBg) Itālijā bijušā rektora un Itālijas Nacionālās administrācijas skolas (SNA) viceprezidenta profesora Remo Morzenti Pellegrini publiskās lekcijas «Jaunieši un jaunās zināšanas mūsdienu sabiedrībā» un «Mūsdienu universitātes «trešā» misija: iespējas un jauni izaicinājumi».

Pirmdien, 10. oktobrī, plkst. 17.30 RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātē (EVIF), 116. auditorijā, Āzenes ielā 12/1 «Itāļu valodas nedēļa pasaulē» tiks atklāta ar Itālijas vēstnieka Latvijā Alessandro Monti uzrunu, kurai sekos UniBg pēcdoktorantūras pētnieka un mācībspēka kino vēstures jomā Giuseppe Previtali lekcija par vizuālo mediju izšķirošo nozīmi Itālijas kultūras identitātes veidošanā pēc Otrā pasaules kara. Īpaši tiks runāts par jaunāko paaudžu pakāpenisku kļūšanu par būtisku sociālās dzīves dalībniekiem, pateicoties filmu pieaugošajai lomai tendenču, kopīgu vērtību un kultūras iztēles veidošanā.

Otrdien, 11. oktobrī, plkst. 17.00 RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, 120. auditorijā, Āzenes ielā 12 RTU EVIF Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesors Francesco Romagnoli runās par šī gadsimta lielāko vides problēmu – globālo sasilšanu, piedāvājot klimata pārmaiņu jautājumu risināšanas scenārijus un iezīmējot jauniešu lomu šajā procesā. Izmantojot itāļu valodas elementus, F. Romagnoli pievērsīs uzmanību vārdu nozīmei efektīva vēstījuma izveidē jauniešiem par klimata mainīgumu, siltumnīcas efektu un globālo sasilšanu.

Trešdien, 12. oktobrī, no plkst. 17.00 līdz 19.00 RTU E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultātē, 212. telpā, Kronvalda bulvārī 1 notiks RTU kursa «Itāļu valodas pamati» lektoru semināri. Giulio Lo Bello aplūkos ar itāļu kultūru saistītus stereotipus, kas dziļi iesakņojušies pārējās pasaules kolektīvajā apziņā, atbildot uz jautājumu – cik lielā mērā pati Itālijā ir palikusi uzticīga šiem savas «identitātes» aspektiem. Savukārt Dr. Rosario Napolitano piedāvās padziļinātu pētījumu par Latvijas un Itālijas divpusējām attiecībām starpkaru periodā (1918–1940), akcentējot kopīgi īstenotās aktivitātes kultūras, diplomātijas un uzņēmējdarbības jomā.

«Itāļu valodas nedēļas pasaulē» galvenais runātājs – UniBg bijušais rektors un SNA viceprezidents profesors Remo Morzenti Pellegrini – uzstāsies ar lekciju «Jaunieši un jaunās zināšanas mūsdienu sabiedrībā». Tā notiks ceturtdien, 13. oktobrī, plkst. 17.30 RTU Auditoriju mājā «Domus Auditorialis», 107. auditorijā, Zunda Krastmalā 8. Savukārt RTU 160. gadadienai veltītajā 63. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdē viņš uzstāsies ar prezentāciju «Mūsdienu universitātes «trešā» misija: iespējas un jauni izaicinājumi». Tā notiks piektdien, 14. oktobrī, no plkst. 9.30 līdz 11.30 RTU auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Zunda krastmalā 8.

XXII Itāļu valodas nedēļa pasaulē – programma.  Dalība visos pasākumos – bez maksas.

2022. gadā «Itāļu valodas nedēļa pasaulē» norisinās jau divdesmit otro reizi. Tā tiek organizēta ar Itālijas Ārlietu un starptautiskās sadarbības ministrijas atbalstu, kā arī sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju un tās galvenajiem partneriem itāļu valodas popularizēšanā pasaulē – Akadēmiju La Crusca un Dantes Aligjēri biedrību.

Nedēļas laikā diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības un Itālijas kultūras institūti organizē pasākumus visā pasaulē, lai popularizētu itāļu valodu un kultūru. Šī gada itāļu valodas nedēļas temats «Itāļu valoda un jaunatne. Kā lūdzu? Es tevi nefolovoju» tika izvēlēta atklātā konkursā, kurā varēja piedalīties Itālijas skolu audzēkņi ārvalstīs. Latvijā itāļu valodas nedēļa šogad tiek atzīmēta septiņas dienas agrāk, lai veicinātu sadarbību starp Itālijas vēstniecību un RTU, kas 14. oktobrī svinēs 160. gadadienu.

RTU Starptautiskās sadarbības un ārzemju studentu departaments

7. oktobris, 2022 plkst. 16:30