Inženierekonomikas un vadības fakultāte
Inženierekonomikas un vadības fakultāte

ERASMUS+ projekts IMPRESS: darbinieku stresa aptaujas rezultāti

27. novembris, 2018

ERASMUS+ 2. pamatdarbības (KA2) “Sadarbība inovāciju veikšanai un labas prakses apmaiņa” Zināšanu apvienību programmas projekta Nr:588315-EPP-1-2017-ES-EPPKA2-KA “Vadības kompetenču pilnveide izcilībā balstītai stresa novēršanai un darbam organizāciju ilgtspējīgai attīstībai Eiropā - IMPRESS” ietvaros projekta dalībnieki darbinieku veica strādājošo stresa apsekojumus četrās ES valstīs: Vācijā, Spānijā, Īrijā / Anglijā un Latvijā. Aptaujā piedalījās 286 respondenti no Latvijas. RTU 59. zinātniskajā konferencē (SCEE'2018) projekta dalībniece, pētniece Zane Rostoka iepazīstināja ar darbinieku stresa apsekojuma Latvijā rezultātiem.

Galvenie aptaujas rezultāti Latvijā: augstu spriedzes līmeni (“lielā mērā” un “ļoti lielā mērā”) apstiprināja 2,1%, bet augstu iesaistīšanos un apmierinātību darbā atzina 56,8% dalībnieku. Stresa ietekmes faktors „Skaidrība un kontrole” norādīja augstāku biežumu nekā faktors “Vadība un sociālais atbalsts”; tajā pašā laikā faktoram “Vadība un sociālais atbalsts” ir lielāka ietekme uz “Labklājību un spriedzi”. Stresoriem “Organizatoriskais klimats un sadarbība”, “Lomas un pienākumi” un “Darba apstākļi un darbplūsmas” ir vislielākā ietekme uz katru no faktoriem “Labklājība un spriedze”, kā arī “Iesaistīšanās un apmierinātība”. Apsekojuma rezultāti tiks izmantoti turpmākā projekta aktivitāšu īstenošanā.

IMPRESS mērķis ir nodrošināt apmācību / apmācības moduļus un pašnovērtēšanas rīkus, kas ļauj organizācijām identificēt riska faktorus un īstenot preventīvo praksi, individuālos un organizatoriskos risinājumus stresa izraisītājiem organizāciju, komandas un individuālajā līmenī.

IMPRESS projekta mērķis ir ļaut biznesa speciālistiem gūt izpratni par stresa jautājumiem, kas saistīti ar darbu. Tas ietver to, kā tie ietekmē visus uzņēmējdarbības aspektus, tostarp vadības stilu, darba kavējuma izmaksas, darba organizāciju un organizatorisko struktūru, darba un privātās dzīves līdzsvaru, demogrāfiskās izmaiņas, nekvalificētu un kvalificētu darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanu, informācijas plūsmu, stresu, ko izraisa neatbilstoša fiziskās un garīgās veselības problēmu risināšana.

Informācija par projektu: www.excellence-in-stress-management.eu