Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāte
Parādīt izvēlni
Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāte

RTU pētnieki izstrādā programmatūru elektroenerģijas ražošanas izmaksu samazināšanai

17. janvāris, 2018
.
.
Zane Broka. Ekrānuzņēmums

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Enerģētikas institūta zinātnieku izstrādātā programmatūra palīdzēs hidroelektrostacijās un termoelektrocentrālēs efektīvāk saražot elektroenerģiju – par to 17. janvārī vēsta Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma». Šo RTU zinātnieku veikumu Latvijas Zinātņu akadēmija atzinusi par vienu no svarīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem 2017. gadā. 

Elektrības cenu nosaka biržas tarifs, savukārt elektrības ražotājam ir jāzina, cik un kurā brīdī elektrība ir jāpiegādā, lai tās nebūt ne par daudz, ne par maz – jo precīzāk tiek prognozēts piedāvājums, jo gudrāk var izmantot hidroelektrostacijas un termoelektrocentrāles, lai konkrētajā laika brīdī saražotu nepieciešamo elektrības daudzumu, lieki nedarbinot iekārtas tad, kad tas nav nepieciešams. 

RTU Enerģētikas institūta pētniece Zane Broka uzsver, ka ir ļoti svarīgi sistēmā nodrošināt nepārtrauktu enerģijas bilanci, un tas nozīmē, ka saražotajam enerģijas daudzumam ir jābūt vienādam ar patērēto. «Mūsu izstrādātais rīks palīdz sistēmā nodrošināt enerģijas līdzsvaru, ļaujot samazināt izmaksas, kas rodas elektroenerģijas balansēšanā,» saka Z. Broka. 

Zinātnieku izstrādātā programmatūra vērtē laika apstākļus, prognozē ūdens spiediena svārstības, kā arī citus faktorus, ļaujot paredzēt, kādi darba režīmi ražošanas iekārtām konkrētajā brīdī būs visefektīvākie. 
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. janvāris, 2018 plkst. 15:33

Līdzīgi raksti

Jaunumi