Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte
Parādīt izvēlni
Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte

ASV tirdzniecības pārstāve Ketrīna Taja RTU iepazīstas ar Latvijas ieguldījumu kvantu tehnoloģijās

12. jūnijs
.
.
.
ASV tirdzniecības pārstāve Ketrīna Taja un Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis RTU rektora Tāļa Juhnas pavadībā apmeklē RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Optisko šķiedru pārraides sistēmu laboratoriju. Foto: Mārtiņš Strazdiņš

Lai iepazītos ar Latvijas iniciatīvām inovāciju radīšanā, 9. jūnijā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) viesojās ASV tirdzniecības pārstāve Ketrīna Taja (Katherine Tai) un Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis. Viņiem bija iespēja uzzināt par Latvijas kvantu iniciatīvu, kā arī pētījumiem, kas top RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Optisko šķiedru pārraides sistēmu laboratorijā.

«Eiropas Savienības un ASV nākotne pamatā balstās uz diviem pīlāriem – tirdzniecību un tehnoloģijām, un vizītes laikā mēs vairāk pievērsīsimies tehnoloģijām, precīzāk, kvantu tehnoloģijām, kas ir 21. gadsimta informācijas tehnoloģiju revolūcijas galvenais virzītājspēks,» ievadot vizīti, sacīja V. Dombrovskis. 

2022. gada nogalē Latvijas vadošie zinātnieki no RTU, Latvijas Universitātes (LU), LU Cietvielu fizikas institūta (LU CFI) un LU Matemātikas un informātikas institūta (LU MII), kas darbojas kvantu tehnoloģiju jomā, izveidoja Latvijas Kvantu iniciatīvu – apvienību, kura palīdz pārraudzīt un koordinēt ar kvantu tehnoloģijām saistītās aktivitātes Latvijā, iesaistīties Eiropas kvantu tehnoloģiju sadarbības tīklos, sekot līdzi Latvijas industrijas vajadzībām un pārstāvēt tās intereses kvantu tehnoloģiju attīstībā. Latvijas Kvantu iniciatīvas divi galvenie darbības virzieni ir pētniecība un izglītība.

RTU padomes loceklis un LU profesors Andris Ambainis Ketrīnu Taju iepazīstināja ar Latvijas vidi, kurā zinātnieki strādā kvantu tehnoloģiju jomā. Viņš akcentēja Latvijas izcilību dažādos kvantu tehnoloģiju virzienus un norādīja, cik svarīgi ir veidot sadarbību starp dažādu jomu profesionāļiem – fiziķiem un IT speciālistiem, zinātniekiem un uzņēmējiem, starp kvantu algoritmu izstrādātājiem un mākslīgā intelekta pētniekiem. Tāpat viņš akcentēja nepieciešamību kvantu iniciatīvā iesaistīt citu valstu pārstāvjus, jo tas būtiski palielinās Latvijas zinātnisko jaudu kvantu tehnoloģijās. 

RTU rektors Tālis Juhna un RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes profesors un RTU padomes loceklis Jurģis Poriņš iezīmēja RTU lomu kvantu iniciatīvā. RTU Telekomunikāciju institūts ir vadošā institūcija Baltijas valstīs ar starptautisku pieredzi ātrdarbīgo optisko sakaru sistēmu un to elementu izstrādē un testēšanā, un kvantu iniciatīvā RTU zinātnieki izveidos jaunus tehnoloģiskus risinājumus un izstrādās jaunas komponentes kvantu sakaru sistēmu jomā. Šīs zināšanas tiks arī integrētas studiju kursu saturā, ļaujot paaugstināt studentu un nozares pārstāvju zināšanu līmeni, kā arī paaugstinās Latvijas konkurētspēju augsto tehnoloģiju jomā. 

K. Tajai un V. Dombrovskim bija iespēja iepazīties ar patlaban aktuālajiem pētījumiem RTU Optisko šķiedru pārraides sistēmu laboratorijā, kur RTU zinātnieki kopā ar partneriem ir radījuši informācijas un komunikācijas tehnoloģiju inovāciju, kas ļaus informāciju pārraidīt ātrāk, drošāk un tālāk. V. Dombrovskis norādīja, ka Latvijas zinātnieki jau sadarbojas ar dažādu valstu, piemēram, Vācijas, Dānijas un Zviedrijas kolēģiem un valstij būtu svarīgi šo sadarbību paplašināt, sadarbojoties arī ar ASV, kas ir viena no progresīvākajām valstīm kvantu tehnoloģijās. 

K. Taja RTU apmeklēja savas Latvijas vizītes laikā. Pirms tam viņa tikās ar valdības vadītāju Krišjāni Kariņu un ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, pārrunājot transatlantiskās ekonomiskās attiecības un sadarbības iespējas nākotnē, arī sadarbību Eiropas Savienības un ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomē un ekonomiskās drošības stiprināšanā, kā arī apmeklēja uzņēmumu «Latvijas Mobilais telefons».

ASV tirdzniecības pārstāves Ketrīnas Tajas vizīte RTU

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. jūnijs plkst. 15:21

Līdzīgi raksti

Jaunumi