Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte

RTU zinātnieki veic 3D mērījumus, lai saglabātu Ukrainā karā izpostītās kultūras vērtības

17. jūnijs, 2022
.
.
Foto: Bruno Deslandes

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki sadarbībā ar Kultūras ministriju (KM) sniedz palīdzību Ukrainai karā cietušo kultūras pieminekļu saglabāšanā. Trīs eksperti Ukrainā veica kultūras mantojuma objektu trīsdimensionālo skenēšanu, fiksējot bojājumus un iegūstot datus, lai varētu plānot karadarbībā cietušo kultūras pieminekļu nostiprināšanu un atjaunošanu, vienlaikus nododot pieredzi un apmācot Ukrainas speciālistus.

No 6. līdz 16. jūnijam Ukrainā strādāja UNESCO eksperts SIA «ARCHItrāvs» valdes loceklis Dr. Bruno Deslandes, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras asociētais profesors Dr. Māris Kaļinka un RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) doktorants Kirils Gorovojs.

Zinātnieki pēc Ukrainas Kultūras ministrijas sastādītā saraksta veica 3D mērījumus kultūras būvēm, dievnamiem un kultūras pieminekļiem, kas ir cietuši Krievijas veiktajā karadarbībā Ukrainā un kurus nepieciešams atjaunot. Viņi strādāja Svētās Jaunavas Marijas baznīcā Uhnivā, Ļvivas apgabalā, Vasila Tarnovska Ukrainas senlietu muzeja mājā, Jaunatnes kultūras centrā un kino ēkā Čerņihivā, kā arī Kijivas Svētā Kirila katedrālē, kas atrodas bīstamajā zonā un kuru iecerēts iekļaut UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. 
 
Balstoties 20 gadu starptautiski atzītā pieredzē šajā jomā, Latvijas komanda precīzi dokumentēja cietušās ēkas, izmantojot lāzerskenerus, veica radīto postījumu detalizētu diagnostiku un konsultēja atbildīgās Ukrainas institūcijas par avārijas stiprinājuma konstrukciju uzstādīšanu un ilgtermiņā veicamajiem atjaunošanas darbiem. 

Uzturoties Ukrainā, Latvijas zinātnieki tikās arī ar Ukrainas Kultūras ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvjiem, kā arī Latvijas vēstnieku Ukrainā.  

B. Deslandes, ar kuru RTU ilgstoši sadarbojas kultūras mantojuma saglabāšanā, jau ir unikāla, starptautiski atzīta pieredze, darbojoties līdzīgos apstākļos Sīrijā, arī gadījumos, kad kultūras mantojums bojāts bruņotu konfliktu rezultātā.

M. Kaļinka un K. Gorovojs kopā ar RTU DITF Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesoru Ingaru Eriņu ir specializējušies gan vēsturisku objektu, gan arī jaunbūvju 3D modeļu izveidē. Pavasarī M. Kaļinka un K. Gorovojs kopā ar B. Deslandes veica uzmērījumus seno karavānu pilsētā Qaryat Al Faw, Saūda Arābijā, lai izveidotu tās virtuālās un papildinātās realitātes modeli, kuru varēs izmantot vēstures izzināšanā. Viņi ir radījuši arī 3D modeļus ēkām RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, lai tos varētu izmantot ēku apsaimniekošanā.  

Šis Ukrainas atbalsta projekts ir līdzīgs Latvijas valdības tehniskajai palīdzībai, kas tika sniegta Irākai 2005.–2006. gadā. Tajā tiek izmantotas nesen veiktās intervences karadarbības zonās Irākā un Sīrijā, kā arī citos Tuvo Austrumu prestižos objektos, kas iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

KM atbalsta nodrošināšanai radusi 24 000 eiro, RTU nodrošina projekta administrēšanu. RTU ir ilggadēja pieredze darbā ar kultūras mantojuma objektiem gan Latvijā, gan ārpus tās, piedaloties zinātniskajās ekspedīcijās vai nodrošinot mācību un pieredzes pārnesi.

RTU zinātnieki veic 3D mērījumus, lai saglabātu Ukrainā karā izpostītās kultūras vērtības

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. jūnijs, 2022 plkst. 13:25

Līdzīgi raksti

Jaunumi