Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte
Parādīt izvēlni
Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte

RTU aicina kļūt par klimata profesionāļiem un mainīt karjeras attīstību

5. maijs, 2020
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrika aicina dažādu nozaru profesionāļus līdz 1. jūnijam pieteikties dalībai pasaulē vadošajai mobilitātes programmā «Pioneers into Practice 2020», kas vērsta uz klimata pārmaiņu samazināšanu. Programma dod iespēju iegūt zināšanas par to, kā tuvināt pasauli klimatneitrālai ekonomikai, un pilnveidoties profesionālajā karjerā.

Eiropas Inovāciju un tehnoloģijas institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «EIT Climate-KIC» izglītības un mobilitātes programmā profesionāļiem apvienojas industrijas pārstāvji, mazie uzņēmumi, augstskolas, pētniecības institūti, valstiskās un nevalstiskās organizācijas. Programma ļauj gūt zināšanas par klimata pārmaiņu ietekmi, to novēršanu, izzināt sistēmu inovācijas pieeju, pilnveidot prasmes risināt problēmas, strādāt starpdisciplinārās un starptautiskās komandās, salāgojot viedokļus, mazinot kultūratšķirības. Iegūtās prasmes palīdz strukturēt domāšanu, uzlabojot dalībnieku profesionālo sniegumu, meklējot jaunas pieejas darbam un problēmsituāciju risināšanai.

RTU Dizaina fabrika jau ceturto gadu aicina interesentus pieteikties programmai, piedāvājot darbseminārus un tiešsaistes apmācības, kouču atbalstu, darbu starpdisciplinārā komandā, izstrādājot risinājumu Latvijas uzņēmumu, organizāciju vai pašvaldību vides problēmām (laika posmā no jūnija līdz novembrim), stipendiju un četru līdz sešu nedēļu ilgu praksi klātienē vai attālināti kādā no «Pioneers into Practice» dalībvalstu organizācijām Eiropā. Pieteikties programmai.

Ievadmācības dalībniekiem notiks jūnijā (laika posmā no 8. līdz 19. jūnijam tiešsaistē moduļu veidā). Šogad pirmo reizi RTU Dizaina fabrika programmā uzņems arī Lietuvas profesionāļus, līdz ar to darba valoda būs angļu.

«Apmācības man pārkārtoja domāšanu – ļāva saprast, ka, izmantojot sistēmu inovācijas pieeju, es spēšu radīt ko jaunu,» atzīst bioloģe un RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes studente Alise Elksne, kura pērn piedalījās programmā. Viņai ir plašas zināšanas par vidi un interese, kā klimatam draudzīgu rīcību pārvērst uzņēmējdarbībā. «Lai atbildība pret vidi nav upuris vai labdarība,» viņa uzsver.

A. Elksne par programmu uzzināja pavisam nejauši – ieraudzīja informāciju ortus.lv. Viņu piesaistīja programmas fokuss uz personības izaugsmi, tādēļ apmācības un darbs komandās, risinot ar vidi saistītus izaicinājumus Latvijā, šķita ievērojami saistošāks par praksi ārvalstīs. Praksē viņa bija Itālijā University of Modena and Reggio Emilia starptautisko projektu vadības nodaļā. Savukārt Latvijā viņa līdzdarbojās, meklējot labāko risinājumu Rīgas pašvaldības izaicinājumam. Tā kā galvaspilsētā gaidāma reklāmas stendu nomaiņa, Rīgas pilsētas būvvalde vēlējās izprast, vai tiem iespējams radīt pievienoto vērtību. Komanda fokusējās uz dažādām sociālās, ekonomiskās un vides kvalitātes problēmām Rīgā, rosinot veidot inovatīvas moduļveida sistēmas, kas vienlaikus kalpotu kā reklāmas stendi, maršrutu plānotāji, gājēju un velosipēdistu «uzlādes stacijas», ļaujot atpūsties, novietot un apkopt velosipēdu, un zaļās salas pilsētvidē. Ar augiem, velonovietnēm, soliņiem un digitāliem pakalpojumiem papildinātie reklāmas stendi veicinātu «zaļāku pārvietošanos» un «zaļāku» tehnoloģiju attīstību, pievērstu uzmanību vides problēmām, mazinātu sastrēgumus un netieši samazinātu fosilās degvielas radīto izmešu apjomu utt. Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments un Rīgas pilsētas būvvalde pozitīvi novērtēja «Pioneers into Practice» dalībnieku risinājumu. 

Darbs komandās palīdzēja paskatīties uz vienu un to pašu jautājumu no dažādām perspektīvām. «Bija interesanti redzēt, cik atšķirīgi jautājumus izprot dažādu jomu profesionāļi – uz vienu un to pašu jautājumu iespējams paskatīties no dažādiem aspektiem, ņemot vērā iepriekšējās zināšanas un pieredzi. Tas ļauj atvērt prātu,» viņa atzīst. A. Elksnes izglītība bioloģijā un plašās zināšanas par vidi un klimata pārmaiņām ļāva komandai vieglāk izvērtēt, kā dažādi risinājumi ietekmēs vides daudzveidību, kāds ir potenciāls ieviest klimata inovācijas utt.

Lai arī visas gaidas nepiepildījās, šī programma ir vērtīga, atzīst A. Elksne un aicina tajā iesaistīties arī citus. Viņa aktīvāk uzrunājusi cilvēkus, kuri darbojas dabas zinātnē, jo dalība programmā ir labs veids, kā pētniekiem īstenot kādu starpvalstu sadarbības pētījumu. Vienlaikus klimata pioniere uzsver, ka programma ir vērtīga jebkuras jomas profesionāļiem, jo, sanākot kopā dažādu jomu cilvēkiem, iespējams problēmu apskatīti no visām pusēm. Vienīgais, kas potenciālajam dalībniekam ir nepieciešams, ir zināšanas un interese par dažādām mūsdienu sociālajām, ekonomiskajām, vides problēmām un pieredze vai vēlme būt pilsoniski aktīvam. 

Programmā četru gadu laikā jau piedalījušies ap 30 profesionāļu, piedāvājot risinājumus, kā samazināt elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu plūsmu, veicināt klimatam draudzīgu uzņēmējdarbību Valmierā, izmantot lielos datus vides izmaiņu prognozēšanā Jelgavā utt. Iegūtās zināšanas dalībniekiem ļāvušas arī attīstīt savu uzņēmējdarbību, līdzdarboties inovatīvu produktu izstrādē, attīstīt zinātnisko darbību utt. Ar Latvijas un citu valstu klimata pionieru pieredzes stāstiem iespējams iepazīties šeit un šeit.

RTU Dizaina fabrika aicina pieteikties arī Latvijas uzņēmumus un organizācijas, kas vēlas uzņemt praksē (arī attālināti) citu Eiropas valstu profesionāļus un saņemt risinājumus un pieejas, kas var palīdzēt darbībai. Iepriekšējos gados prakses piedāvāja «Grupa 93», «Latvenergo», RTU Cēsu filiāle, Vidzemes Augstskola, Latvijas Hidroekoloģijas institūts, BIOR u.c. 

«EIT Climate-KIC» programmas Latvijā īsteno RTU Dizaina fabrikas «EIT Climate-KIC HUB Latvia»

Plašāk par programmu var uzzināt, sazinoties ar «EIT CLimate-KIC HUB Latvia» projektu vadītāju Santu Krastiņu pa tālruni 26498234 vai sūtot epastu - 

Papildu informācija par programmu.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. maijs, 2020 plkst. 12:15

Līdzīgi raksti

Jaunumi