Būvniecības un mašīnzinību fakultāte
Būvniecības un mašīnzinību fakultāte

Atzinīgi novērtē RTU BMF profesionālās bakalaura studiju programmas «Industriālais dizains» 1. kursa studenšu piedāvātās idejas Latvijas pirmā aprites ekonomikas centra interjeram

27. maijs

RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes (BMF) Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas institūta profesionālās bakalaura studiju programmas «Industriālais dizains» 1. kursa studentes Lauma Margarita Babāne un Signe Kristīne Šteimaka ieguvušas 2. vietu Rīgas enerģētikas aģentūra (REA) izsludinātajā konkursā, piedāvājot idejas mūsdienīgiem, ergonomiskiem un funkcionāliem interjera dizaina elementiem Latvijas pirmā aprites ekonomikas centra interjeram.

Ideju sacensībā piedalījās jauniešu komandas no RTU, Vidzemes augstskolas, Latvijas Mākslas akadēmijas un profesionālās vidusskolas «Victoria». Žūrija, iepazīstoties ar konkursa dalībnieku idejām, vērtēja to oriģinalitāti un radošumu, materiālu un risinājumu apritīgumu, piedāvāto dizaina elementu estētiku, vides pieejamības prasības, iespējamās realizācijas izmaksas un to, vai ideja ir īstenojama.

RTU BMF studenšu komanda «La’Kri» konkursā iesniedza piecas konceptuālas ideju vizualizācijas. Lauma Margarita Babāne un Signe Kristīne Šteimaka bija radījušas skices stāvgaldam, kas pārvēršas par sēdvietu; darba vietā izmantojamam stūra plauktam, vertikālam dārziņam, spēļu galdam un devušas otro dzīvi mīkstajam krēslam, to pārvēršot jaunā kvalitātē.

Par labāko ideju žūrija, kurā darbojās interjera dizaina eksperti, arhitekti un pašvaldības pārstāvji, atzina Latvijas Mākslas akadēmijas interjera dizaina studiju programmas un Vidzemes augstskolas ilgtspējīgu ēku būvniecības studiju programmas audzēkņu veidotās komandas kopdarbu, kurā bija aptverts visa centra plānojums un īpaši padomāts par vides pieejamību.

Lai rīdzinieki aizdomātos par apritīguma principiem un mainītu paradumus resursu izmantošanas jomā, īstenojot starptautisku projektu «Centri resursu atkārtotai izmantošanai un pārstrādei pilsētvidē (CURE+)», Rīgā top pirmais aprites ekonomikas centrs Latvijā. Tā būs multifunkcionāla vieta, kurā iedzīvotāji varēs iepazīties ar aprites ekonomikas principiem, kā arī kokapstrādes darbnīcā atjaunot un paildzināt dažādu saimniecības lietu mūžu; tajā notiks arī pasākumi – meistarklases, semināri un nodarbības.

Projekts CURE+ tiek īstenots Eiropas klimata iniciatīvas (EUKI-2022) laikā. Tā mērķis ir uzlabot mājsaimniecību radīto būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un celt pašvaldības darbinieku zināšanas un kapacitāti aprites ekonomikas pasākumu plānošanā, izstrādē un īstenošanā. Projekta partneri: Tartu pašvaldība (Igaunija), Amsterdamas Tehniskā universitāte (Nīderlande), Elisava, Barselonas inženierzinātņu un dizaina augstskola (Spānija), Kavalas pašvaldība (Grieķija).

Apskatīt fotogaleriju no pasākuma, kurā studenti iepazīstināja žūriju ar konkursa iesniegtajām idejām.