RTU Bērnu un jauniešu universitāte
Parādīt izvēlni
RTU Bērnu un jauniešu universitāte

RTU zinātnieks Kārlis Dreimanis vebināru ciklā UNI vidusskolēniem stāstīs par daļiņu fiziku

8. aprīlis
.
.
RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis 2021. gada sarunu festivālā «Lampa» . Foto: Toms Uļjanovs

Daļiņu fizika? «Elementāri!» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis. Sestdien, 9. aprīlī, plkst. 10.00 viņš tiešsaistē vadīs bezmaksas vebināru vidusskolēniem «Elementāri par daļiņu fiziku». 

Kā radies mūsu Visums? Kādi ir Visuma uzbūvi noteicošie fizikas likumi? Kāpēc Visums eksistē un kāds ir tā «derīguma» termiņš? Kārlis stāstīs par šiem un vēl citiem jautājumiem par daļiņu fiziku un paātrinātāju tehnoloģijām, jo ikdienā viņš strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) un vada Latvijas zinātnieku grupu vienā no nozīmīgākajiem CERN pētījumiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus.

«Mēs pētām vismazākās iespējamās fundamentāli nedalāmās lietas, ko varam sastapt mūsu Visumā un ko saucam par elementārdaļiņām, un, tās pētot, mēs cenšamies atbildēt uz vislielāko iespējamo jautājumu, kas ir saistīts ar Visuma rašanos un to, kur Visums virzās. Daudzi jautājumi jau ir atbildēti, taču vēl vairāk atbilžu joprojām ir jāmeklē,» teic Kārlis. 

Vebinārā viņš stāstīs, kā notiek pētījumi CERN, kā darbojas daļiņu paātrinātāji, kas ir Lielais hadronu paātrinātājs un kāda ir tā nozīme dažu fizikas fenomenu atklāšanā un pierādīšanā. Arī Latvijas zinātniekiem ir iespēja strādāt CERN, jo Latvija ir CERN asiciētā dalībvalsts. Latvijas zinātnieki piedalās CERN eksperimentos un ar CERN saistītajos starptautiskajos projektos, kuros tiek izstrādātas jaunas paātrinātāju tehnoloģijas, savukārt jaunie zinātnieki, kuri šajā akadēmiskajā gadā ir uzsākuši studijas jaunajā RTU un Latvijas Universitātes kopējā dioktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», CERN izstrādā savus promocijas darbus. 

K. Dreimaņa vebinārs ietilpst RTU šajā pavasarī uzsāktajā bezmaksas vebināru ciklā «Universitāte nākotnes inženieriem» jeb UNI. Vebināros pazīstami RTU mācībspēki, zinātnieki un inženieri viegli uztveramā un aizraujošā veidā iepazīstina vidusskolēnus ar inovācijām dažādās nozarēs, inženierzinātņu nozīmīgumu un mūsdienīgas inženierzinātņu izglītības atbilstību nākotnes darba tirgus prasībām.

Vebināros skolēniem ir iespēja uzdot interesējošos un neskaidros jautājumus, lai labāk izprastu inženierzinātņu nozares, orientētos tehnoloģiju jaunumos un izvēlētos savu nākotnes profesiju.

Vebināri tiek ierakstīti un tos var noskatīties arī vēlāk RTU BJU mājaslapā. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. aprīlis plkst. 17:35

Līdzīgi raksti

Jaunumi