RTU Bērnu un jauniešu universitāte

Lekcija «Daļiņu fizika – Visuma noslēpumu atslēga» 13. novembrī

8. novembris, 2021
Top kvarka un anti-Top kvarka pāris CMS eksperimentā. Avots: CMS/CERN

13. novembrī plkst.16.00–17.00 notiks attālinātā lekcija «Daļiņu fizika – Visuma noslēpumu atslēga». Bezmaksas lekcija būs tikai BJU skolēniem, saņemot saiti uz lekciju e-pastā.

Lekciju lasīs Kārlis Dreimanis, daļiņu fiziķis un RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors.

Mūsdienu zinātne ir radusi atbildes uz milzumdaudz jautājumiem par mūsu dabu, planētu, Saules sistēmu un Visumu, taču mums joprojām ir ārkārtīgi daudz nezināmā. Elementārdaļiņu fizika ir dabaszinātņu novirziens, kas mēģina rast atbildes uz šiem nezināmajiem jautājumiem. Eksperimentāli tas tiek darīts izmantojot kolosāli lielas ierīces, kā piemēram, 27 km garo Lielo Hadronu Paātrinātāju, lielāko cilvēka radīto instrumentu, un uz tā atrodošos milzīgi kompleksos daļiņu detektorus. Lekcijā ieskicēsim gan joprojām atvērtos jautājumus par mūsu Visumu, gan to, kā daļiņu fizika meklē atbildes uz šiem fundamentālajiem jautājumiem.

Kas ir CERN?
CERN ir Eiropas Kodolpētniecības organizācija, kas apvieno pasaulē liekāko zinātnieku kopienu augstas enerģijas daļiņu fizikā.

Augstas enerģijas fizika (High-Energy Physics, HEP), pazīstama arī kā elementārdaļiņu vai daļiņu fizika, ir zinātnes nozare, kuras mērķis ir izzināt visfundamentālākās likumsakarības, kas veido mūsu Visumu.

Lekcija Valsts pētījumu programmas ietvaros.

8. novembris, 2021 plkst. 9:22