RTU Attīstības fonds
Parādīt izvēlni
RTU Attīstības fonds

“Latvijā ierados ar vienu somu un ziemas drēbēs” – ukraiņu studentes dalās savā pieredzē

21. aprīlis, 2022
.
.
.

Sofija un Anastasija ir 2. kursa studentes Kijevas Nacionālajā tehnoloģiju un dizaina universitātē (Kyiv National University of Technologies and Design). Krievijas uzsāktās agresijas dēļ abām meitenēm nācās bēgt no kara Ukrainā, pametot savu dzimteni, ģimenes locekļus, draugus un uzsāktās studijas. “Ukrainu man nācās pamest pēkšņi, jo neviens negaidīja ne Krievijas iebrukumu, ne pilsētu bombardēšanu. Sākot skanēt gaisa trauksmes sirēnām, man nebija daudz laika, lai sakravātu mantas. Latvijā ierados ar vienu somu un ziemas drēbēs,” stāsta Anastasija. Par drošo patvēruma vietu tika izvēlēta Rīga, pateicoties Sofijas mammai, kas ir Latvijas valsts stipendiāte un viespētniece Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU).  

Lai palīdzētu meitenēm iejusties jaunajā vidē, sniegtu atbalstu ikdienas tēriņiem un studiju materiālu iegādei, Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds (RTU AF) studentēm nodrošinājis finansiālu ikmēneša atbalstu. “Saņemtais atbalsts man, pirmkārt, sniedza emocionālu mierinājumu, apliecinot, ka neesmu viena šajos grūtajos laikos. Otrkārt, tas neizsakāmi atbalstīja manu ģimeni. Mans tēvs un brālis palika dzimtenē, līdz šim mūsu vienīgais ģimenes ienākumu avots bija mammas darbs,” atzīst Sofija. Abas studentes atzīst, ka dzīvošana Latvijā ir divreiz dārgāka nekā Kijevā. Iegūto finansiālo atbalstu viņas izmantojušas studiju, mākslas materiālu, sezonas drēbju un pārtikas produktu iegādei. Sofija un Anastasija ir neizsakāmi pateicīgas, ka sniegta kaut mazākā iespēja atgriezties ‘normālā’ dzīves ritējumā.  

Šobrīd Sofija un Anastasija, izmantojot kursu pielīdzināšanu, uzsākušas grafiskā dizaina tehnoloģiju un funkcionālās komunikācijas kursu apguvi Rīgas Tehniskajā universitātē. Abas studentes priecājas par sniegto iespēju, tomēr atzīst, ka saskārušās arī ar pāris izaicinājumiem. “Esmu ļoti laimīga par šādu pieredzi. Apbrīnoju studentu attieksmi un jūtos ļoti ērti, komunicējot gan ar darbiniekiem, gan kursa biedriem. Kaut mācības notiek attālināti, esmu sapratusi, ka RTU studenti ir gudri, draudzīgi, pretimnākoši un daudzpusīgi,” apgalvo Sofija. Anastasija, savukārt, atzīst: “Visi studenti ir atsaucīgi, enerģiski un draudzīgi, tomēr satraukums, bailes un valodas barjera joprojām man traucē pilnvērtīgi iejusties.” Meitenes ar nepacietību gaida, kad mācības atsāksies klātienē, lai varētu izbaudīt un iepazīt īsto studentu dzīvi šajā universitātē.  


Ukrainas studentes Anastasijas veidotie mākslas darbi.

Par spīti pasaulē esošajam haosam un nežēlībai, meitenes saglabājušas mīlestību pret mākslu. Viņas turpina gleznot, zīmēt un attīstīt savus radošos talantus. Sofija savā brīvajā laikā interesējas par fotogrāfiju, video materiālu apstrādi un labprāt pilnveido savas prasmes gatavojot dažādus ēdienus. Anastasijai, savukārt, zīmēšana un māla modelēšana ir veids, kā relaksēties, bet multfilmu skatīšanās sniedz siltas bērnības atmiņas par kopā pavadīto laiku ar ģimeni. Meiteņu emocionālais pārdzīvojums spilgti atklājas to mākslas darbos, kas aplūkojami pievienotajā galerijā. Tajos vērojamas gan gaviles raibās krāsu gammās, kas ataino meiteņu savstarpējo draudzību, atbalstu un spēju radoši izpausties, gan sāpes sarkanmelnās nokrāsās par izpostīto dzimteni, iznīcinātajiem sapņiem un šobrīd vēl esošo neziņu par nākotni.  

 
Ukrainas studentes Sofijas veidotie mākslas darbi.

Jau kopš karadarbības sākuma Ukrainā nodibinājums Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds dažādos veidos atbalstījis Latvijā nokļuvušos bakalaura un maģistra studentus. Palīdzības sniegšanai speciāli izveidota ziedojumu kampaņa, piesaistot sadarbības partnerus un vietējos iedzīvotājus, Rīgas Tehniskās universitātes kursos uzņemti ukraiņu studenti, kā arī tiem sniegts finansiāls atbalsts ikdienas tēriņu un studiju materiālu nodrošināšanai. RTU ir tikai viena no Latvijas izglītības iestādēm, kas devusi palīdzīgu roku un sniegusi atbalstu nelaimē nonākušajiem. Gan RTU, gan RTU AF var lepoties, ka ar savu rīcību turpina atbalstīt topošos profesionāļus. Fonds izsaka pateicību visiem ziedotājiem, bez kuru iesaistes atbalsta īstenošana nebūtu iespējama un cer arī turpmāk realizēt līdzīgus atbalsta pasākumus.  

Sniegt savu atbalstu Ukrainas studentiem un mācībspēkiem vari ŠEIT. 

 

 

Kopīgot rakstu

Jaunumi