RTU Attīstības fonds
Parādīt izvēlni
RTU Attīstības fonds

RTU MTAF iegādājas aprīkojumu ātri mainīgu termisko procesu mērīšanai dažādos materiālos

28. jūnijs, 2022
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālu eksperimentālās mehānikas zinātniskā laboratorija papildinājusi aprīkojumu ar augstas veiktspējas termogrāfijas un termiskās attēlveidošanas kameru, kas ideāli piemērota, lai mērītu ātri mainīgus termiskos procesus materiālos, elektronikas komponentēs, mehānismos, tajā skaitā objektos, kas atrodas kustībā. Jauno aprīkojumu varēs izmantot gan pētniecības un studiju darbā, gan projektos, kas tiek īstenoti sadarbībā ar industriju. 

«Kamerai ir ļoti daudzpusīgs pielietojums. To var izmantot, lai noteiktu temperatūras sadalījumu, plīsumu un defektus materiālos, mērītu siltuma plūsmu, materiālu un mehānismu detaļu uzsilšanu pie cikliskas mehāniskās slodzes, elektronikas komponentu izdalīto siltumu, monitorētu eksotermiskās un endotermiskās ķīmiskās reakcijas, kā arī lietot triboloģijā, indukcijas siltuma mērīšanā un daudzos citos termiskos procesos,» skaidro RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas (MTAF) Materiālu eksperimentālās mehānikas zinātniskās laboratorijas vadītājs Andrejs Pupurs. 

Augstas veiktspējas termogrāfijas un termiskās attēlveidošanas kamerai FLIR A6750 raksturīgs īss ekspozīcijas laiks, augsta izšķirtspēja (640 x 512), augsta attēlu ierakstīšanas frekvence (no 125 Hz līdz 4130 Hz). Tai ir sensors ar dzesēšanas sistēmu, kas nodrošina ļoti augstu jūtību pat uz nelielām temperatūras izmaiņām. Maināmi, termogrāfiski kalibrēti kameras objektīvi, tajā skaitā mikroskopa objektīvs, ļauj pielāgoties pētāmā objekta izmēram un precīzi mērīt temperatūru un tās sadalījumu objektos, kuru izmēri var būt gan vairāki kvadrātmetri, gan tikai daži kvadrātmilimetri. Kameras nelielais svars un kompaktie izmēri ļauj to ērti pārvietot un integrēt gan laboratorijā veicamos zinātniskos eksperimentos, gan arī ārpus tās, veicot termiskos mērījumus dažādās konstrukcijās, objektos, iekārtās, ražotnēs, u.c.

Jaunais aprīkojums ir komplektēts ar datorporgrammu FLIR ResearchIR, kas ir ļoti daudzpusīgs rīks termisko mērījumu konfigurēšanai un ierakstīto datu pēcapstrādei.


Foto: Andrejs Pupurs, RTU

RTU Materiālu eksperimentālās mehānikas zinātniskā laboratorija izveidota 2019. gadā ar mērķi izstrādāt eksperimentālās mehānikas metodes, kā arī analītiskus un skaitliskus modeļus inovatīvu konstruktīvo materiālu darbības raksturošanai. Šobrīd laboratorijā tiek īstenoti vairāki zinātniskie projekti un līgumdarbi, piemēram, tiek pētīta mikroskopisku plīsumu ietekme uz kompozītmateriālu, daudzfunkcionālo un hibrīdo materiālu mehāniskajām un fizikālajām īpašībām. Laboratorija ir aprīkota ar dažādām iekārtām materiālu ģeometrijas, mehāniskās stiprības un deformāciju mērīšanai. Jaunais aprīkojums ļaus laboratorijā veikt padziļinātus un plašāka profila materiālu pētījumus kā arī uzsākt jaunus starpdisciplinārus projektus. 

Kameru laboratorija iegādājās ar SIA «Mikrotīkls» un RTU Attīstības fonda konkursā piešķirto finansiālo atbalstu.


 

Kopīgot rakstu

Jaunumi