RTU Attīstības fonds
Parādīt izvēlni
RTU Attīstības fonds

RTU Attīstības fondam divdesmit - atskats uz paveikto

26. aprīlis, 2022
.
.
.

Fonda izpilddirektoru un komandas maiņa, strauji pieaugošais sadarbības partneru skaits, piparkūku mājiņas un lieldienu olu vīriņi un sieviņas atbalstītājiem, retro radiouztvērēju kolekcija, ēku siltumapgādes sistēmas simulators no HERZ un citi arvien jauni neparastākie ziedojumi ir tikai maza daļiņa no nodibinājuma Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonda pēdējo gadu notikumiem un sasniegumiem. Šogad, atzīmējot RTU AF 20 gadu jubileju, veiksim atskatu fonda nozīmīgākajos pēdējās desmitgades veikumos.

Neliels atskats vēsturē

Nodibinājums Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds dibināts 2002. gada 26. aprīlī. Kopš tā laika fonds, sākumā kā sabiedriskā organizācija, vēlāk jau kā nodibinājums, sadarbojies ar dažādiem uzņēmumiem, iestādēm un privātpersonām, lai piedāvātu stipendijas studentiem, realizētu dažādus projektus un rūpētos par RTU kā moderna izglītības, zinātnes un kultūras centra attīstību. Stipendiju piešķiršana studentiem nav vienīgais RTU Attīstības fonda darbības virziens. Fonda uzdevumos ietilpst arī augstākās izglītības attīstības sekmēšana Latvijā, kopējā izglītības līmeņa veicināšana, stipendiju un pabalstu piešķiršana zinātniskajai darbībai, pasniedzēju un darbinieku kvalifikācijas celšanai, jaunu speciālistu sagatavošana un augstskolu attīstības programmu realizēšana ne tikai izglītības iegūšanai, bet arī zinātnisko pētījumu veikšanai.

Sasniegumi pēdējās desmitgades laikā

Fonda sasniegumus iespējams aplūkot pēc dažādām mērauklām: ievākto ziedojumu apjoma, jaunajiem sadarbības partneriem, organizēto stipendiju un balvu konkursiem, augošajiem vidējās stipendijas un stipendiātu rādītājiem, īstenotajiem projektiem u.c. Tieši šī iemesla dēļ rakstā tiks sniegts neliels ieskats katrā no tiem.

Nenoliedzami, viens no RTU Attīstības fonda lielākajiem sasniegumiem ir pakāpeniski pieaugošais saņemto ziedojumu apjoms. Protams, katru gadu ievāktais ziedojumu daudzums ir atšķirīgs gan ziedotāju aktivitātes, gan citu sociālekonomisko apstākļu dēļ Latvijā un pasaulē. Par spīti tam, RTU AF var lepoties, jo statistikas dati apliecina pakāpenisku progresu. Tā, piemēram, 2012. gadā kopā tika saziedoti 313 759 EUR, 2017. gadā – 528 636 EUR, bet 2021. gadā jau 657 418 EUR, kas ir fonda apjomīgākais rādītājs līdz šim. Pašsaprotami, ka tas nebūtu iespējams bez tādiem fonda sadarbības partneriem kā Leonīds Juris Freijs un Oskars Visvaldis Freijs, SIA “Mikrotīkls”, VAS “Latvijas Dzelzceļš”, Latvijas Organiskās sintēzes institūts, AS “Latvijas Gāze”, AS “Latvenergo”, AS “Grindeks”, AS “Swedbank”, SIA “Latvijas Mobilais Telefons”, “Accenture” Latvijas filiāle u.c., kas snieguši savu atbalstu vairāku gadu garumā.

Pozitīvas iezīmes vērojamas arī datos, kas saistīti ar stipendiju konkursiem. Pirmkārt, strauji audzis piešķirto stipendiju skaits, jo stipendijas izsniegtas gan praktisko iemaņu veicināšanai, gan par sasniegumiem zinātnē, pētniecībā un sasniegumiem studijās. Pēdējo desmit gadu laikā RTU AF kopā piešķīris 6624  stipendijas dažādu nozaru studentiem un audzēkņiem no Latvijas augstākās izglītības iestādēm un vidējās profesionālās izglītības iestādēm. 2021. gadā vien izmaksāto stipendiju apjoms bija 1082630 EUR . Otrkārt, palielinājies arī vidējais stipendijas apmērs. Vēl tikai 2013. gadā vidējā izsludinātā stipendija mēnesī bija 213 EUR, 2015. gadā - 279 EUR, kamēr 2021. gadā tā sasniedza jau 399 EUR mēnesī. Saniegtie rezultāti apstiprina fonda izcilo spēju adaptēties mainīgajām aktualitātēm, par ko liecina joprojām pieaugošais nozaru klāsts, kā arī tas ir pierādījums tam, ka šīs stipendijas ir nozīmīgas potenciālo profesionāļu vidū. Katru gadu RTU AF spējīgs atbalstīt arvien vairāk un vairāk aktīvo un zinātkāro jauniešu.

Paralēli stipendiju konkursiem tiek rīkoti arī balvu konkursi. Desmit gadu laikā kopā pasniegtas 92 balvas. Balvas pasniegtas gan dažādu nozaru studentiem bakalaura, maģistra un doktorantūras programmās, gan pasniedzējiem, akadēmiskajiem locekļiem, teorētiķiem, praktiķiem u.c. godalgotajiem. Nomināciju klāsts bijis ļoti daudzveidīgs, sākot ar ikgadējiem konkursiem, piemēram, Solomona Hillera un Eižena Āriņa balvām, beidzot ar tādiem jauniem konkursiem kā “Akadēmiskās izcilības gada balva” un “Gada jaunā mācībspēka balva”. Jāteic, ka pēdējās desmitgades laikā par pieminēšanas vērtiem pasākumiem kļuvuši vēl pāris. Pirmkārt, AS “Latvijas Gāze”, LZA un “RTU Attīstības fonda” rīkotā gada balva, kuras laikā godalgas piešķirtas 40 pārstāvjiem. Otrkārt, LZA, SIA “ITERA Latvija” un “RTU Attīstības fonda” gada balva, kas piešķirta jau 28 laureātiem ar izcilu veikumu vai mūža devumu vides, zemes un ģeogrāfijas zinātnēs.

Lai sekmētu izglītības attīstību Latvijā un veicinātu jaunu speciālistu sagatavošanu, RTU Attīstības fonds atbalstījis arī vairāku projektu realizāciju. Kā viens no zīmīgākajiem projektiem pēdējās desmitgades laikā minams “RTU inženierzinātņu vidusskolas izveide”. 2015. gadā dibinātā vispārizglītojošā mācību iestāde paredzēta īpaši apdāvināto Latvijas jauniešu atbalstam, kas nākotni izvēlējušies saistīt ar inženierzinātnēm. Īpašs 2017. gada notikums bija “Rīgas Tehniskās universitātes” 155. jubileja. Par godu jubilejai pirmo reizi RTU vēsturē tika organizēts vienotais izlaidums visām deviņām RTU fakultātēm. Pasākums notika “Arēnā Rīga” un vienkopus pulcēja vairāk kā 9000 cilvēku. Pasākuma kulminācijā aptuveni 1300 absolventi meta gaisā cepures, svinot savus sasniegumus. Izlaidums bija tik veiksmīgs, ka kļuva par tradīciju arī turpmākajiem pāris gadiem. Pieminēšanas vērta ir arī AS “Latvenergo” radošā laboratorija, kas jau kopš 2015. gada sadarbojas ar RTU  Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāti. Neskatoties uz valstī izsludināto epidemioloģisko situāciju, 2020. gadā laboratorija spēja pielāgoties un turpināt darbību. Apjomīgākais un veiksmīgākais projekts viennozīmīgi bija gaismas festivālam Staro Rīga radītais interaktīvais gaismas objekts Pikseļu spēle, kas tika pilnībā izstrādāts šajā laboratorijā.  

Rezumējums

Ar lepnumu var teikt, ka RTU Attīstības fonds pēdējo 10 gadu laikā audzis un attīstījies īstenoto konkursu, projektu, atbalstītāju un ziedotāju skaita ziņā. RTU Attīstības fonds neapstāsies pie sasniegtā, bet gan spraigi turpinās uzsākto, meklējot jaunus sadarbības partnerus un veicinot kopējo izglītības līmeni Latvijā. Fonds joprojām turpina atbalstīt, motivēt un iedrošināt studentus, zinātnisko personālu, topošos un jau esošos ekspertus. Nodibinājuma sasniegumu pamatā ir lielisks komandas darbs, ilggadējā sadarbība ar esošajiem sadarbības partneriem un nepārtrauktā vēlme pilnveidoties.

Rīgas Tehniskas universitātes Attīstības fonds ir enerģijas un apņēmības pilns, lai stātos pretī gaidāmajiem nākotnes izaicinājumiem! 

 

 

Kopīgot rakstu

Jaunumi