“Rīgas ūdens” – prakse atbildīgajiem un zaļi domājošajiem

11. oktobris, 2022

Lai gan SIA “Rīgas ūdens” vēsture ir sena un stiepjas vairāk kā 400 gadus tālā pagātnē, tādu veidolu, kādu pazīstam šodien, uzņēmums izveidojis tikai 1991. gadā. SIA “Rīgas ūdens” ir Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība. Tās misija ir nodrošināt Rīgas iedzīvotājus ar kvalitatīviem un drošiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem. Uzņēmuma darbības joma un galvenie uzdevumi ietver pilsētas apgādi ar dzeramo ūdeni, kā arī notekūdeņu novadīšanu un attīrīšanu. Šobrīd uzņēmums izsludinājis praktisko iemaņu stipendiju konkursu, piedāvājot dažādu jomu studentiem plašu prakses vietu klāstu: Tehniskajā daļā, Infrastruktūras attīstības departamentā, Ūdens sagatavošanas un padeves dienestā, Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva”, Kanalizācijas tīkla sūkņu staciju dienestā un citās nodaļās, par kurām vairāk iespējams uzzināt šeit. Lai noskaidrotu, kāpēc izvēlēties prakses vietu tieši šajā uzņēmumā un kādus ieguvumus tā piedāvā studentiem, uzrunājām uzņēmuma Personāla daļas Personāla projektu vadītāju Zitu Šulcu.

Ko uzņēmums sagaida no potenciālajiem praktikantiem?

“Konkrētas zināšanas mēs noteikti nesagaidām. Jebkura prakses vieta no mentora prasa papildus slodzi un atbildību. Šī iemesla dēļ mums svarīgākais ir praktikanta attieksme pret to, ko viņš vēlas darīt un sasniegt. No studenta sagaidām entuziasmu, aizrautību, atbildību, humora izjūtu, enerģiskumu un vēlmi šeit darboties ne tikai prakses laikā, bet, iespējams, arī nākotnē,” skaidro uzņēmuma pārstāve Zita Šulca.

Kāpēc izvēlēties praksi uzņēmumā “Rīgas ūdens”?

1. Iespēja pārliecināties par studiju izvēli

Uzņēmuma darbiniece pārliecināta, ka jebkura prakses vieta studenta izaugsmes ceļā sniedz vērtīgu pieredzi: “Pirmkārt, mūsu uzņēmumā jaunietis var gūt pieredzi, lai saprastu, vai izvēlējies studiju programmu atbilstoši savām interesēm, prasmēm un vēlmēm. Tā kā mēs pārsvarā piedāvājam prakses vietas tieši 1. un 2. kursa studentiem, prakse ir lieliska iespēja, lai pārliecinātos par savu izvēli.” Nereti studenti uzsāk studijas, fokusējoties tikai uz iecerēto nākotnes karjeras mērķi. Tas mainās brīdī, kad tiek izieta prakse un gūta reālā darba pieredze. Daži saprot, ka izvēlējušies pareizo jomu, tomēr citi nonāk pie atziņas, ka dzīvē vēlas darīt ko citu.

2. Reālā darba pieredze, atmosfēra

Lai students gūtu pēc iespējas pilnvērtīgāku prakses pieredzi, “Rīgas ūdens” nodrošina iekšējās apmācības, kuras vada pieredzes bagātākie darbinieki, foršus un zinošus kolēģus, kā arī uzņēmums ļauj studentiem nākt klajā ar savām idejām un ierosinājumiem. Tā ir abpusēja pieredzes apmaiņa. Studenti gūst reālo darba pieredzi, bet mēs – jaunu skatījumu uz esošajām lietām,” stāsta uzņēmuma pārstāve.

3. Darbs zaļi domājošā kolektīvā

Mūsdienās uzņēmumi arvien vairāk uzmanību pievērš tam, lai pieņemtie lēmumi būtu videi draudzīgāki un ekoloģiski atbildīgāki. “Rīgas ūdens” nav izņēmums. Viens no uzņēmuma stratēģiskajiem mērķiem ir nodrošināt ilgtspējīgu un drošu Rīgai nozīmīgo ūdens resursu izmantošanu un stratēģiski svarīgās infrastruktūras pārvaldību, kā arī veicināt iedzīvotāju iesaistīšanos ūdens piesārņojuma novēršanā.

“Mēs domājam zaļi, kā arī mēs domājam par to, kas paliks aiz mums. Cenšamies ne tikai samazināt plastmasas pudeļu lietošanu, bet arī domāt par nākamajām paaudzēm. Ūdens resursi daudzviet pasaulē nav pieejami, tāpēc mūsu uzdevums ir jau laicīgi plānot, kā tos efektīvāk un lietderīgāk izmantot. Mūsu uzņēmumā praktikantam tiek sniegta iespēja ne tikai strādāt videi draudzīgā kolektīvā, bet arī pašam piedalīties sociāli atbildīgos projektos, uzsver Zita Šulca.

4. Papildus ienākumi

Covid-19 pandēmija gan izjaukusi ierasto darba kārtību, tomēr uzņēmumu katru gadu apmeklē vismaz 15-20 praktikantu no dažādām nozarēm un izglītības iestādēm. No tiem arī vairāki saglabā savu pozīciju uzņēmumā, turpinot strādāt pēc prakses beigām. “Lai gan uzskatu, ka jebkura prakses laikā gūtā pieredze ir daudz svarīgāka par iegūto finansiālo atalgojumu, “Rīgas ūdens” novērtē studentu laiku un darbu, piedāvājot tiem apmaksātas prakses vietas,” skaidro uzņēmuma pārstāve.

5. Pilna laika darba iespējas un apmaksātas studijas

“Rīgas ūdens”, līdzīgi kā citi uzņēmumi, veiksmīgas prakses gadījumā studentam var piedāvāt pastāvīgu darba pozīciju. Projektu vadītāja norāda, ka šobrīd darba tirgū konkurence ir diezgan liela vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, ūdenssaimniecības uzņēmumi Latvijā ir katrā pašvaldībā, studenti darbam izvēlas savai dzimtajai pusei tuvāko. Otrkārt, lai gan ūdenssaimniecības speciālista profesiju iespējams apgūt augstākās izglītības programmās, Latvijā nav šādas izglītības tieši vidējā profesionālajā līmenī. “Mūsu valstī trūkst labu ūdenssaimniecības speciālistu, tieši tāpēc uzņēmumam nepieciešami dažāda līmeņa eksperti. Ir naivi domāt, ka ūdens santehniķa vienīgais uzdevums ir centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas labošana. Mums ir svarīgi, lai potenciālajiem darbiniekiem ir interese par šo jomu, lai viņiem patīk tas, ko viņi dara un lai viņi būtu gatavi pilnveidoties,” atzīst Zita Šulca.

Pilna laika darba pozīcija nav vienīgais ieguvums, ko piedāvā “Rīgas ūdens”. Nostrādājot noteiktu laika periodu savā amatā, uzņēmums piedāvā arī iespēju apmaksāt studijas augstākajai izglītībai. Ne daudzas darba vietas piedāvā ko šādu, tāpēc to iespējams uzskatīt par privilēģiju. “Rīgas ūdens” rūpējas par saviem darbiniekiem, to labsajūtu un nepārtrauktu izaugsmi. Pieteikties "Rīgas ūdens" praksē vari ŠEIT

Intervijas noslēgumā “Rīgas ūdens” pārstāve uzrunā pašus studentus: “Esmu daudz kur strādājusi ar praktikantiem, varu teikt tikai vienu – viss ir praktikantu rokās! Jābūt tikai vēlmei, dzirkstelei un azartam, lai sasniegtu vēlamo!”