Prakse vasarā – papildus ienākumi vai tomēr dzīves pieredze?

12. maijs, 2022

Vēl tikai pāris lekcijas, pēdējie eksāmeni, noslēguma darbi un vasara būs klāt! Lai gan vasara ir laiks, kad studentiem atpūsties no intensīvā mācību ritējuma, katrs šo laiku izvēlas pavadīt atšķirīgi. Daudzi apceļo pasauli, iepazīst vēl neredzētas vietas un gūst jaunus draugus un pieredzi. Daži izvēlas turpināt mācības, apgūstot kādus sev interesējošus kursus un prasmes, bet vēl citi izvēlas strādāt, gūt papildus ienākumus un attīstīt sevi izvēlētajā profesijā. Vasaras prakse ir lieliska iespēja, lai students vienlaicīgi spētu gūt gan profesionālo pieredzi, gan papildus ienākumus, gan apmierinātu savu kāri pēc piedzīvojumiem un izaicinājumiem.

Vasara – laiks bez mācībām:

Protams, ka jebkura prakse pilnveido cilvēku, sekmējot profesionālo izaugsmi, praktisko iemaņu apgūšanu, komunikācijas prasmju pilnveidošanu u.c. Šos ieguvumus gūst katrs praktikants, neatkarīgi no tā, kurā laika posmā iziet praksi, tomēr ir viena priekšrocība, ko piedāvā tikai vasaras perioda prakse – brīvība no mācībām. Ejot praksi vasarā, studentam nav jāuztraucas par universitātes lekciju norises laikiem, uzdotajiem mājas darbiem un eksāmeniem. Praktikants ir spējīgs visu savu nedalīto uzmanību veltīt tikai un vienīgi praksei, tās uzdevumu un prasmju maksimālai apguvei. Vasara ir ideāls laiks ne tikai pašam studentam, bet arī prakses vadītājam. Mentoram nav jāuztraucas par iekavētiem uzdevumiem, mūžīgi mainīgiem darba grafikiem un neskaidrām prioritātēm no praktikanta puses. Līdz ar to arī savstarpējās darba devēja un praktikanta attiecības uzturēt būs vieglāk, jo abas puses vienos kopīgs mērķis.

Prakse – pirmais solis pa karjeras kāpnēm:

Jāteic, ka prakse sniedz neskaitāmus ieguvumus tieši karjeras attīstībā. Pirmkārt, prakse studentam piedāvā iespēju izmēģināt jeb ‘pielaikot’ vēlamo profesiju  uz noteiktu laiku. Tā ir vienreizēja iespēja izprast to, vai izvēlētā nozare studentu vispār interesē, apmierina un aizrauj. Pašsaprotami, ka mūsdienās ar universitātē gūto pieredzi ir par maz, lai iemantotu pilnvērtīgu izpratni par reālo darba vidi. Šī iemesla dēļ vasaras praksē studentam ir iespējams atspoguļot ne tikai savus talantus, bet arī iepriekšējā semestrī gūto mācību teoriju pielietot realitātē. Iespējams, ka pēc prakses apguves students nonāk pie atziņas, ka esošās studijas nemaz nevēlas vairs turpināt, jo realitāte neatbilst ekspektācijām. Prakse sniedz studentam iespēju iepazīt sevi, savas stiprās un vājās puses, savas intereses un patiesos ambīciju apmērus.

Otrkārt, praksē neaizstājama vērtība ir iegūtie kontakti, apkārtējie cilvēki un jomas eksperti. Ejot praksi vasarā, students spējīgs nesteidzīgi iepazīt visu jauno kolektīvu. Kamēr nozares profesionāļi dos praktiskus padomus, kolēģi sniegs gan mierinājumu grūtos brīžos, gan palīdzīgu roku fiziski grūtākos darbos. Praksē iegūtie kontakti saglabāsies uz mūžu. Lieki minēt, ka šo cilvēku vidū var būt gan studenta potenciālie darba devēji, gan nākotnes sadarbības partneri vai kolēģi. Pierādot sevi kā spējīgu un atbildīgu praktikantu, students var gūt piedāvājumu jau pilna laika darba pozīcijai pēc prakses beigām.

Treškārt, prakse sniedz nenovērtējamu ieguvumu praktikanta nākotnē. To iespējams novērot dažādās situācijās, piemēram, darbinieku atlasē. Darba devēji parasti izvēlas priekšroku dot tiem studentiem, kas universitātes laikā jau guvuši praktisko darba pieredzi. Šajā gadījumā darba devējs var būt pārliecināts, ka uz pretendentu iespējams paļauties, jo tam ir skaidra vīzija saviem nākotnes plāniem. Jāteic, ka cilvēkiem ar iepriekšējo darba pieredzi ir nesalīdzināmi vieglāk kāpt pa karjeras kāpnēm, jo iepriekš apgūtie pamati ļauj tiem kandidēt uz interesantākajiem projektiem, kā arī algas vai amata paaugstinājumiem. Šo iemeslu dēļ vien ir vērts praksi iziet laicīgi.

Vasaras prakse = vasaras darbs:

Papildus neatkārtojamai reālā darba pieredzei prakse piedāvā arī iespēju nopelnīt. Protams, ka ne visas prakses vietas ir apmaksātas, tomēr, svarīgi atcerēties, ka prakse ir kas vairāk par kredītpunktu vākšanu universitātei vai papildus finansiālo ienākumu avotu. Prakse paredz iespēju gūt jaunu pieredzi un izaicināt, pilnveidot sevi, mācoties no jomas profesionāļiem, uzdodot tiem jautājumus. Šobrīd arvien vieglāk un vieglāk kļūst atrast tieši apmaksātas prakses vietas. Darba devēji apzinās, ka gribot negribot finansiāla atlīdzība ir lielākā studentu motivācija. Par spīti tam, nereti cilvēki labāk izvēlas strādāt ar savu jomu un studijām nesaistītu darbu, tikai tāpēc, ka tas sniedz stabilu iespēju nopelnīt. Izcils piemērs ir vasaras darbi, kad studenti piesakās tirgot ogas, pieskatīt tuvinieku bērnus, strādāt apģērbu veikalos vai arī tādos ātrās ēdināšanas restorānos kā McDonald's, Hesburger u.c. Lai gan šādās vietās iespējams saņemt labu atalgojumu, tās visbiežāk nedod nepieciešamo pienesumu izvēlētajā studiju, nākotnes profesijas virzienā. Varbūt šogad vērts pieteikties vasaras praksei?

Lai gan vasara jau tūlīt būs klāt, pieteikties praksei un izaicināt sevi vēl nav par vēlu! Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds piedāvā dažādas prakses vietas dažādu jomu speciālistiem. Piedāvājumi pieejami gan programmētājiem, gan digitālā mārketinga speciālistiem, gan inženierzinātņu studentiem, gan datu apstrādes speciālistiem un daudziem citiem. Ielūkojies ŠEIT un iespējams, ka atradīsi vasaras praksi tieši sev!