RTU Attīstības fonds
Parādīt izvēlni
RTU Attīstības fonds

Mikrotīkls atbalstītie projekti / Materiālu novecošanās izturības pārbaudes komplekts

6. februāris
.
.

Par SIA “Mikrotīkls” saņemto ziedojumu pagājušajā gadā tika iegādāts materiālu novecošanās izturības pārbaudes komplekts. Ar iegādāto iekārtu iespējams precīzi noteikt izstrādāto risinājumu dzīves ciklu, veikt dzīves cikla un dzīves cikla izmaksu analīzi. 

"Materiālu novecošanās ir galvenais faktors, kas ierobežo jebkura ikdienā lietojama izstrādājuma kalpošanas laiku, pēc kura tas nonāk nolietoto materiālu plūsmā, radot globāla mēroga cieto atkritumu problēmu. Līdzīgi ceļa bitumena priekšlaicīgā novecošanās ir viens no galvenajiem autoceļa seguma kalpošanas laika samazināšanās cēloņiem. Jāatzīmē, ka novecošanās rezultātā, it īpaši agresīvu apkārtējās vides faktoru ietekmē (tostarp, UV starojums, temperatūras un mitruma svārstības, mehāniskā iedarbība) notiek paātrināta infrastruktūras objektu un to veidojošo materiālu nodilšana, kas noved pie mikroplastmasas veidošanās, kas ir vēl viena būtiska globāla mēroga vides problēma. Šie faktori rada lielu apkārtējās vides piesārņojumu, kā arī nepieciešamību uzturēt lielas teritorijas cieto atkritumu uzglabāšanai", Dr.sc.ing. Viktors Haritonovs,  vadošais pētnieks (RTU BIF). 

Lai precīzi noteiktu izstrādāto risinājumu dzīves ciklu (LCA Life Cycle Assessment)  un veiktu dzīves cikla un dzīves izmaksu cikla analīzi (LCCA  Life Cycle Cost Assessment) , nepieciešamas specifiskas un modernas iekārtas paātrinātai novecošanās simulācijai laboratorijas apstākļos, t.i., specifiskas kameras, kuras ļauj salīdzinoši īsā laikā (24 stundās vai ilgāk, atkarībā no izstrādājuma veida un tā izmantošanas vietas/ģeogrāfijas) radīt apstākļus, kuri ir ekvivalenti desmit un vairāk ekspluatācijas gadiem.

Materiālu paātrinātas novecināšanas modulis ultravioletajā starojumā (UV)

UV iekārta paredzēta faktiski jebkura materiāla (iespējama arī noteikta izmēra izstrādājumu ievietošana speciāli konstruētos paraugu turētājos) novecošanās procesu simulēšanai pie kontrolēta UV starojuma (pie dažādām UV-A, UV-B un UV-C viļņu proporcijām atkarībā no izvēlētajiem starojuma avotiem/lampām), relatīvā mitruma un temperatūras. Atkarībā no izvēlētajiem apstarošanas apstākļiem, procesa norises ilguma un UV starojuma filtriem (āra vide, iekštelpas/automobiļu interjers) iespējama dažādas intensitātes novecošanas apstākļu simulācija. Iekārta sastāv no UV starojuma avotiem, ūdens izsmidzināšanas sistēmas, kā arī sensoriem temperatūras un UV starojuma intensitātes kontrolei.

Iekārta ir pieprasīta gan produktu kvalitātes kontrolē, gan jaunu materiālu novecošanās procesu pētījumos. Jau tikko pēc uzstādīšanas uzsākti ražotāja piegādātu materiālu paātrinātas novecošanas testi. Iekārta šobrīd tiek izmantota arī jaunu materiālu UV-izturības testēšanā starptautiskā WORTH II projekta ietvaros. Nākotnē iekārtu paredzēts aktīvi izmantot gan ražotāju produkcijas kvalitātes kontrolē, gan nacionālo un starptautisko pētījumu projektos, tostarp arī valsts pētījumu programmas RIS3 jomā “Fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas” 5. darbu kopas “Viedie materiāli” uzdevumu izpildē.

Ar visiem SIA "Mikrotīkls" atbalstītajiem projektiem vari iepazīties šeit

Kopīgot rakstu

Jaunumi