Karjera nav neaizsniedzama, tā ir veidojama

22. oktobris, 2018

Ikviens savu karjeru sācis, sperot pirmos soļus vēl nezināmajā. Un jā, tam ir nepieciešama drosme jau studiju laikā, lai uzdrošinātos un pieteiktos praksē kādā no vadošajiem jomas uzņēmumiem, un pretendētu uz iespēju iegūt gan praktisku pieredzi, gan stipendiju.

“Esmu ļoti pateicīgs par iespēju saņemt stipendiju, jo par šo naudu es spēju sev nodrošināt neatkarīgu dzīvošanu Rīgā, kamēr studēju pilna laika studijās.”

IT jomas students

Ņemot vērā, ka darba devēji novērtē iepriekšējo pieredzi, taču tai būtu jābūt saistītai ar uzņēmuma darbību, studentiem ir iespēja savas augstskolā iegūtās zināšanas likt lietā jau studiju laikā, piesakoties praksē ar nodrošinātu ikmēneša stipendiju. Dažādu jomu studenti, vērtējot praksē pavadīto laiku[1], novērtē motivējošos stipendiju apmērus, kā arī iespēju iepazīt praktiski izvēlēto profesiju.

“Prakse sniedza iespēju iepazīt savu nākotnes profesiju, gūt praktiskas iemaņas par ceļu būvi, darbu organizēšanas kārtību, iekārtām, tehniku un saistīto dokumentāciju. Stipendija ir labs atbalsts kvalitatīvai darba izpildei.”

Būvniecības jomas students

Savukārt kāds cits students secina, ka prakse nav darbs, un tā jāuztver kā iespēja sevi pierādīt, sasniegt jaunus profesionālos apvāršņus un iegūt nozares līderu atbalstu.

“Mani šī stipendija motivēja pildīt savus pienākumus ļoti rūpīgi, bet tajā pašā laikā arī droši. Ar stipendijas palīdzību biju vairāk motivēts pierādīt sevi uzņēmumam kā iespējamo nākotnes darbinieku.”

Transporta jomas students

Divi, mūsuprāt, ļoti būtiski mūsu ikdienas darbības aspekti, ko sadarbībā ar uzņēmumiem cenšamies nodrošināt studentiem – iepriekš paredzams prakses stipendijas apmērs un drošības sajūta studentam. Ļoti bieži studenti izvēlas paralēli studijām strādāt pusslodzes vai pat pilnas slodzes darbu, lai varētu sevi nodrošināt finansiāli. Pārsvarā tie ir darbi, kas nav saistīti ar studiju jomu, piemēram, tirdzniecībā, ēdināšanas jomā un citviet. Lai iespēju robežās aizstāvētu studentu intereses, un tomēr arī nerosinātu pamest studijas un visu savu laiku veltīt tikai prakses un/vai darbam, ik dienu runājām ar partneriem par prakses stipendijas apmēru pielāgošanu darba tirgus tendencēm valstī, īpaši ņemot vērā inženierzinātņu speciālistu trūkumu un aicinot šajās jomās piešķirt lielākas stipendijas, kā arī studentiem izdevīgākiem nosacījumiem, piemēram, turpmāk maksimālais praksē pavadāmais laiks būs 30 stundas nedēļā (vienojoties ar uzņēmumu  var pavadīt praksē arī mazāk stundu nedēļā), lai pārāk nenoslogotu studenta ikdienu un atliktu enerģija arī studiju ietvaros piedāvātajām aktivitātēm. Stipendija ir finansiāls  bonuss, ar kura palīdzību students var nodrošināt savus ikdienas tēriņus un kļūt patstāvīgāks.

Drošības sajūta ir būtiska, lai nodrošinātu gan pirmās pieredzes bagātu prakses laiku, gan kvalitatīvu studiju procesu. Pirmā prakses pieredze paredz arī potenciālas karjeras izaugsmi uzņēmumā un nozarē kopumā. Bieži studenti pēc prakses beigām atzīst, ka tieši jauniegūtās prasmes ir viens no lielākajiem ieguvumiem, kas vēlāk noder arī studiju procesā, jo daudzus priekšmetus var apgūt ar krietni lielāku izpratni. Daudzi arī pārliecinās par savām iemaņām un izvērtē, vai izvēlētā nozare ir viņam atbilstoša. Vairākkārt studenti atzīst, ka studiju joma izvēlēta pareizi, taču prakse ļāvusi ieraudzīt nozares nianses, kuras augstskolas solā nevar tik labi apgūt.

Mūsu sadarbības partneru skaits pieaug ik gadu, šobrīd tas pārsniedzis jau 300. Ikdienā cenšamies salāgot kā studentu, tā uzņēmumu vēlmes, lai abām pusēm pieredze būtu pēc iespējas veiksmīgāka. Uzņēmumu pārstāvji daudzkārt ir ļoti augstu novērtējuši studentu sniegumu prakses laikā, vēlāk piedāvājot studentam patstāvīgu darba vietu.

Lai izmantotu visas mūsu kopīgi ar partneriem piedāvātās iespējas, aicinām sekot līdzi jaunumiem gan mājaslapā, gan sociālajos tīklos:

[1] RTU Attīstības fonda aptauja par prakses pieredzi, 2017.gads.