IT un datorzinātnes – nākotnes profesijas

13. decembris, 2022

Vai 21. gs. cilvēka dzīve maz iedomājama bez telefona, datora un interneta? Laikā, kad informācijas tehnoloģijas (IT) nodrošina mācības, izklaidi, informācijas plūsmu sociālajos medijos, profesionālo vidi darbā, savstarpējo saziņu ar draugiem, ģimeni un kolēģiem, kā arī iepirkšanos, medicīnas un bankas pakalpojumus, šķiet, ka tās ikdienā pieņemtas par pašsaprotamu. IT un datorzinātnes primāri saistās ar tādām profesijām kā datorprogrammēšana, tīkla administrēšana, datorinženierija, tehniskais atbalsts, sistēmu un datu analīze, lietojumprogrammu izstrāde u.c., tomēr šīs ir tikai dažas no specialitātēm, ko patiesībā piedāvā joma. Pateicoties digitalizācijai un tehnoloģiju attīstībai, IT kļuvusi par vienu no visstraujāk augošajām nozarēm pasaulē, kas nepārtraukti mainās un paplašinās. Tas ir reizē izaicinājums esošajiem nozares darbiniekiem pilnveidot savas prasmes un adaptēties mainīgajā vidē, kā arī vilinājums jauniešiem uzsākt studijas, gūt modernu un labi atalgotu darbu šajā jomā.

Kāpēc studēt IT?

1. Augsts darba pieprasījums

Strauji augoša industrija, kas nepārtraukti attīstās, nozīmē augstu darba pieprasījumu. Lai gan prognozes daudzviet atšķiras, Bureau of labor statistics lēš, ka nodarbinātība datoru un informācijas tehnoloģiju profesijās no 2020. līdz 2030. gadam pieaugs par 13%, kas ir straujāk par visu profesiju vidējo līmeni.[1] Šobrīd ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē pieprasījums pēc nozares darbiniekiem ir lielāks, nekā esošo profesionāļu skaits. Par to liecina gan daudzās budžeta vietas universitātēs, gan darba sludinājumu skaits portālos. Sertificētiem ekspertiem iespējams tikt algotiem arī bez koledžas vai universitātes diploma, kamēr lielākā daļa IT un datorzinātnes studentu rod pastāvīgas darba iespējas jau studiju pirmajos gados.

2. Karjeras iespēju daudzveidība, izaugsmes iespējas

Informācijas tehnoloģijas ir starpdisciplināra nozare. Šīs jomas ekspertiem paveras neaptverama karjeras iespēju daudzveidība: darbs valdībā, veselības aprūpē, biznesā, ražošanā, medijos, izglītībā, izklaides industrijā u.c. Plašās iespējas ne tikai ļauj studentiem pielāgot profesiju personiskajām vēlmēm un interesēm, bet arī rada potenciālu drošības spilvenu nākotnei ekonomiskās lejupslīdes, krīzes vai karjeras maiņas gadījumā. Tik pat svarīgi ir pieminēt arī izaugsmes iespējas. Attīstoties informācijas tehnoloģijām, katru gadu paplašinās arī profesiju klāsts. Jomas eksperti ir spiesti pilnveidoties kopā ar profesiju, nepārtraukti apgūstot jaunākās tendences un tehnoloģijas. Pašsaprotami, ka profesionālā izaugsme gan uzlabo konkurētspēju darba tirgū, gan paver durvis amata paaugstinājumam un algas pielikumam.

3. Labi atalgots darbs

Profesionālajā vidē informācijas tehnoloģiju un datorzinātnes speciālistu unikālās prasmes tiek augsti vērtētas un cienītas, tieši tāpēc to finansiālais atalgojums ne tikai pamata, bet arī junioru pozīcijās ievērojami pārsniedz vidējo normu. Tā, piemēram, Latvijā IT profesijas pārstāvja mēnešalga vērojama amplitūdā no 872,00 EUR līdz 2 900,00 EUR. Bez šaubām, alga atkarīga arī no izvēlētās profesijas, darba slodzes, vietas, izglītības un iemaņu līmeņa, kā arī pieredzes daudzuma. Tas tomēr nemaina faktu, ka pat viszemāk atalgotās IT un datorzinātnes profesijas pelna pieklājīgi, ka jomā vienmēr iespējama izaugsme, kā arī to, ka nozare piedāvā plašas darba iespējas ārzemēs.

Protams, papildus vēl šiem iemesliem iespējams minēt elastīgo darba grafiku, kas nereti ļauj pienākumus veikt gan no mājām, gan darba vietas, dažādās izglītības iespējas (universitāte, pašmācība, apmācību kursi u.c.), jomas mūsdienīgumu un potenciālu risināt problēmas, atvieglot cilvēku ikdienu. Ja esi studiju meklējumos, iespējams, programma domāta tieši Tev. Ja esi jau esošais  IT un datorzinātņu students, kas vēlas pilnveidot sevi un gūt veiksmīgu profesionālo startu, ielūkojies RTU Attīstības fonda piedāvātajās prakses vietās