Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Latvijas Arhitektu savienības veidotā izstāde «Re:Vīzija»

24. oktobris, 2022 - 16. decembris, 2022

Līdz 16. decembrim Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes telpās 3. stāvā skatāma Latvijas Arhitektu savienības veidotā izstāde «Re:Vīzija».

Latvijas Arhitektu savienība savā arhīvā glabā projektus, kas pēdējos 20 gados ir pieteikti Latvijas Arhitektūras gada balvai. Šī krājuma revīzija ir ļāvusi izveidot atskatu uz Latvijas arhitektūras un pilsētplānošanas neseno vēsturi, gan notverot 21. gadsimta sākuma garu, gan izceļot pārlaicīgus projektus, kas ir kas vairāk nekā tikai sava laikmeta produkti.

Nesenās pagātnes arhitektūra atrodas neveiklā pārejas posmā – jau novecojusi un pārāk atpalikusi no laikmetīgās estētikas, taču ne pietiekami veca, lai kvalificētos kā vēsturisks mantojums, tā vienmēr ir pakļauta riskam būt nemīlēta, nesaprasta un nenovērtēta. Gaumes cikli diktē attieksmi pret nesenās pagātnes produktiem ne tikai modē, bet arī citās mākslas formās. Gan profesionāļu, gan nespeciālistu vidū pastāv tendence negatīvi reaģēt pret «Rīgas Santīma» populārāko burtveidolu, no modes izgājušu grafisko dizainu vai tikko novecojušu arhitektūru.

Tas, protams, drīzāk skaidrojums ar mūsu aizspriedumiem, nevis objektīvu realitāti. Cienīt vēsturisko arhitektūru mums iemāca, taču saskatīt vērtību ēkās, kuru būvniecību esam pieredzējuši, ir izaicinājums. Progress, ko paši izdzīvojam, šķiet pašsaprotams, un atziņas, pie kurām paši nonākam, – triviālas. Taču arī novecojušā kolekcijā var atrast pērles.

Šī izstāde ir aicinājums izvērtēt, no kurienes nāk automātiskā un spēcīgā pārliecība, ka nesenās vēstures arhitektūra ir neveikla vai nevērtīga, un iztēloties, kā būtu uz to paskatīties pēc 50 gadiem, kad tikko novecojušās ēkas būs neizturamas kādā citā, vēl neparedzamā veidā.

Izstādi papildina Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 nominantu video.

«Re:Vīzija» iepriekš bija skatāma Latvijas Arhitektu savienības telpās.

Autori: Ivars Veinbergs, Elīna Lībiete, Linda Leitāne.

Projektu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Kalendārs