Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Tālis Juhna rektora inaugurācijas ceremonijā sola RTU veidot par pasaules līmeņa universitāti

19. maijs, 2023
RTU rektors Tālis Juhna. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Mums ir jauns līderis.» Šos vārdus izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša veltīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunajam rektora Tālim Juhnam svinīgajā inaugurācijas ceremonijā 18. maijā, kad viņš, saņemot RTU rektora amata ķēdi un dodot svinīgo solījumu, kļuva par pilntiesīgu RTU rektoru. T. Juhna svinīgajā uzrunā iezīmēja savu vīziju par RTU turpmāko attīstību: «Mēs esam zinātnes universitāte, kas var mainīt Latvijas ekonomiku, sniedzot zināšanas mūsu bērniem, radot nākotnes tehnoloģijas un risinot nozīmīgus sabiedrības izaicinājumus.»

Inaugurācijas ceremonijas laikā RTU padomes priekšsēdētājs Andris Vanags jaunajam rektoram uzlika rektora amata ķēdi, savukārt T. Juhna deva svinīgo solījumu: «Apsolu, ka viss mans darbs būs veltīts RTU attīstībai un izaugsmei. Es godprātīgi strādāšu, lai RTU kļūtu par izcilu, starptautiski nozīmīgu studiju, zinātnes un inovāciju centru, kur studenti iegūst pētniecībā un praksē balstītas zināšanas un kur sadarbībā ar uzņēmējiem top nākotnes tehnoloģijas.»

Pēc tam T. Juhna teica svinīgo uzrunu, tajā iezīmējot RTU nākotnes attīstības redzējumu: «Perspektīvā mums ir jākļūst par pasaules līmeņa universitāti ar globālu ietekmi, sniedzot savu pienesumu ne tikai profesionāļu sagatavošanā nacionālajā līmenī, bet kļūstot par attīstības virzītāju studijās, zinātnē un tehnoloģijās un līdz ar to ļoti pārliecinoši pozicionējot Latviju pasaules kartē.»

Sveicot jauno rektoru, valdības vadītājs Krišjānis Kariņš akcentēja, ka T. Juhnas redzējums par RTU nākotni ir «vajadzīgs ne tikai šai augstskolai, bet mūsu valstij, lai mēs varētu turpināt augt labklājībā, jo bez tehnoloģiju attīstības fāzes tas vienkārši nav iespējams.» Viņaprāt, RTU izvirzītais mērķis būt par vienu no pasaules līderiem inženiertehniskajā izglītībā sakrīt ar valdības vēlmi par augstākās izglītības attīstību, un politiķi augstskolām var palīdzēt, sakārtojot likumus un normatīvus, kā arī gādājot, lai «valsts līdzekļi palīdz balstīt zinātnes attīstību.»

Savukārt A. Čakša uzsvēra, ka T. Juhnas inaugurācija ir ļoti nozīmīgs brīdis ne tikai RTU saimei, bet visai Latvijas izglītības un zinātnes sistēmai, jo ir izvirzītas lielas ambīcijas un lieli mērķi – sasniegt augstus rezultātus un iezīmēt Latviju pasaules universitāšu kartē. «Tālis Juhna ar savām cilvēciskajām īpašībām, lecot bobā un ņemot sev līdzi visu RTU komandu, parādīs, kā šajā mainīgajā laikā to izdarīt,» prognozēja ministre, izmantojot simbolus no sporta pasaules, jo T. Juhna savulaik ir aktīvi nodarbojies ar sportu – bijis perspektīvs tāllēcējs un bobslejists.

«Jums ir veicies – jūsu līderis ir gan zinošs, gan ar ambīcijām un dotībām,» RTU saimi inaugurācijā uzrunāja ekonomikas ministre Ilze Indriksone. Arī viņa izteica cerību, ka RTU darbības rezultāti būs jūtami tautsaimniecībā un inovācijās, un «tad mēs ieraudzīsim Latviju ne tikai plaukstošu, bet gudriem un labklājīgiem cilvēkiem pilnu, jo mūsu galvenā vērtība ir cilvēks. Tautsaimniecība balstās ne tikai uz tehnoloģijām, bet primāri – uz cilvēkiem, un RTU ir jauno talantu un mūsu nākotnes uzņēmēju, inženieru zinātnes kalve.»

RTU Satversmes sapulce T. Juhnu rektora amatā ievēlēja 22. februārī, savukārt darbu viņš sāka 27. martā.

Pirms ievēlēšanas RTU rektora amatā T. Juhna 12 gadus strādāja par RTU zinātņu prorektoru, pilnveidojot zinātnes pārvaldības sistēmu un izstrādājot stratēģiju RTU zinātnes un inovācijas sistēmas izveidei. Viņš ir izveidojis dažādus atbalsta mehānismus zinātnieku un studentu inovāciju spēju veicināšanai un jaunu tehnoloģiju attīstībai, piemēram, RTU Zinātnes un inovāciju centru, kura mērķis ir veicināt RTU zinātnisko darbību un akadēmiskā personāla un studējošo iesaisti inovāciju radīšanā un zināšanu pārnesē, kā arī attīstīt sadarbību ar industriju un zinātniskajām institūcijām.

Paralēli administratīvajam darbam T. Juhna aktīvi darbojas zinātnē, vadot un kā zinātnieks piedaloties vietējos un starptautiski finansētajos zinātnes projektos. Savukārt studiju jomā T. Juhna ir izveidojis jaunu starptautisko bakalaura studiju programmu «Biotehnoloģija un bioinženierija», un pēc viņa iniciatīvas RTU ir izveidoti un ieviesti jauni studentu mācību veidi, piemēram, uzņēmējdarbības un zinātnes sadarbības iniciatīva «Industriālais doktors», kuras mērķis – attīstīt pētniecības un uzņēmējdarbības ciešāku sadarbību.

RTU rektoru atbilstoši universitātes Satversmei ievēlē Satversmes sapulce, kuru veido 200 RTU saimes ievēlēti darbinieki un studenti. T. Juhna bija viens no diviem rektora amata kandidātiem, kurus RTU padome virzīja balsojumam Satversmes sapulcē. Kopumā RTU rektora amata konkursā, ko izsludināja pērnruden, bija pieteikušies deviņi pretendenti.

RTU rektora Tāļa Juhnas inaugurācijas ceremonija