Arhitektūras un dizaina institūts
Parādīt izvēlni
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU zinātnieku pētījumi atzīti par nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem 2018. gadā

28. decembris, 2018
.
.
.

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nosaukusi 12 nozīmīgākos 2018. gada sasniegumus Latvijas zinātnē, kā arī piešķīrusi piecus LZA prezidenta atzinības rakstus. Starp nosauktajiem ir pieci pētījumi, ko realizējuši RTU zinātnieki. 

Sasniegums lietišķajā zinātnē 

Viens no 2018. gada nozīmīgākajiem sasniegumiem ir pētījumi triboelektrisko (nano)ģeneratoru izstrādē, ko veica RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas un Tehniskās fizikas institūta zinātnieki. Triboelektriskie (nano)ģeneratori ir jauna veida ierīces, kas ļauj apkārtējā vidē esošo mehānisko (vēja, skaņas, svārstību) enerģiju pārvērst elektriskajā. Nākotnē šāda veida ierīcēm būs plašs pielietojums portatīvo elektrisko ierīču uzlādē. Šīs ierīces varēs kalpot kā alternatīva baterijām dažāda veida sensoru un detektoru darbināšanai. 

Zinātnieku komanda: Dr.sc.ing. Andris Šutka, Dr.sc.ing. Kaspars Mālnieks, Dr.phys. Artis Linarts, Mg.sc.ing. Linards Lapčinskis, Dr.phys. Juris Blūms, Mg.sc.ing. Ilgvars Gorņevs, Mg.sc.ing. Vilnis Jurķāns, Mg.sc.ing. Astrīda Bērziņa, LZA akadēmiķis Dr.habil.phys. Māris Knite. 

Sasniegumi teorētiskajā zinātnē 

Starp nozīmīgākajiem pētījumiem nosaukta Arhitektūras fakultātes profesora Jāņa Krastiņa grāmata «Jūgendstila arhitektūra Latvijā». Izdevumā apkopoti jauni fakti par 20. gadsimta sākuma jūgendstila arhitektūras mantojuma vietu un nozīmi Latvijas mūsdienu kultūrvidē. Profesors Krastiņš pētījis un analizējis jūgendstila arhitektūru Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Cēsīs un citās Latvijas apdzīvotajās vietās, atspoguļojot arī jūgendstilā veidotos muižu kungu namu, medību piļu un citu lauku vides objektu arhitektūru. 

Otrs nozīmīgākais RTU teorētiskās zinātnes sasniegumus tapis sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Latvijas Universitāti. Pētījumā zinātnieki cilvēka šūnās atklājuši neparastu DNS formu ar neparastu iepakojumu un genoma apkalpošanas funkciju. Pateicoties savai struktūrai, tā var veikt DNS transporta līdzekļa funkciju ģenētiskā materiāla regulārai tīrīšanai «no pārrāvumu atlūzām», rūpējoties par to veselīgumu. 

Zinātnieku komanda: Dr.biol. Kristīne Salmiņa, LZA akadēmiķe Dr.habil.med. Jekaterina Ērenpreisa, Dr.biol. Tālivaldis Freivalds, Dr.biol. Turs Selga. Pētījumā RTU pārstāvēja Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta jaunie zinātnieki Hermanis Sorokins un Jēkabs Krīgerts.

LZA prezidenta Atzinības raksti 

LZA prezidenta Atzinības raksts piešķirts zinātnieku izstrādātajai portatīvajai ierīcei ādas vēža agrīnai bezkontakta diagnostikai. Iekārta paredzēta lietošanai ģimenes ārstu praksē, lai veiktu pacientu pilna ķermeņa apskati un agrīni atklātu ādas vēzi. Tā ir savienota ar attālinātu mākoņservisu, kur tiek veikta aizdomīgā ādas veidojuma attēlu apstrāde un rezultāts nekavējoties ir pieejams jebkuram speciālistam caur internetu. Diagnostikas sistēma tiek pārbaudīta Latvijas Onkoloģijas centrā, kur tā no šobrīd veiktajiem 800 dažādu ādas veidojumu mērījumiem ir identificējusi visus melanomas gadījumus. 

Pētījumu izstrādāja RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki Dr.sc.ing. Dmitrijs Bļizņuks, Dr.sc.ing. Katrina Boločko, Dr.sc.ing. Pāvels Osipovs, Dr.sc.ing. Mihails Kovaļovs, Mg.sc. Jurijs Jonass, Mg.sc. Gundars Miezītis un Mg.sc. Andrejs Kalniņš sadarbībā ar Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta pētniekiem Dr.phys. Alekseju Ļihačovu, Dr.phys. Ilzi Ļihačovu, Dr.phys. Ilonu Kuzminu, Dr. med. Aleksandru Derjabo, Mg.sc. Martu Laņģi, BSc.med.phys. Emīliju Viju Ploriņu, Mg.sc.phys. Ilzi Ošiņu, Dr.phys. Vanesu Lukinsoni, LZA akadēmiķi Dr.phys. Jāni Spīguli, Dr.phys. Mindaugas Tamošiūnas, Dr.phys. Ritu Veilandi, Mg.sc.phys. Mārtiņu Osi un BSc.phys. Gati Tunēnu. 

LZA prezidenta Atzinības raksts piešķirts arī grāmatai «Nesakārtotās nanosistēmas – teorija un pielietojumi». Šajā izdevumā ir oriģināls sistemātisks ieskats nano-parādībā nesakārtotās kondensētās vides pieejas ietvaros. Grāmata aptver vairākus nesakārtoto nanosistēmu aspektus, kas rodas no nesakārtotu nanoizmēru materiālu fundamentālajām īpašībām, sākot no elektroniskās struktūras, virsmas nanofizikas un oglekļa alotropām formām, piemēram, grafēna un fullerēna, ieskaitot defektu raksturojumu, un beidzot ar spinotroniku un trīsdimensionālo ierīču principiem. 

Darba autori: Dr.habil.phys. Jurijs Šunins (1951-2018), PhD Stefano Bellucci (Kodolfizikas institūts, Fraskati Nacionālā laboratorija), PhD Alytis Gruodis (Vispārējas fizikas un spektroskopijas nodaļa, Viļņas Universitāte), Dr.paed. Tamara Lobanova-Shunina (Rīgas Tehniskā universitāte, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte, Aeronautikas institūts). 

Ar visiem LZA nosauktajiem 2018. gada sasniegumiem var iepazīties LZA mājaslapā.

 
 

Kopīgot rakstu

Jaunumi