Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU studenti gūst panākumus pilsētvides hakatonā «Mobility City Challenge»

30. septembris, 2022

Rīgas Tehniskās universitātes students Ridhan Parvendhan kopā ar komandas biedriem Litu Bogdanovu un Beāti Montu Eihi no Banku augstskolas un Rihardu Mežiņu no Latvijas Universitātes (LU) kļuvuši par Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes (BVEF) un lidostas «Rīga» rīkotā hakatona «Mobility City Challenge 2022» uzvarētājiem. Vēl vairākas RTU studentu komandas saņēmušas veicināšanas balvas.

Hakatonā kopumā piedalījās 105 studenti no sešām Latvijas augstskolām un piedāvāja idejas un risinājumus lidostas izvirzītajos darba uzdevumos topošajai lidostas pilsētai «RIX Airport City».

Uzvarētāji - komanda «RIX3027» piedāvāja lidostas teritorijā veidot mērogojamu 24/7 bērnudārzu. Sākotnēji tas būtu domāts kā pakalpojums lidostas darbiniekiem, bet vēlāk arī pasažieriem un plašākai auditorija. Šī ideja saņēma visaugstāko žūrijas vērtējumu un 1000 eiro lielo balvu un iespēju piedalīties sacensību fināla posmā Barselonā, Spānijā. Idejas autori lielajā finālā tiksies komandām no trim Eiropas pilsētām – Evoras Portugālē, Kauņas Lietuvā un Ļubļanas Slovēnijā. Finālā komandas turpinās attīstīt savu ideju un cīnīsies par naudas balvu.

RTU arhitektūras studenti Anita Ozoliņa un Arvīds Apelis un IT students Deniss Kargins, hakatonā piedalījās kā komanda ar nosaukumu komanda «AA220» un ieguva veicināšanas balvu. Viņi piedāvāja ideju katra lidosta pilsētas kvadrātmetra lietderīgai izmantošanai un lietotāju dizaina principos balstītā arhitektūrā.

Veicināšanas balvas saņēma arī RTU arhitektūras studentu komanda «Jupiters», kas rosināja lidostā veidot pasākumu rajonu, un RTU un Rīgas Biznesa skolas student komanda «AirBITL», kura piedāvāja virtuālās realitātes briļļu un lietotnes ideju, kas iepazīstina ar Latvijas jaunuzņēmumiem. Komandas «Bruntor» idejai – bagāžas pārvadāšanas skūterim lidostas teritorijā – jau ir izveidots prototips. Tāpat žūrija atzinīgi novērtēja komandu «Bus22», kas attīstīja ideju par ilgtspējīgas autobusu līnijas ierīkošanu maršrutā Mārupe–lidosta «Rīga».

Lidosta «Rīga» hakatona dalībniekiem bija sagatavojusi trīs uzdevumus, kas saistīti ar lidostas nākotnes attīstības plāniem, tostarp topošās lidostas pilsētas «RIX Airport City» urbāno mobilitāti, lidostas pilsētu kā unikālu galamērķi un jaunām pasažieru pieredzes iespējām lidostā.

«Lielākā pievienotā vērtība lidostai no sadarbības ar jauniešiem bija ideju dažādība un fakts, ka šīs idejas un risinājumus piedāvā paaudze, kura būs nākotnes lidostas pilsētas lietotāji un «iedzīvotāji». No praktiski īstenojamiem risinājumiem līdz vērienīgiem plāniem: jaunā paaudze saredz «RIX Airport City» kā vietu inovācijām un modernām tehnoloģijām, vienlaikus apzinoties, cik svarīga ir arī sociālā ilgtspēja, sadarbība un kopienas sajūta», tā hakatona rezultātus vērtē lidostas «Rīga» valdes loceklis Artūrs Saveļjevs.

«Mobility City Challenge» ir pilsētvides hakatons, kas jau otro gadu aicināja paskatīties uz savu pilsētu no cita skatu punkta un piedalīties tās nākotnes veidošanā. Hakatonā studenti nedēļas nogalē strādāja pie lidosta «Rīga» piedāvātajiem izaicinājumiem profesionālu treneru vadībā no «Kimitisik».

Hakatonu organizē LU BVEF, RTU un Rīgas Stradiņa universitātes Biznesa inkubators sadarbībā ar lidostu «Rīga», «Kimitisik B.V.» un «EIT Urban Mobility».