Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU atzīta par vienu no 60 zaļākajām universitātēm pasaulē

8. decembris, 2020

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir būtiski kāpinājusi savu pozīciju zaļās politikas un ilgtspējas reitingā «GreenMetric», ierindojoties starp 60 zaļākajām pasaules augstskolām. RTU reitingā 2020. gadā ieņem 56. vietu, un tas ir būtisks kāpums, salīdzinot ar 2019. gadu, kad RTU atradās 93.–95. vietā. Turklāt RTU nemainīgi ir vienīgā Latvijas augstskola, kas reitingā novērtēta tik augstu, jo neviena cita Latvijas augstskola nav spējusi ierindoties pat starp 500 zaļākajām universitātēm.

«GreenMetric» reitingā pasaules augstskolas sarindotas pēc to apņemšanās mazināt kaitīgo ietekmi uz vidi. Augstskolu rīcības atbilstība zaļajiem principiem izvērtēta sešos kritērijos – kopējā infrastruktūra, energoefektivitātes un klimata pārmaiņu mazinošas aktivitātes, atkritumu apsaimniekošana, ūdens resursu efektīva izmantošana, transporta infrastruktūra un vides izglītība un zinātne.

Salīdzinot ar pagājušo gadu, RTU sniegumu uzlabojusi visos sešos indikatoros, bet visaugstākie rezultāti sasniegti transporta infrastruktūras, vides izglītības un zinātnes un atkritumu apsaimniekošanas kategorijās.

Vienādu punktu skaitu ar RTU reitingā dala Dženovas Universitāte Itālijā un Karltonas Universitāte Kanādā, bet reitinga pirmajā vietā ierindojas Vāgeningenas Universitāte un pētniecības centrs Nīderlandē, otrajā – Oksfordas Universitāte, bet trešajā  – Notingemas Universitāte, abas – Apvienotajā Karalistē. No Latvijas reitingā vēl ir iekļuvusi Liepājas Universitāte 575. vietā un Daugavpils Universitāte 753. vietā.

«Šogad augstais sniegums skaidrojams ar to, ka sāk parādīties mūsu darba augļi. Piemēram, RTU pilnībā pāriet tikai uz elektrisko transportu, Ķīpsalas studentu pilsētiņā tiek realizētas inovatīvas idejas, notikuši hakatoni un norisinās citi procesi, kas samazina ietekmi uz vidi. Tomēr galvenais ir tas, ka ilgtspēja un ANO 17 Attīstības mērķi tiks pilnībā  integrēti RTU Attīstības stratēģijā nākamajam periodam, tādējādi mēs pārliecinoši turpināsim iesākto darbu. Mums ir svarīgi, ka ar savu darbību RTU kolektīvam, studentiem un sabiedrībai palīdzam būt atbildīgākiem pret vidi,» saka Juris Iljins, RTU Administratīvais direktors.

Mazinot cilvēka ietekmi uz vidi un klimata pārmaiņām, RTU apņēmusies līdz 2023. gadam RTU studentu pilsētiņā ieviest konceptu «Zaļā Ķīpsala». Lai to izdarītu, RTU mērķtiecīgi strādā, uzlabojot infrastruktūru atbilstoši ilgtspējas principiem, mainot studentu un darbinieku paradumus, kā arī RTU zinātnieku radītos inovatīvos zaļos produktus un tehnoloģijas izmantojot Ķīpsalas studentu pilsētiņas infrastruktūrā.

«GreenMetric»