Arhitektūras un dizaina institūts
Parādīt izvēlni
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU Arhitektūras fakultātes mācībspēki, «DoCoMoMo» biedri, aicina iesaistīt sabiedrību bijušās kompartijas CK ēkas likteņa lemšanā

19. jūnijs, 2020
.
.
.
Foto: LETA.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras fakultātes (AF) mācībspēki, kuri Latviju pārstāv starptautiskajā modernisma pieminekļu aizsardzības organizācijā «DoCoMoMo», atklātā vēstulē valdībai un Kultūras ministrijai aicina nepārsteigties ar Pasaules tirdzniecības centra un bijušās Latvijas PSR Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas nojaukšanu, jo tā ir spilgta modernisma arhitektūras izpausme un sava laikmeta nozīmīga liecība. AF mācībspēki aicina iesaistīt sabiedrību lēmuma pieņemšanā un iepazīstināt to ar ēkā atrodamajām daudzveidīgajām laikmeta liecībām.  

«Ēka ir spilgts modernisma arhitektūras paraugs Baltijas valstu kontekstā un sava laika nozīmīga liecība Latvijas arhitektu spējai apspiestības apstākļos radīt laikmetīgu arhitektūru,» teikts vēstulē, kuras autori ir starptautiskās organizācijas «DoCoMoMo» (International Committee for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement) Latvijas nodaļas pārstāvji. Minētā ir starptautiska organizācija, kas rūpējas par modernisma laika pieminekļu aizsardzību un dokumentēšanu.
 
Vēstulē akcentēts, ka saskaņā ar spēkā esošo Rīgas vēsturiskā centra attīstības plānu, minētā ēka Elizabetes ielā 2 atrodas UNESCO aizsargājamajā teritorijā, kā arī  līdz nesenam laikam bijusi atzīta par kultūrvēsturiski vērtīgu būvi. Ēka būvēta 1974. gadā, tās arhitekti Jānis Vilciņš, Alfons Ūdris un Gunārs Asaris ir Latvijā pazīstami un atzīti arhitekti, kas projektējuši arī citas savulaik sabiedriski nozīmīgas ēkas.  
 
Vēstules autori akcentē, ka 20. gadsimts daudzviet pasaulē ir bijis autoritāru un totalitāru režīmu valdīšanas laiks, kas neizbēgami atspoguļojas arī arhitektūrā, tomēr mūsdienu demokrātiskās sabiedrības izvērtē nesenā mantojuma nozīmi, mērot to ar profesionālās kvalitātes mērauklu, un nereti piešķir tam aizsardzības statusu. «Tā, piemēram, UNESCO Pasaules mantojuma statuss ir piešķirts vairāk nekā desmit modernisma objektiem, līdz ar to šī posma arhitektūru uzlūkojot kā kultūras procesa vienotas attīstības likumsakarīgu posmu,» teikts vēstulē.  

Vēstules autori aicina valdību, pirms spert izšķirošus soļus, organizēt atklātu sabiedrības līdzdalību galīgā lēmuma pieņemšanā; veikt neatkarīgu un kompleksu arhitektoniski māksliniecisko ēkas izpēti; atvērt ēku sabiedrībai, ļaujot iepazīties ar tajā atrodamajām daudzveidīgajām laikmeta liecībām; kā arī apsvērt iespēju par muzeja, kultūras, izglītības un mākslas funkciju izvietošanu ēkā, jo tas atbilstu Rīgas pirmā arhitekta un pilsētplānotāja Johana Daniela Felsko plānam par publiskas apbūves (ne biroju) esamību tagadējā Kronvalda parkā. 
 
Atklātā vēstule

Viedokli par ēkas likteņa lemšanu 19. jūnijā Latvijas Radio pauž «DoCoMoMo» valdes pārstāve, Arhitektūras fakultātes profesore Sandra Treija.

Kopīgot rakstu

Jaunumi