Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

RTU Arhitektūras fakultātes doktorantes Baibas Vērpes lekcija «Kūrortu objekti Jūrmalā»

10. marts, 2023

18. martā plkst. 14.00 Bulduru izstāžu namā, Muižas ielā 6 notiks Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes doktorantes Baibas Vērpes lekcija «Kūrortu objekti Jūrmalā». Baiba Vērpe jau vairākus gadus nopietni strādā pie kūrortu objektu izpētes un arī savu doktora disertāciju raksta par tēmu «Kūrorta arhitektūras attīstība Jūrmalā».

Līdz 29. aprīlim Bulduru izstāžu namā skatāma izstāde «Atrakcija. Pils. Daile. Arhitektam Edgaram Šēnbergam 100». Baiba Vērpe ir viena no izstādes koncepcijas autorēm.

Pieminot ievērojamo modernās kustības arhitektu, jūrmalnieku Edgaru Šēnbergu (31.03.1923. - 05.05.2016.) viņa 100. dzimšanas dienā, Baiba Vērpe kopā ar arhitektu Uģi Šēnbergu un maketa autoriem Gundaru Vērpi, Dāvi Baronu izveidojuši vienas personības – viena objekta ekspozīciju. Ar iespaidīgas ēkas stāstu dinamiski un interaktīvi tiek atklāta Edgara spilgtā personība. Edgars Šēnbergs līdz pat mūža beigām bija nemitīgā radošā kustībā, gluži kā atrakcijā, kas izceļ arhitektūras daili.

1976. gadā celtā spēļu un atrakciju pils «Daile» Dzintaru prospektā, Jūrmalā, bija viena no nozīmīgākajām modernās kustības ēkām gan Jūrmalas, gan visas Latvijas kontekstā. Tā bija vieta, kur notika kurortoloģijas izstādes, Padomju Savienībā aizsākās atrakcijas, spēles, spēļu automāti, kas toreiz iesāka ceļu uz datoriem un mūsdienu tehnoloģijām. Edgars Šēnbergs autors vairāk nekā 60 ēkā. Mūža nogalē viņš bija toponīmijas speciālists, izdevis vairāk nekā 20 grāmatas.

2022. gadā «Daile» tika nojaukta, tādēļ šobrīd tās oriģinālā forma vislabāk ir izprotama ar maketa palīdzību. Izstāde «Atrakcija. Pils. Daile. Arhitektam Edgaram Šēnbergam 100» apmeklētāji var piedalīties ēkas maketa veidošanā un praktiskā veidā saskarties ar tā laika arhitektu ikdienu un izjust Edgara izsmalcināto arhitektūras proporciju un formu skaidrību. «Dailes» projektā izmantots regulārs 6 m x 6 m asu tīkls, kas ļāva ēkas fasādi veidot vien no dažu unificētu formu elementiem, kas, savukārt, ļauj veidot ēkas maketu kā «Lego» klucīšu spēli.

Baibas Vērpes lekcija par kūrortu objektiem ir viena no vairākām lekcijām par Edgara Šēnberga daiļradi, pēckara modernismu un Jūrmalas arhitektūru, kas Buldru izstāžu namā ir plānotas izstādes norises laikā. Tādā veidā ekspozīcija ir nevis statisks un nobeigts objekts, bet gan radošs process, kas tiecas uz rezultātu.