Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Plenēra uzmanības centrā – unikālā Aizputes koka arhitektūra

28. maijs, 2020

Maija izskaņā Aizputē norisināsies plenērs, kurā arhitektūras studenti no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un RISEBA radīs vīzijas mazpilsētas attīstībai, savukārt RTU Būvniecības un inženierzinātņu fakultātes (BIF) Ģeomātikas katedras speciālisti 3D dokumentēs vēsturisko koka arhitektūras mantojumu.

Šis Aizputē ir otrais plenērs, kurā piedalās arhitektūras studenti. Pirmajā uzmanība bija vērsta uz Aizputes pili un uz centra pilsēttelpu. «Šis ir abpusēji bagātinošs process – studenti mācās domāt sociāli atbildīgi un konkrētai vietai atbilstoši, bet Aizpute piesaista jaunu cilvēku uzmanību ar viņiem raksturīgu pasaules uztveri,» uzsver Aizputes pašvaldībā. Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Klaipēdas universitātes studenti, kuri piedalījās pirmajā plenērā, šogad tam sekos attālināti.

Plenērs būs īpašs ar to, ka tajā piedalīsies BIF Ģeomātikas katedras speciālisti – asociētais profesors Māris Kaļinka un pētnieks, doktorants Lauris Goldbergs. Viņi, izmantojot modernas 3D tehnoloģijas, dokumentēs vēsturisko koka arhitektūru, iepazīstinot plenēra dalībniekus ar šādu tehnoloģiju pielietojumu, tās priekšrocībām. Objektu uzmērīšana notiks ar dronu, paredzēta arī atsevišķu koka arhitektūras objektu skenēšana, detaļu uzmērīšana un fotografēšana.

Ģeomātikas eksperti kopā ar studentiem izveidos Aizputes pilsētas centra fragmenta 3D modeli. Dati tiks sagatavoti atbilstoši Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) standartiem un nodoti NKMP, Aizputes pilsētai, projektētājiem un ēku īpašniekiem bezatlīdzības lietošanai. Īpaši noderīgi tie būs gadījumā, ja būs nepieciešamība veikt restaurāciju, veikt izmantojamo materiālu apjomu, tilpumu aprēķinus.

No RTU Arhitektūras fakultātes plenērā piedalīsies Arhitektūras un projektēšanas katedras docents Egons Bērziņš. Plenērs norisināsies no 28. līdz 30. maijam.