Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Mūsu fakultātes doktorante radio stāsta par koka ēku priekšrocībām un to saglabāšanu

14. jūnijs, 2018
Koka ēkas ir viena no Latvijas arhitektūras pērlēm - sākot ar senatnē celtām koka viensētām, beidzot ar grezniem vairākstāvu namiem Jūrmalā un Rīgā. Kādas ir koka kā materiāla priekšrocības būvniecībā un kā zinātne ļauj saglabāt vecās koka ēkas, Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» skaidro RTU Arhitektūras fakultātes doktorante un Pilsētplānošanas centra zinātniskā asistente Antra Viļuma.

Tik dažādas savos veidolos, funkcijās un stāstos – koka mājas ir dažādu laikmetu un dzīvju liecinieces, taču, lai tās saglabātu nākamajām paaudzēm nepieciešams nepārtraukts darbs.

Koks šķiet trausls, vienmēr dzīvs un mainīgs savās formās, un varbūt tieši tāpēc biežāk to saistām ar vēsturisku celtņu būvniecību nevis mūsdienām, kad koka vietā nākuši šķietami izturīgāki materiāli. Un tomēr, spītējot laika griežiem, Latvijā ir vairāki tūkstoši vēsturisku koka namu, kas stāv, kur stāvējuši un kalpo par sava laika liecību, kā arī pierādījumu, ka koks var pārdzīvot pat gadsimtus.