Arhitektūras fakultāte
Parādīt izvēlni
Arhitektūras fakultāte

Latvijas arhitekti pievienojas klimata kustībai «Architects Declare»

22. janvāris
.
.

2020. gada 16. janvārī Latvija, piedaloties sešiem arhitektu birojiem ― «ARCHE», «GAISS», «arhitekts krauklis», «MADE arhitekti», «NOMAD architects» un «VINCENTS», pirmā no Baltijas valstīm pievienojās kustībai «Architects Declare».

Kustība aizsākās 2019. gada maijā Lielbritānijā, arhitektiem definējot 11 darbības principus, kurus dalībnieki apņemas īstenot savā praksē, lai samazinātu būvniecības kaitīgo ietekmi uz vidi.

Cilvēces saimnieciskās darbības iespaidā arvien straujāk samazinās pasaules bioloģiskā daudzveidība, bet ierastos dzīves apstākļus apdraud klimata pārmaiņas, kļūstot par mūsu laika nopietnāko problēmu. Ēku būvniecība un uzturēšana rada gandrīz 40% cilvēces oglekļa dioksīda (CO2) izmešu un cita piesārņojuma. Arhitektiem var būt liela loma šī piesārņojuma novēršanā.

Jau šobrīd ir pieejamas zināšanas un tehnoloģijas, lai uzsāktu ierastās prakses pārveidi, taču pietrūkst kopīgas gribas. Atzīstot to, mēs ievirzīsim mūsu biroju darbību, lai radītu arhitektūru un plānotu pilsētas ar labvēlīgāku iespaidu uz apkārtējo vidi.

Starptautiskā deklarācija paredz vairot mūsu klientu un piegādātāju izpratni par klimata un bioloģiskās daudzveidības ārkārtas stāvokli un nepieciešamību rīkoties, vērtējot visas jaunās būvniecības ieceres no izmešu, atkritumu un enerģijas taupības principu viedokļa, kā arī iedrošinot klientus īstenot šādu pieeju. Mēs apņemamies samazināt izšķērdīgu resursu lietojumu arhitektūrā un pilsētplānošanā gan kopumā, gan detaļās, paātrinot pāreju uz zemas oglekļa ietilpības materiālu lietošanu visā mūsu darbā.

Šobrīd kustībai pievienojušies vairāk nekā 3700 nozares profesionāļu biroju no 18 valstīm. Starp tiem ir tādi pasaulē labi zināmi arhitekti kā «Alison Brooks», «Caruso St John», «David Chipperfield», «Foster + Partners» no Lielbritānijas, «Glenn Murcutt» no Austrālijas, «Dominique Perrault», «Manuelle Gautrand» no Francijas, «BIG», «SLA», «Gehl, Henning Larsen» no Dānijas, «Snohetta, Jensen & Skodvi»n no Norvēģijas, «Wingards, White» no Zviedrijas, «Gigon/Guyer» no Šveices un daudzi citi.

Visi Latvijas arhitekti, ainavu arhitekti un inženieri tiek aicināti pievienoties kustībai, lai kopīgiem spēkiem labvēlīgi ietekmētu mūsu planētas nākotni.

Latvijas «Architects Declare» kustības mājaslapa 

Starptautiskā «Architects Declare» kustības mājaslapa

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

22. janvāris plkst. 10:03

Līdzīgi raksti

Ziņas

_