Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Jauno arhitektu diplomdarbi iedvesmo Rīgas plānotājus

19. marts, 2021

Jau vairākus gadus RTU Arhitektūras fakultāte (AF) sadarbojas ar Rīgas pilsētas pašvaldību, lai kopīgi rastu labākos risinājumus dažādu teritoriju attīstībai. Pavisam nesen, 9. un 16. martā, septiņi šī gada RTU AF fakultātes absolventi bija aicināti iepazīstināt Pilsētas attīstības departamenta, Arhitekta biroja un Pilsētas attīstības komitejas pārstāvjus ar saviem diplomprojektiem.

9. martā norisinājās tematiskā sesija «Dzīvojamā vide un mājoklis». Tajā Rīgas pašvaldības pārstāvji iepazinās ar Klāva Galenieka priekšlikumus kultūrvēsturiskā mantojuma ilgtspējīgai saglabāšanai, pielāgojot vēsturisku dzīvojamo kvartālu Grīziņkalnā starp A. Čaka, Alauksta, Zvaigžņu un Laboratorijas ielām gandrīz nulles enerģijas prasībām.

Dita Oberšate prezentēja savu piedāvāto risinājumu, kā Rīgas vēsturisko īres namus dzīvokļu plānojumus varētu pielāgot kopdzīvošanas modelim.

Madara Kristiāna Glinka piedāvāja savu skatījumu uz sociālo mājokļu integrāciju pilsētvidē, veidojot Latvijā pirmo ekoloģiskā vidē balstītu rajonu Mūkusalas teritorijā.

16. martā prezentācijas bija veltītas, lai pilsētvides transformācijai Rīgas industriālajās teritorijās. Luīze Eglīte savā diplomprojektā mudina Rīgā attīstīt zaļās struktūras un rekreācijas teritorijas. Viņa izklāstīja savu ideju pilsētvides zaļās struktūras attīstībai degradētā industriālā teritorijā un piedāvājot veidot Čiekurkalna/Teikas lineāro parku.

Pēteris Lapiņš savā diplomprojektā analizējis Torņakalna apkaimes centrā esošās Rīgas eļļas spiestuves teritorijas nākotnes potenciālu. Viņš piedāvā industriālajā teritorijā esošās ēkas pielāgot jaunai funkcijai, maksimāli saglabājot vēsturisko substanci un izveidojot multifunkcionālu izglītības centru «Zinību fabrika». Undīne Poriņa šo teritoriju rosina veidot par Torņakalna apkaimes centru, maksimāli saglabājot vēsturisko substance un brīvajā teritorijas daļā paredzot jaunas, mūsdienu prasībām atbilstošas dzīvojamās vienības studentiem.

Jānis Lielmanis pētījis un apkopojis Eiropas vēsturisko tirgu attīstības principus mūsdienu pilsētvidē. Viņa radītā Centrāltirgus areāla nākotnes vīzija ietver plašu pilsētbūvniecisku tirdzniecības un ražošanas kopumu ar mērķi atjaunot tā nozīmi Rīgas pilsētas tīklā un padarīt to konkurētspējīgu Eiropas mērogā.

Rīgas pilsētas pašvaldības pārstāvji atzinīgi vērtēja visas jauno arhitektu idejas un pauda cerību, ka vismaz dala no tām varētu tikt izmantota tuvākā vai tālākā nākotnē.

Gan pilsētas, gan fakultātes pārstāvji apliecināja gatavību turpināt sadarbību pilsētai aktuālu tēmu risināšanā.

Abu tikšanos ierasti skatāmi riga.lv Facebook lapā.

Savukārt ar visiem šī gada RTU AF absolventu diplomprojektiem un to autoriem iespējams iepazīties Gadagrāmatā, kas arī apskatāma virtuālajā formātā