Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Jaunievēlētais RTU rektors Tālis Juhna dzīves pamatvērtības guvis studijās Zviedrijā, raksta žurnāls «Ir»

9. marts, 2023
«Vēlēšanu process bija milzīgs pārbaudījums, bet arī iespēja labāk saprast, kas ir problēmas, kuras jārisina,» žurnālā «Ir» saka jaunievēlētais RTU rektors Tālis Juhna. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Latvija pieder pie ziemeļvalstīm, tāpēc mums ir svarīgas ziemeļvalstīs dominējošās vērtības,» žurnāla «Ir» 9. marta numurā rakstā «Inženieri ir kā mākslinieki» saka jaunievēlētais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Tālis Juhna. Viņu rektora amatā RTU Satversmes sapulce ievēlēja 22. februārī, bet darbu rektora amatā T. Juhna sāks marta beigās.

Rakstā T. Juhna, kas 12 gadus RTU ir strādājis par zinātņu prorektoru, stāsta, ka maģistra un doktora grādu ieguvis Zviedrijā un no tās uz RTU atvedis vairākas jaunas idejas, piemēram, veidu, kā strādā ar studentiem. Piemēram, padomju izglītības sistēmā augušo T. Juhnu Zviedrijā pārsteidzis tas, ka mācībspēki studentiem ir vairāk kā kolēģi, nevis skolotāji.

Tā strādāt ar jauniešiem RTU sācis arī pats — saprast studentu vēlmes un prasmes, būt vienlīdzīgiem. No zviedriem mantota arī nepatika pret lecīgumu, izrādīšanos. «Tas izmainīja visu domāšanu. Zviedrijā mācījos starptautiskajā programmā, kurā bija studenti no citām kultūrām. Saproti, kā respektēt citu viedokli, kultūru, tajā pašā laikā palikt pie principiem,» stāsta T. Juhna.

Uz šiem principiem viņš balstījies gan tad, kad RTU veidojis Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratoriju, gan arī kā RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes prodekāns. «Mūsu laboratorijā esam atvērti, koleģiāli, nav striktas hierarhiskas sistēmas.» Jaunievēlētā rektora sapnis ir individualizētākas mācības, ideāli, ja katrs students varētu strādāt laboratorijā.

No Zviedrijas atvesta arī ziemeļvalstu pieeja inženieru mācīšanā — uztvert inženieri nevis kā tehnisku cilvēku, bet radošu personību. «Ziemeļnieki visu laiku ir atvērti jaunām idejām. Viņi uzskata, ka inženieri ir savā ziņā mākslinieki,» žurnālā stāsta jaunievēlētais rektors.

Žurnāls raksta, ka T. Juhnas aizrautīgums varētu būt saistīts ar viņa sportisko dabu — savulaik viņš bijis Latvijas čempions tāllēkšanā, kā arī nodarbojies ar bobsleju – kopā ar Latvijas izlasi izbraukājis visas trases, nēsājis bobus, pucējis slieces. Jaunības aizraušanās atbalss ir RTU logo uz Latvijas kamaniņu braucēju kamanām, jo RTU Zinātnes un inovāciju centrā top uzlabojumi sportistu kamanām. Žurnāls raksta – kaut arī T. Juhna pats vairs nebrauc, bet RTU sadarbojas ar ziemas sporta veidu komandām, jo «tā ir arī mana sirdslieta.»

«Inženieri ir kā mākslinieki» («Ir», 09.03.2023.)

«Inženieri ir kā mākslinieki 2» («Ir», 09.03.2023.)

«RTU jaunais, cerīgais rektors» – žurnāla «Ir» raidieraksts «Šķiltava», 09.03.2023. (sākot no 31. minūtes)