Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Izstādē var iepazīties ar Viļņas vecpilsētas attīstību pēdējos 25 gados

19. oktobris, 2020

Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes 3. stāvā skatāma izstāde «Viļņas vecpilsētas saglabāšana un uzturēšana 1994.– 2019. gadā».

Izstāde veltīta 25. gadadienai, kopš Viļņas vēsturiskais centrs iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. 12 planšetēs apkopots ilustrēts pārskats par svarīgākajiem notikumiem Pasaules mantojuma statusa iegūšanas procesā pirms 1994. gada, kā arī par turpmākajos 25 gados aktuālajiem darbības virzieniem, plāniem, programmām un starptautisko profesionālo sadarbību, iecerēm un galvenajiem realizētajiem projektiem.

1991. gadā Lietuva atjaunoja valstisko neatkarību, bet Viļņa ir tās vēsturiskā galvaspilsēta. Vēstures gaitā tā piedzīvojusi gan uzplaukuma un labklājības periodus, gan arī smagus postījumus. Neskatoties uz to, Viļņa saglabājusi savu bagātīgo arhitektūras un pilsētbūvniecisko mantojumu un izcilo dabisko vidi. Viļņas vecpilsētas kompleksas atjaunošanas plānošana tika sākta jau 1954. gadā, bet restaurācijas darbi 1972. gadā. 20. gadsimta sākumā sākās pašu nozīmīgāko arhitektūras mantojuma objektu - Augšējās pils, katedrāles, Sv. Annas baznīcas un vairāku Viļņas universitātes vēsturisko ēku restaurācija.

Autentisko arhitektūras pieminekļu lielais blīvums un nepārtrauktie to saglabāšanas centieni pirms 26 gadiem noteica Viļņas vecpilsētas (vēsturiskā centra) ierakstīšanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 1994. gadā (informācija UNESCO Pasaules mantojuma centra mājaslapā.

Vecpilsētas reģenerācijas plāns tika sagatavots trīs posmos no 1972. līdz 1992. gadam, un, pamatojoties uz šo plānošanas pieredzi, 2003. gadā tika izstrādāti Vecpilsētas mantojuma uzturēšanas noteikumi. 2012. gadā tika apstiprināta jaunā Vecpilsētas mantojuma saglabāšanas plāna koncepcija, lai gan pats plāns joprojām nav pabeigts. 2019.-2021. gadā, reorganizējot Viļņas vecpilsētas atjaunošanas aģentūru, plānots izveidot Pasaules mantojuma izpētes, informācijas un komunikācijas centru.

Izstādi sagatavojusi Viļņas vecpilsētas atjaunošanas aģentūra sadarbībā ar ICOMOS Lietuvas Nacionālo komiteju un Restauratoru asociāciju.