Arhitektūras un dizaina institūts
Arhitektūras un dizaina institūts

Darba devēji topošajiem studentiem iesaka studēt RTU

5. jūlijs, 2018
RTU studiju prorektors Uldis Sukovskis sertifikātu, kas apliecina, ka darba devēji visaugstāk novērtējuši RTU, saņēma no LDDK ģenerāldirektores Līgas Meņģelsones rokām. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Jau astoto gadu Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir ieguvusi darba devēju ieteiktākās augstskolas titulu aptaujā, ko veido Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar karjeras un izglītības portālu prakse.lv. Tā ir nepārprotama norāde, ka darba tirgū ir vajadzīgi inženieri un augsto tehnoloģiju speciālisti un ka tos vislabāk profesionālajai dzīvei sagatavo RTU.

«Darba devēju novērtējums ir vissvarīgākais, jo viņi vislabāk zina, kas nepieciešams darba tirgū, kā arī, strādājot ar RTU absolventiem, novērtē viņu augstskolā iegūtās zināšanas. Taču RTU ne tikai seko darba tirgus prasībām, bet, pateicoties savam zinātniskajam potenciālam, kas rada jaunas tehnoloģijas un zināšanas, pati veido jaunas profesijas un līdz ar to – darba tirgu,» saka RTU studiju prorektors profesors Uldis Sukovskis.

Arī LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone stāsta, ka aptauja, kuras galvgalī jau astoņus gadus ir RTU, parāda, ka darba devēji iesaka augstskolas, kurās apgūst eksaktās, inženierzinātnes un dabas zinātnes. Tomēr viņa atzīmē, ka darba devējus uztrauc tas, ka tikai 7,9 % jauniešu izvēlas studēt minētās jomas, tāpēc «vēlamies dot signālu jauniešiem un viņu ģimenēm, kuras jomas darba tirgū ir visvairāk pieprasītas,» — tā L. Meņģelsone.

Darba devēju pieprasījums pēc inženierzinātņu speciālistiem sakrīt ar Ekonomikas ministrijas jaunākajām prognozēm, kas liecina – 2025. gadā iztrūkums pēc augstākās kvalifikācijas speciālistiem STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) virzienos pieaugs līdz 17 000.

Starp pirmajām 100 darba devēju ieteiktajām studiju programmām aptuveni ceturtā daļa ir RTU programmas. Ļoti augsts novērtējums ir programmām «Datorsistēmas» un «Būvniecība», kuras ierindojas pirmajā piecniekā. RTU ir vienīgā augstskola, kura var lepoties ar divām programmām, kas iekļuvušas piecu ieteiktāko topā. Starp biežāk ieteiktajām ir arī informācijas tehnoloģija, enerģētika un elektrotehnika, inženiertehnika, mehānika un mašīnbūve, loģistikas sistēmu un piegādes ķēdes vadība, ķīmija, arhitektūra.

RTU savas studiju programmas veido kopā ar industrijas pārstāvjiem, pielāgojot tās darba tirgus vajadzībām. Piemēram, jaunā bakalaura profesionālo studiju programma «Finanšu pārvaldības informācijas sistēmas», ko RTU sadarbībā ar Banku augstskolu pirmo reizi piedāvā šā gada reflektantiem, ir veidota tieši pēc industrijas pieprasījuma, jo banku sistēma kļūst aizvien datorizētāka un izmanto aizvien sarežģītākus risinājumus, tāpēc ir nepieciešami speciālisti, kuri spēj efektīvi izstrādāt specializētu programmatūru finanšu sistēmām.

Darba devēju ieteiktāko studiju programmu un izglītības iestāžu saraksts tiek veidots jau septīto gadu. Tā mērķis – veicināt pārdomātu pamatskolu un vidusskolu absolventu tālākās izglītības un karjeras izvēli, ņemot vērā darba devēju viedokli.

Savu viedokli aptaujā izteikuši 2654 uzņēmumi.

Nesen RTU par augsto kvalitātes līmeni saņēma starptautisku apliecinājumu un prestižajā «QS World University Rankings 2018» ir iekļuvusi 751.–800. vietā, un šis rādītājs ir augstākais no reitingā iekļauto trīs Latvijas universitāšu izvērtējuma rezultātiem. Visaugstāk reitingā novērtēta RTU reputācija darba devēju vidū, kā arī ārvalstu studentu īpatsvars.

Darba devēji topošajiem studentiem iesaka studēt RTU